Jestli potřebujete vyrazit do přírody, přitom se chcete vyhnout hlavním trasám, do hodiny od hlavního města najdete neokoukaná místa, kam se můžete vypravit sami nebo klidně i s celou rodinou.

Kocourský viadukt

Jestli chcete vidět opravdový technický unikát, vyrazte se podívat na Žampašský most pod Jílovým. Někdy se mu říká také Kocourský viadukt. Unikátní je hlavně svou výškou. Jedná se o totiž o nejvyšší kamenný železniční most ve střední Evropě. Pro představu, je jen o jeden metr nižší než Nuselský most v Praze. Celková délka mostu je necelých 110 metrů. Po mostě se samozřejmě můžete i projet vlakem, nejvíc fotogenický ale je, když budete stát pod ním.

Voděradské bučiny

Jen asi 30 kilometrů od Prahy leží národní přírodní rezervace Voděradské bučiny, jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách. Při procházce se můžete zastavit u Jevanského potoka.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Vzhůru do přírody. V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá je rezervace, kde se pasou divocí koně, zubři a pratuři. A pohled na ně je krásný. Stádo prvních 14 divokých koní přijelo do rezervace na začátku roku 2015 z Velké Británie. Deset měsíců poté poslala nizozemská organizace Tauros Foundation do Milovic šest praturů, pět jalovic a jednoho býčka, aby tu byli vypuštěni do přírody.

Kobylí vrch

Rozhlednu vysokou 7,5 metru najdete přímo uprostřed vinic na Kobylím vrchu na Břeclavsku.

S originálním konceptem vyhlídky, která nemá žádné schody, a je tím pádem bezbariérová, přišlo brněnské architektonické studio KEEO Design. To si dalo záležet na tom, aby z celé stavby byl výhled do krajiny. Při stoupání ve výhledu nepřekážejí žádné sloupy a podesty. Kruh je navíc ukončený nerozbitným sklem, takže budete mít pocit, že stojíte ve vzduchu.

Z vršku uvidíte Pálavu, Lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty, Chřiby i s hradem Buchlovem, Ždánický les, vysílač Hády a při dobré viditelnosti i nejvýchodnější vrcholky rakouských Alp nebo Malé Karpaty.

Výlet do Narnie

Kdo nemá z dětství fotografii u Pravčické brány, snad jako by nebyl. Českosaské Švýcarsko je v rámci rodinných výletů jednou z top destinací. Přitom kousek od něj by se právě těm nejmenším mohlo líbit ještě víc. Tiské stěny nejsou zdaleka tak přeplněné, a navíc se v jejich trikově doladěných kulisách natáčel film Letopisy Narnie.

Něco pro šoutouše

Pokud máte jeden den… a bydlíte na Moravě: vyrazte na Moravskou Saharu. A zkuste to vlakem. Středem celé oblasti (mimochodem jde o národní přírodní památku) vede frekventovaná trať z Břeclavi do Přerova – vystoupit můžete ve stanici Bzenec-Přívoz.