Novodobá kancelář bude nadále představovat důležitou sociální složku v našich životech, jenomže už to musí to být víc než jen místo k práci. Potřebuje poskytovat přidanou hodnotu, mít energii a být magnetem, který lidi přitáhne a spojí – v rámci firmy, i mimo ni. Když taková je, lidé do ní „nemusejí“ chodit, protože tam touží být sami od sebe.
Nora Fehlbaum, generální ředitelka společnosti Vitra, očekává, že se rozložení kancelářských prostor změní. Bude stále důležitější tvořit zóny pro setkávání, spontánní výměnu a sdílení, pro přímou interakci a přirozenou spolupráci.
„Naše vlastní kanceláře jsme vždy používali jako pole pro experimenty a nyní děláme totéž s konceptem Club Office, který jsme instalovali v Birsfeldenu jako náš Vitra klub. Není velký, ale představuje silný signál, že svět práce se změnil a my také. Líbí se mi právě myšlenka klubu. Potkat se s ostatními nadšenci, abychom pocítili spojení a usilovali o společný cíl. Tato vnitřní motivace a produktivita je to, co z nás dělá lidi,“ vysvětluje.
Kvůli nejistotě současného světa doporučuje také svým zákazníkům, aby měli prostory pro práci zaměstnanců vyřešené co nejflexibilněji. Aby se mohly přizpůsobovat a vyvíjet s ohledem na nové podmínky.
Nejjednodušší řešení je otevřít pracovní prostor a strukturovat ho pomocí vhodně vybraného mobiliáře. Ideálně takového, který se lehce složí, ale i rozloží a dovolí jakkoli velké firmě lehce změnit adresu.
Novou kolekcí od Vitry, která nám má k flexibilitě dopomoci a doprovázet nás na cestě do budoucnosti, je kancelářský systém Comma. Modulární konstrukce z trubkové oceli se dokážou proměnit do nekonečného množství variant – pracovní místa, policové jednotky, telefonní budky, týmové lavičky, paravany, policové stěny nebo dělicí příčky. A to bez použití nářadí při montáži.
Je navržený tak, aby jeho životnost byla co nejdelší a díky snadno oddělitelným materiálům a komponentům je v souladu s hlavním principem cirkulární ekonomiky.
Jiřího Zavadila, ředitele společnosti Vitra pro Českou republiku a Slovensko, jsme se zeptali nejenom na jeho čerstvou zkušenost s Commou.
Už jste systém dodávali do nějakých českých prostor?
Comma u nás měl úplnou premiéru až teď v dubnu a mezi architekty jsme o něj zaznamenali ihned velký zájem. Jednáme o instalaci do několika kanceláří českých i zahraničních firem.
Systém je inspirován funkčností a estetikou lešení. A stejně tak jednoduše se skládá a transformuje – tvoří ho pouze šest do sebe zapadajících částí, které snadno a bez použití nářadí přestaví zaměstnanci do podoby dlouhého pracovního stolu, samostatné buňky nebo vysokého pultu.
Možností je opravdu celá řada, přirovnal bych to ke slavné stavebnici Merkur. Comma není myšlená jako kus, který přestavíte dvakrát za rok, když firma snižuje počet míst nebo roste. Je to do detailu propracovaná jednotka, která každý den může nabídnout jinou podobu a naplnit nejrůznější potřeby.
Značku v našem prostředí zastupujete už dvě dekády let – co znamená Comma ve vašich očích a co se vám na této novince líbí a co méně?
Oceňuji, že Vitra dlouhodobě zkoumá neprobádané oblasti mimo hlavní proud, což přináší pro svoji dobu revoluční produkty. Příkladem je týmový stůl Joyn bratří Bouroulleců, polohovací jednotka Hack Konstantina Grcice nebo systém Soft Work dvojice Barber&Osgerby, který pomůže vytvořit prostor pro práci kdekoli.
Líbí se mi to nadšení pro inovace a troufám si říct, že podobně přelomový produkt bude také Comma.
Mám-li zmínit, co se mi naopak nelíbí, jsou to nutně dodací lhůty, jelikož nedokážeme uspokojit poptávku v termínech, na které jsme byli doposud zvyklí. A to zejména vzhledem k zahraničním událostem posledních měsíců i vlivu pandemie na výrobní řetězec.
Kdybyste se stěhoval na druhý konec světa a do trucku nebo kontejneru se vám vešly jen dva kancelářské produkty Vitry, které by to byly?
Když se řekne kancelář, někdo si možná představí židli na kolečkách a stůl. Kanceláře přitom tvoří celá řada kusů, které by stejně tak mohly být v obývacím pokoji nebo kuchyni.
Filozofie Vitry stojí na dvou pilířích – klasika a inovace. Z klasik bych neváhal sbalit ikonickou židli Soft Pad EA 208 od manželů Eamesových, jako inovativní a pro mě zajímavý produkt bych vzal stůl Hack Konstantina Grcice.
Nejedná se o prodejní bestseller, ale právě proto skvěle ilustruje přístup Vitry a otevřenou mysl k experimentům. Navíc se dá do náklaďáku dobře složit.
A jaké kousky jsou naopak nejoblíbenější u českých architektů a developerů?
Architekti reagují na rostoucí poptávku po flexibilních kancelářských řešeních, proto s oblibou využívají produkty, které zastanou více funkcí včetně členění prostor nebo úpravy akustiky.
Jsou to především systémy Soft Work a Alcove Plus, velmi oblíbený je také pohyblivý chameleon Dancing Wall, drobné stohovatelné kusy i doplňky. Kvalitní mobiliář je nezbytný stavební kámen, nicméně je to především koncept, který z prostoru dělá dokonale fungující organismus odrážející identitu firmy. Na vývoji těchto konceptů Vitra dlouhodobě pracuje – nejnovějším je už zmíněný Club Office.
Všimla jsem si, že kanceláře Vitra Conceptu teď vypadají jinak – jaké změny a proč jste provedli?
Karlínský showroom se proměňuje poměrně často, ať už v souvislosti s aktuálními novinkami nebo eventy. Snažíme se, aby v něm člověk při každé návštěvě našel něco nového a překvapivého.
Naší filozofií je také propojení s generací nastupujících umělců z lokálního prostředí. Nedávno jsme se spojili se značkou In August Company, která přímo pro showroom vytvořila keramické objekty instalované na jídelním stole od Jeana Prouvého.
Jsou umístěné hned u vstupu, a tedy tím prvním, co příchozí vidí. Showroom ukazuje tři klíčové oblasti naší činnosti – kancelář, domov a veřejný prostor. Najdete v něm kromě instalace produktů také zázemí pro celý tým, místo pro samostatnou i společnou práci, kavárnu nebo knihovnu barev a materiálů pro inspiraci v začátcích projektu a kreativní styling.