Před prvním dubnovým víkendem se jarní slunce aprílově schovalo za mraky a venku je opět chladno. Nemusíte ale zoufat – máme pro vás tipy, kam zajet, co vidět nebo zažít i v tomhle nevlídném počasí.

DEPO2015, Plzeň

Zajeďte si do plzeňské tvůrčí zóny, ve které se spojuje inovativní myšlení, nové i tradiční technologie a láska ke kultuře. V areálu bývalého depa dnes sídlí kavárna, tržnice s obchody a dětským koutkem, sdílené dílny, coworking i prostory s interaktivními výstavami pro děti.

Najdete tu i stálou expozici DEPOTUTOJE o bohaté historii industriálního areálu s technickými inovacemi 19. století. Věnuje se také plzeňskému řemeslu a architektuře či veřejné dopravě století minulého. V expozici najdete model první plzeňské tramvaje Křižík nebo zmenšeniny autobusů a trolejbusů, které kdysi brázdily zdejší ulice. 

Projít si můžete Industriální stezku se šesti zastávkami, která vám pomocí chytrých technologií představí historii areálu.

Sklárna Novosad, Harrachov

Muzeum skla, minipivovar s restaurací i hotel – to vše stihnete během návštěvy sklárny Novosad, která byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná vodní turbínou.

Téměř vše je zde v původní podobě a plně funkční. V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací, ze které budete mít u oběda vyhlídku do hutní haly s pecemi a uvidíte skláře přímo při práci.

A pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jaké to je, být foukač skla, v harrachovské sklárně si to můžete zkusit. Po předchozím objednání si můžete vyzkoušet práci zdejších sklářů pod jejich odborným dohledem.

UMPRUM, Brno

Jestli jste ještě nebyli v nově opraveném Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně, teď je ten pravý čas. V expozici Art Design Fashion uvidíte originální současný design – sbírkovým a výstavním rozsahem je expozice největší v Česku.

Muzeum se věnuje nejen samotnému designu, ale také módě a vztahu designu a umění. Nové zázemí pro Moravskou galerii exkluzivně připravili přední čeští designéři a designérky.

Modernizované prostorové uspořádání vás provede celou budovou muzea a jde o živý a divácky atraktivní celek, kde vás uvítá obrovská socha Krištofa Kintery nebo ucelené sbírky Jiřího Pelcla a Liběny Rochové.

Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad

V prostorách benediktinského kláštera v Rajhradě sídlí Památník písemnictví na Moravě, kde na vás čeká stálá expozice představující moravské písemnictví v průběhu minulých deseti století. K vidění je i část klášterních prostor jako kostel, kapitulní síň a křížová chodba.

Nově zde také uvidíte výstavu předního českého fotografa Jindřicha Štreita a v upravených prostorách kláštěra najdete výstavní a galerijní sály včetně lapidária a multimediální prezentace. Ideální na výlet s celou rodinou včetně babiček a dědečků.

Křišťálový chrám kostela v Kunraticích u Cvikova 

Od pátečního večera jsou tu k vidění slavné vázy, lustry i porcelán od Bořka Šípka. Dvouměsíční retrospektivní výstava s bezmála stovkou děl je věnovaná právě tomuto světově proslulému architektu a designérovi.

Vystavena bude třeba Česká váza z osmdesátých let nebo váza pro módního návrháře Karla Lagerfelda. Budete moci obdivovat i lustr Rudolf I., vytvořený Šípkem pro obrazárnu Pražského hradu, jehož hlavním architektem za prezidenta Václava Havla býval.

Knihovna Strahovského kláštera, Praha

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven a její sbírky čítají na 200 000 svazků. Jde o nádherný prostor, který vás svou velkolepostí uchvátí.

V objektu je kromě knihovny také obrazárna se sbírkou výtvarných děl ze 14. až 19. století, která je označována jako nejcennější klášterní sbírka ve střední Evropě.

Zajímavá je i expozice klenotnice, kde objevíte stovku exponátů, představujících sbírky uměleckého řemesla liturgického charakteru, jako jsou monstrance, kalichy či relikviáře od středověku po současnost, ale také liturgické oděvy od sedmnáctého století.

Živá voda, Modré u Velehradu

V tomto proskleném tunelu – největším sladkovodním v Evropě – se můžete projít pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinou mokřadu.

V druhém podzemním patře se také promítají výukové programy prostřednictvím telestěny, zaměřené na ekologii a historii krajiny. Vedle téměř všech druhů ryb, které žily a žijí v České republice, je zde k vidění i velká výstava rybích dotykových plastik, která je určena pro zrakově postižené.

Památník Tomáše Bati, Zlín

Vyrazte na výlet do nově zrekonstruované budovy, která je překrásným architektonickým skvostem. V centru čisté prosklené stavby, která byla vystavěna jako památník, sloužila jako dům umění a dnes je opět památníkem, navíc stojí replika letadla, ve kterém Tomáš Baťa tragicky zahynul.

Zajít pak můžete i do budov 14 a 15. V Baťově institutu sídlícím ve dvou bývalých výrobních budovách najdete knihovnu, galerii, muzeum nebo designový obchod. Po celý rok jsou zde výstavy, festivaly, cestovatelské přednášky i stálé expozice s původní linkou na výrobu obuvi.

Institut Paměti národa, Pardubice

Institut Paměti národa můžete navštívit v Machoňově pasáži v Pardubicích, ikonické budově s jedinečnou atmosférou z období první republiky. Je tady unikátní expozice na pomezí hry, filmu a rozšířené reality, vyprávějící příběhy pamětníků.

Výstava je plná moderních technologií, které vás do bojů 2. světové války nebo komunistických vyšetřoven a lágrů vtáhnou i prostřednictvím panoramatické projekce.

Národní muzeum, Praha

Pečlivě opravená budova v horní části Václavského náměstí vás zve k novým expozicím: přibyla například Okna do pravěku a milovníci fotografie by neměli minout expozici Czech Press Photo 2021. Výstava Když hvězdy září zase atraktivní formou představuje dvě staletí osobností českého filmu a divadla. 

Hlavně však nesmíte zapomenout na mimořádně moderně pojatou multimediální přírodovědeckou expozici Zázraky evoluce. Ta na dvou tisících metrech čtverečních představuje svět zvířat, jak ho z muzejí běžně neznáte – bez polic, regálů a drátů. 

Děti i dospělé nadchne 1500 unikátních exponátů obojživelníků, bezobratlých, plazů, ptáků, savců, ryb a paryb doslova plujících prostorem. Chytrá zábava pro všechny generace na celý nevlídný den zaručena!