Je jí 33 a už má dost peněz na to, aby mohla odejít z práce a plnit si svůj sen – poznávat svět a lidi v něm a pokud možno se už nikdy za kancelářský stůl nevrátit.

Anita Dhake vystudovala práva a když jí nabídli místo, které bylo placené víc než průměrně, vzala si do hlavy, že když může vydělávat měsíčně víc peněz než její vrstevníci, zvládne jít i dřív na odpočinek a dělat si, co chce.

Přátelé ji od toho zrazovali, ale mladá Američanka byla neoblomná a svého cíle dosáhla. Vytvořila si systém a z práce odešla zhruba před rokem a od té doby cestuje. O svém inspirativním životě píše na blogu The Power of Thrift a pro Forbes sepsala 14 tipů, jak něčeho podobného můžete dosáhnout i vy:

1. Osvojte si tohle motto: „Ta nejcennější věc, kterou si můžete za peníze koupit, je svoboda přestat na peníze myslet.“
S každou výplatou, která vám přijde na účet, máte na výběr – koupíte si něco, co vám udělá krátkodobou radost, jako nové šaty nebo nejnovější model iPhonu, nebo umoříte něco ze svých dluhů, případně budete šetřit. Pro mě tahle volba vlastně nikdy neexistovala, že beru druhou možnost, bylo tak nějak přirozené. Ve chvíli, kdy máte dostatek peněz, tak se doopravdy přestanete bát a nedokážu vám ani popsat, o kolik uvolněnější a šťastnější dnes díky tomu jsem.

anita 1

Anita Dhake

2. Pamatujte si: Příjem minus výdaje = kapitál
Čím větší kapitál zvládnete nashromáždit, tím blíž vašim snům budete. Samozřejmě jsem si nechávala dostatek peněz na každoměsíční výdaje i rezervu pro případ, že by se stalo něco neočekávaného a já peníze potřebovala, zbytek ale okamžitě, jakmile výplata dorazila, putoval stranou.

3. Jasně si definujte, co chcete
Přestat pracovat? Začít cestovat? Vyzkoušet si život někde jinde? Čím konkrétnější budete, tím snadnější bude vaše cesta. „Odchod na odpočinek“ byl na mém seznamu hodně vysoko, byl to ale vágní cíl, a tak jsem si ho raději definovala jako „vygenerovat dostatek pasivního příjmu, který dokáže pokrýt mé náklady“.

4. Postupujte od menšího k většímu
Mít cíl je dobré, ale začněte pomalu. Vyberte si něco malého, co zvládnete, a postupně své nároky navyšujte. Jakmile zjistíte, že to zvládáte, větší cíle už nebudou vypadat tak strašidelně a nedosažitelně. Lidé mají tendenci přeceňovat, co zvládnou udělat za jeden den, podceňují ale to, co by mohli dokázat za rok. Myslete dlouhodobě a změníte i to, co stihnete každý den.

5. Nekupujte věci, které nepotřebujete
Napište si dva seznamy. Na první sepište všechno, co potřebujete, a na druhý to, co chcete. Naučit se rozlišovat mezi potřebou a chtěním je základem pro rozumný přístup k financím. A malá nápověda – skoro všechno, co napíšete, bude na seznamu „Chci“. Až půjdete nakupovat, tak ho nechte doma a vemte s sebou jen ten „Potřebuji“.

anita 2

6. Uvědomte si, o kolik peněz vás může připravit touha
Zjistěte si, kolik věci, po kterých prahnete, stojí a ty peníze raději investujte. Nakupováním věcí, které mají omezenou životnost, nijak nezbohatnete, naopak se budete okrádat o zážitky, které mohou mít ve výsledku mnohem větší hodnotu.

7. Rozhodněte se, co chcete udělat, a udělejte to
Uvědomte si, že máte moc rozhodovat sami o sobě. Když jsem odcházela z práce, bylo to v slzách, ale věděla jsem, že dlouhodobě by mě tohle zaměstnání nedělalo šťastnou. Rozhodla jsem se a vědomí, že si sama vybírám svou budoucnost, mi pomohlo překonat to, jak mizerně jsem se cítila. A pomůže to i vám, prostě buďte zodpovědní sami za sebe, ať už chcete v životě dělat cokoliv.

8. Vytvořte si vizuálního pomocníka
Já jsem si kreslila obyčejný graf, do kterého jsem si zanášela, jak ve svém plánu šetřit postupuji. Měla jsem ho pět let. Pokud si dokážete vytvořit něco pěkného, co se nebudete stydět pověsit si na lednici nebo dveře, budete moct mít svůj progres neustále na očích a věřte mi, že vás to ještě víc nakopne.

9. Nezvládnete nic, co nedokážete změřit
Někomu dělá problém to nejzákladnější – uvědomit si, kolik za měsíc vlastně utratí. Mít přehled o svých výdajích znamená mít z poloviny vyhráno.

10. Dejte si pozor, aby váš rozpočet byl skutečně váš
Buďte osobní, ale opravdu, nenechte se strhnout tím, jak žijí a kolik utrácejí vaši přátelé. Nikdy se nesrovnávejte s ostatními, ale zásadně s tím, kým jste byli před rokem.

anita 3

11. Určete si cílovou sumu, které chcete dosáhnout
Banální rada, ale zcela zásadní. Nezapomeňte na ni.

12. Pozor na vztahy
Nezní to pěkně, ale jedno z mých nejlepších rozhodnutí bylo nevdat se – protože ten muž prostě nebyl ten pravý. Rozvod je nákladný a ani v manželství se příliš dobře nešetří, protože vždycky musíte myslet i na toho druhého. O to víc, pokud není zrovna skromný. Jestli tedy jste na pochybách, zda s tím druhým chcete být, raději všechno ještě jednou pořádně promyslete.

13. Když cestujete, buďte flexibilní
Když cestuji sama, tak si nejraději na Airbnb pronajmu celý byt. Pokud je to ale drahé, tak si vystačím s vlastním pokojem. A když cestuji s dalšími lidmi, tak se snažím vycházet podle jejich rozpočtu – vyzkoušela jsem tak levné hostely, kempy i couchsurfing.

14. Investujte. Chytře
Najděte způsob, jak své peníze (alespoň část z nich) zhodnotit. Nemusí to být příliš, ale nenechávejte je jen tak ležet ladem. Pasivní příjem je něco, co při tomto způsobu života oceníte ze všeho nejvíc.

Pokud vás zajímají konkrétní investiční tipy naší redakce, prostudujte si náš investiční speciál:

invest special