Na zápasech „svých“ Calgary Flames už byla dřív, ale teprve ten poslední Olivia Lettich doopravdy viděla.

Když jí byly dva roky, lékaři jí diagnostikovali retinoblastom. Zhoubný nádor oka, který často postihne právě děti. Malá Olivia prodělala řadu chemoterapií a ozařování a oslepla na jedno oko.

Její problém ale konečně našel řešení. Minulou neděli si hokejová fanynka poprvé vyzkoušela speciální brýle eSight, díky kterým spatřila své oblíbené hráče s plameny na dresu.

Mark Giordano, Johnny Gaudreau a Sean Monahan. S těmito hráči se jedenáctiletá Kanaďanka seznámila po zápase, ve kterém Flames porazili New York Islanders o tři góly. „Jsem nadšená, že jsem se s nimi mohla vidět,“ rozplývala se.

„Brýle mi hodně pomohly. Můžu s nimi číst a dívat se na věci z větší vzdálenosti. Když čtu, mám obtíže, ale s brýlemi si text mohu zvětšit, a dokonce se dívat i na filmy a taky hokejová utkání,“ citoval dívku server NHL.com.

Na prvním hokejovém utkání neviděla téměř nic. Na druhém už spatřila vše do nejmenších detailů. Brýle eSight kanadské společnosti z Ontaria založené v roce 2006 jsou určené pro částečně vidící osoby. Mají v sobě zabudovanou vysokorychlostní kameru a OLED displej, který umožňuje vidět svět kolem v reálném čase.

Vypadají jako malé virtuální brýle, ale jsou o něco praktičtější. Můžete se s nimi normálně pohybovat, dokonce i sportovat, aniž by se vám projevila kinetóza neboli nemoc z pohybu stejně jako s VR.

A radost měla i Oliviina matka Meredith. „Dcera měla slzy v očích, když si brýle poprvé nasadila, a řekla, že všechno je najednou tak krásné.“