Když se řekne obytný modul, nejspíš vám v hlavě naskočí klasická unimobuňka. Nic moc sexy představa. Tady jde ale o něco docela jiného. Z obytných kontejnerů, které už skoro 30 let vznikají ve Vizovicích ve společnosti Koma Modular, se staví hotely, školy a další typy budov po celém světě. A architektonické studio Chybík+Krištof jde teď ještě dál. Přichází s celým novým stavebnicovým systémem stavění, který vychází z výrobků Komy, ale navíc umožní mnohem zajímavější výslednou architekturu, a tedy i užití staveb. 

Prvním prototypem nového systému bude takzvané Vývojové inovační centrum, které vznikne přímo ve Vizovicích, kde Koma ve spolupráci s duem architektů z modulárních kontejnerů postupně od roku 2014 buduje svůj nový areál. 

Co to všechno znamená v praxi? „Naše řešení je inovativní v tom, že se jedná o kompletní stavební systém, který funguje jako stavebnice. Je to takové lego. Nové moduly nemají klasický pravoúhlý tvar, jsou to lichoběžníky. Dá se u nich mnohem víc pracovat s tvarem výsledného prostoru, dělají ho mnohem dynamičtějším,“ vysvětluje Ondřej Chybík, který spolu se svým partnerem Michalem Krištofem získal ve Spojených státech cenu Design Vanguard 2019, udělovanou časopisem Architectural Record deseti nejlepším mladým světovým studiím.

„Další novinkou je modulární střecha. Není to klasická krabice, ale tvarovaná deska, která se vyrobí v továrně a pak nasadí na požadovaný prostor. Podobně i okna a stěny jsou prefabrikované – dovezete je na místo určení, složíte do požadovaného tvaru, zacvaknete a je to,“ dodává Chybík.

„V nové budově jsme chtěli posunout dopředu prostorové možnosti modulární architektury. Klasické modulární objekty jsou tvořené pravoúhlými moduly o maximální délce, šířce a výšce, které se pak kladou vedle sebe a na sebe v určitém daném pořádku. Pokud má však investor jinou než pravoúhlou parcelu nebo chce jiný prostor než pravoúhlého charakteru, je do určité míry omezený,“ doplňuje Michal Krištof.

Dokončení výzkumného centra je naplánováno na příští rok a bude dalším ze společných projektů Komy se studiem Chybík+Krištof. Vedle spolupráce na areálu firmy už v minulosti společně připravili Český pavilon na Expo 2015 v Miláně, který tehdy na výstavě získal medaili za architekturu (loni se ve vizovickém areálu pod dohledem designérského studia Olgoj Chorchoj transformoval na polyfunkční administrativní budovu Komy). Dalším společným počinem je nový Manifesto Market na pražském Smíchově.