Ne každý si může podat ruku s robotem, barmani v nizozemském baru Mr. Mofongo v Groningenu si s ním ale potřásají každý den. Jejich parťákem v míchání drinků je totiž netradiční robotická paže Armando. Ta je pro ně nezbytným pomocníkem, protože díky ní dosáhnou na nádoby s alkoholem umístěné na sedmimetrové stěně, který do nádob putuje z vlastní palírny ve druhém patře. Armando tak barmanům podá například vlastní gin nebo vodku a oni už namíchají drinky názvů jako Winter pornstar nebo MILF.

Pracovat s Armandem není nijak těžké. Barman prostě navolí do počítače číslo alkoholu, který zrovna potřebuje, a robotická paže vyjede až do sedmi metrů k jedné z 56 barevně podsvícených nádob. Armando pak ten požadovaný načepuje do sklenice a sjede dolů, kde si ho už převezme barman a vykouzlí drink přibližně za deset eur.

mofongo

„Když přišel majitel baru Patrick Beijk s tím, že bychom mohli mít robotickou ruku, která by nám pomáhala za barem, byli jsme ohromení, stejně jsme si ale mysleli, že je to vtip. Pak nám ale ukázal návrhy a my s nápadem souhlasili, protože jsme nemohli vymyslet lepší způsob, jak na alkohol z vlastní palírny ve druhém patře dosáhnout,“ vzpomíná manažer baru Lennart Deddens, který získal několik barmanských ocenění, například se v roce 2014 umístil na druhém místě v prestižní barmanské soutěži World Class Competition v rámci Nizozemska a minulý rok jej pohostinský časopis Entree ocenil jako nejlepšího nizozemského barmana.

Robotickou paži Mofongu na míru vyrobila nizozemská firma Gibas a od začátku prý fungovala bez problémů. „Armando byl speciálně navrhnutý pro nás, máme na něj autorská práva a jsme jediným barem, který se může tímto pomocníkem chlubit,“ pyšní se Lennart a poznamenává, že barmanství pro něj znamená opravdové řemeslo, a proto by nikdy nenechal Armanda namíchat kompletní drink: „Jednoduše není možné, aby robot namíchal dobrý drink.“

Mofongo je vyhlášeným barem i za hranicemi města Groningen. Například v roce 2014 jej vybral časopis Esquire mezi nejlepší bary v Nizozemsku a důvodem nebyla jen robotická paže, ale také právě vlastní palírna. „Máme plně vybavenou likérku, a můžeme tak vyrobit jakýkoliv alkohol, nejvíce ale vyrábíme vlastní gin a holandskou pálenku Jenever. Při míchání drinků používáme i klasické značky alkoholu, ale upřednostňujeme náš vlastní,“ vysvětluje Lennart.

V roce 2013 dostal Mr. Mofongo navíc cenu veřejnosti za nekrásnější nizozemský bar v rámci soutěže pořádané pohostinským časopisem Proost. „Důvod vidím například v tom, že když hosté sedí za barem, neustále se na robotickou ruku a barevně podsvícené nádoby s likéry dívají, až si všimnou palírny a tanků v druhém patře. Jsou tak součástí celého procesu a vidí, co tady vlastně děláme,“ vysvětluje Lennart, který dříve pracoval jako barman na různých místech a jeho snem bylo míchat opravdové koktejly v rodném Groningenu, kde se mu to daří už tři roky.