skip to main content

Kam se bude cestovat příští rok? Deset destinací, které byste neměli vynechat

Někdo by mohl tvrdit, že svět se stále zmenšuje. Pro cestovale je ale opak pravdou. Díky rozpínajícímu se turismu se každý rok „objevují“ nová místa, kam se jet podívat.

Jak se ale rozhodnout, kterou destinaci upřednostnit před ostatními? Jak se vyhnout místům hlavní turistické vlny a naopak vidět ta zatím příliš neobjevená ještě předtím, než je tsunami zasáhne a transformuje do další turistické výhně?

Tady je žebříček míst podle Forbes US, která byste příští rok měli mít na radaru.

Azory, Portugalsko

Azorské ostrovy jsou rozmanité souostroví uprostřed Atlantského oceánu, připomínající krajinu Avataru. Díky novým leteckým linkám, které na ostrovy míří, je přístup na ně jednodušší než kdy předtím.

Co tam? Ostrovy mají vulkanická kráterová jezera, přírodní horké prameny a pláže s černým pískem. Adrenalinové aktivity zahrnují potápění, jízdu na kajaku, turistiku, pozorování velryb, ptáků, surfování a další. Pětihvězdičkový luxusní hotel zde sice nenajdete, ale je tam hned několik skvělých alternativ – jako je současný Furnas Boutique Hotel, Azor nebo minimalistický White Exclusive Suites & Villas.

Východní Bhútán

Turistická návštěvnost v Bhútánu sice za poslední roky pomalu roste, ale většina cestujících navštěvuje jen známé oblasti západního a centrálního Bhútánu. Přitom východní Bhútán je zatím turisty neprobádaný.

Co tam? Zabookujte si letenky na listopad a vyzkoušejte krátký trek v Merak Sakten a návštěvu rodové vesnice královské rodiny. Můžete se podívat i na některé z mnoha projektů, které financuje Bhútánská nadace, kdy má člověk příležitost setkat se s tamními Bhútánci.

Cabo / Los Cabos, Mexiko

Říká se, že v Los Cabos víkend nikdy neskončí. Pokud vám už tohle nezní jako dostatečná pozvánka, věřte, že přehlídka luxusních nemovitostí a desítek pětihvězdičkových hotelů, včetně nového Montage Los Cabos a Solaz, vám dovolenou ještě zlepší.

Co tam? V příštích dvou letech se mají otevřít navíc další tři světoznámé hotely, a to Nobu, Amanvari a Hotel 1, které přilákají skutečně ty nejbohatší cestující. Ubytovat se ale můžete ve žhavé novince, kterou je teď hotel Four Seasons Costa Palmas, kde se nedávno rekreovala i Gwyneth Paltrow.

Bogotá, Kolumbie

La Candelaria v Bogotě

Když v roce 2017 získal prezident Juan Manuel Santos Nobelovu cenu za mír, zbavila se země nálepky jednoho z nejnebezpečnějších míst na planetě a turismus může začít rozkvétat. Turisté sem ještě necestují hromadně a je vidět, že Kolumbijci si na nové cestovatele teprve zvykají.

Co tam? Kromě moře a hor nevynechejte ani místní kulturní scénu. Hlavní město Bogotá sice není tak krásné jako Cartagena nebo tak bohaté jako Medellín, ale po desetiletí v něm sídlí všichni přední kolumbijští umělci a tvůrci. A jako bonus je Bogotá také jednou z nejzajímavějších kulinářských destinací v Jižní Americe.

Etiopie

V uplynulých dvou letech se tato africká země čím dál tím víc otevírala turismu. Navíc se dnes letadlem dostanete až do údolí Omo, takže cestování po Etiopii nikdy nebylo pohodlnější.

Reklama

Co tam? Etiopie je jedno z mála míst, kde můžete vidět dochované vlivy křesťanství, judaismu a islámu. Krajina je také domovem kamenných kostelů postavených na neuvěřitelných místech, vzácných starožitností ze 4. a 5. století a kmenových vesnic, které i po staletích dodržují původní tradice.

Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov na světě oplývá neuvěřitelnou krajinou a živočišnou diverzitou, která nemá na světě obdoby. Třeba vysoké baobaby nebo lemuři.

Co tam? Lemuři a baobaby jsou ale jen špičkou ledovce obrovského živočišného bohatství. Devadesát procent celé fauny je na Madagaskaru endemických, takže jestli jste milovníky zvířat nebo krajiny, je skutečně co objevovat.

Mongolsko

Mongolsko má neuvěřitelně obrovskou, otevřenou a na spoustě míst i velmi dramatickou krajinu, na které stále její obyvatelé vedou kočovný život. Cestování po Mongolsku je jako cestování po samotném konci světa.

Co tam? Kočujte taky. Vyzkoušet můžete cykloturistiku, skalní stoupání a přespat v luxusní jurtě. Můžete taky trávit čas s nomády, zajet si na výlet s kazašskými lovci orlů a návštívit místní šamany.

Pákistán

Málo navštěvovaný region nabízí skutečně jedna z nejzajímavějších a nejkrásnějších míst na Zemi. Třeba nádherný horský pas, obrovské množství zeleně, k tomu ještě přidejte srdečnou vřelost lidí a staletí historie.

Co tam? Severovýchod Pákistánu nabízí tak neuvěřitelné a úchvatné scenerie, jako jsou údolí Hunza, Shigar a Khaplu či ledovcové jezero Attabad nebo Rakapošiho hora, a naprosto fantastickou dálnici Karakorum, kterou je snad povinností projet celou. Ohromující jsou také závěsné můstky, které protínají kroutící se řeky naplněné sněhovou taveninou. Nebo se můžete projít starými meruňkovými sady podél zdobených vodních kanálů.

Rwanda

Tato východoafrická země se v posledních letech stala vůdcem v ochraně přírody. V příštím roce se plánuje otevřít Magashi, velmi očekávané safari v divočině, které bude na severovýchodě Akagery.

Co tam? Mezi oblíbené zábavy tu patří třeba trekking goril nebo pozorování zlatých opic z Viringa. Pokud vám jde však spíš o luxus, nabídky jsou tu skutečně impozantní – Wilderness Safaris ‚Bisate Lodge s výhledem na sopečný národní park nebo nedávno otevřený dům One & Only Nyungwe, který se nachází na okraji dalšího národního parku Nyungwe Forest.

Bodrum, Turecká riviéra

Turecko se letech opět stává vyhledávanou destinací. A nejen pro lidi, kteří hledají zájezdy s dovětkem All inclusive. Ubytovat se můžete například v nedávno otevřených luxusních hotelech Six Senses Kaplankaya a Bodrum Edition. Tyto stylové nemovitosti se nacházejí na krásném pobřeží v Egejském moři, které se podobá jižní Francii.

Co tam? Mezi nejoblíbenější aktivity tu patří plachtění, navštěvování zřícenin a potápění. Navíc můžete létat přímo do Bodrumu z Berlína a Londýna.