skip to main content

Kancl, South Park i Buffy. Vánoční epizody, které vás budou bavit víc než filmy

3 minuty čtení

Když nepočítáme pravidelné opakování skečů Mr. Beana, Vánocům vládnou filmy. Přitom i seriály mají své vlastní vánoční epizody, ke kterým stojí za to se vracet.

Fantasy, děsivé i romantické. Vybrali jsme pro vás 10 našich nejoblíbenějších. Jaké jsou ty vaše?

Pán času

Epizoda: jakýkoli vánoční speciál

Když BBC v roce 2005 obnovila slavný seriál o Pánovi času, mimozemšťanovi s lidskou podobou, který si říká Doktor a skrz prostor a čas cestuje v modré policejní budce jménem Tardis, každý rok k sérii jako dárek objednala i vánoční speciál.

Reklama

Každý je jiný, každý stejně dobrý a je složité vybrat jen jeden. Za všechny můžeme jmenovat třeba epizodu inspirovanou Dikensovou Vánoční koledou. Víc nebudeme říkat, stejně by to nedávalo moc smysl. Musíte Pána času prostě vidět.

Přátelé

Epizoda: The One With the Holiday Armadillo

Jestli jsou Rachel, Ross, Monica, Chandler, Phoebe a Joe už léta vaši nejlepší přátelé, tahle epizoda pro vás není žádná novinka. Ale možná si ji o to radši znovu pustíte a společně s nimi zavzpomínáte na ty Vánoce, kdy si Ross chtěl půjčit kostým Santy, aby svému synovi vysvětlil, jak to vlastně je s chanukou, a nakonec skončil v kostýmu „vánoční“ vačice.

Že se smějete už teď? Tak je správný čas si epizodu pustit (a možná rovnou celou sérii, nikdo vám to nebude vyčítat).

Downton Abbey

Epizoda: vánoční speciál, finále třetí sezony

Pokud jste se nechali unášet osudy rodiny z Downton Abbey, moc dobře víte, o jaké epizodě mluvíme. O té, kdy všichni dobří dopadnou dobře a špatným se taky nic zlého nestane.

Jde ale především o díl, kdy Matthew Crawley (konečně) požádá o ruku lady Mary a ona (konečně) řekne ano. Kolem nich samozřejmě poletují vločky sněhu a každý, kdo má alespoň kousek srdce v těle, bude mít v tu chvíli slzy v očích.

Reklama

Kancl

Epizoda: vánoční speciál, 2003

Existuje jen jeden Kancl, a to je britský. Proč? Protože existuje jen jeden Ricky Gervais. A v tomhle dvoudílném speciálu a zároveň finále celého seriálu se bude dít všechno, co se na správných vánočních firemních večírcích má stát – někdo se opije, někdo ztrapní a taky proběhne nějaká ta romance na pracovišti.

Samozřejmě to bude všechno tak trochu divné, protože to by nebyl Kancl. Doporučujeme jako katarzi svých pracovních úspěchů a vztahů na pracovišti za rok 2018.

South Park

Epizoda: Mr. Hankey, the Christmas Poo

Věděli jste, že bez Vánoc by nebyl South Park? Všechno vzniklo, když před 13 lety oslovil tvůrce seriálu Treye Parkera a Matta Stonea jejich kamarád, aby pro něj udělali animovanou mailovou pohlednici, kterou by mohl rozeslat svým známým. Tak vznikl krátký film o Duchu Vánoc. A z animované pohlednice se stal virál ještě v době, kdy virál neexistoval.

Tak vznikl South Park, který už všichni dobře známe. Hallelujah! Hned v první sérii tvůrčí duo vymyslelo nového maskota Vánoc – zpívající hovínko Mr. Hankey, které se zjeví Kyleovi, který nemůže slavit Vánoce jako jeho kamarádi, protože je Žid. Víc už nemá smysl popisovat, a ani to moc nejde. Prostě si tu epizodu pusťte.

Buffy, přemožitelka upírů

Epizoda: Amends

Pokud jste prožili pubertu v 90. letech (nebo prostě jen rádi hltáte dobrý televizní popcorn), určitě znáte příběhy Buffy, která se s úderem 16. narozenin stala bojovnicí proti silám temna, především – ano, uhádli jste – upírům. A k tomu všemu se do jednoho (dobře, dvou) zamilovala.

Epizoda Amends nabízí asi největší pohled do minulosti Buffyiny lásky Angela, upíra s duší, kterého pronásledují přízraky z jeho temné minulosti. Jediný způsob, jak jim uniknout, je pro něj sebevražda. Nebo ne? Možná se totiž stane vánoční zázrak.

Reklama
Reklama