skip to main content

Kameníci od svatého Víta. O katedrálu se stará už jedenáctá generace Pánkových

5 minut čtení

Kamenický rod Pánkových je spjat se svatovítskou katedrálou po tři století. Hradní památku v současnosti opečovává už jedenáctá generace rodiny, která se významně podílela na její stavbě. Říčanská firma restauruje pro stát nejvýznamnější památky a na starobylém řemesle si postavila prosperující byznys.

Stoupáme do výšin svatovítské katedrály. Lešení se pne podél opěrného pilíře jako obrovský obvaz. Pod ním se hojí rány, které kameni zasadil čas i živly.

Šplháme po žebřících a cestou míjíme kameníky, kteří dlátem a kladivem opracovávají kusy pískovce stejně zručně, jako chirurgové operují nemocná těla. V jednu chvíli se protahujeme těsně pod chrličem symbolizujícím vězně, abychom vzápětí obdivovali krásy gotických vimperků, trojúhelníkových štítů, které jako třešnička na dortu zdobí prvek zvaný křížová kytka.

Reklama

Patro po patře stoupáme dílem Matyáše z Arrasu a Petra Parléře, až se dostaneme do 43 metrů nad zemí – na úroveň břidlicové střechy. Odměnou za zdolání dvaceti žebříků je nám monumentální výhled na Prahu.

Pod námi se rozprostírá Královská zahrada s Míčovnou a Letohrádkem královny Anny a vlevo od nás se majestátně tyčí válcová věž Mihulka, která je součástí opevnění nad strmým srázem Jeleního příkopu.