Fotkám nejlepších rób z každoroční filmové slavnosti na benátském ostrově Lido jste jistě neunikli, stejně jako (pseudo)kauze o tom, jestli Harry Styles plival na Chrise Pinea. Ale teď se pojďme zaměřit na to důležité: Jaké byly nejlepší filmy?

Česká stopa se letos v Benátkách neztratila. V soutěžní sekci Horizonty se představily dva snímky, které vznikly v české koprodukci: Oběť od slovenského režiséra Michala Blaška a Obzor, za nímž stojí Rumun Mihai Mincan. V sekci Venice Classics byla k vidění restaurovaná klasika Ucho, v rámci Venice Immersive se zase uvedl snímek Tmání.


Whale

Mistr melodramatických snímků Darren Aronofsky se po pěti letech vrací na scénu. Natočil psychologické drama o anglickém učiteli. Brendan Fraser v něm ztvárnil hlavní roli silně obézního muže, který se pokusí sblížit se svou odcizenou náctiletou dcerou. A šušká se o něm jako o kandidátovi na Oscara.


Banshees of Inisherin

Režisér Martin McDonagh se před čtrnácti lety blýskl nevypočítatelným dramatem V Bruggách, kde se v hlavních rolích objevili Colin Farrell a Brendan Gleeson. Teď s nimi spolupráci obnovil, belgické Bruggy tentokrát vyměnil za západní pobřeží Irska a dost možná natočil další klasiku: premiéru vyprovázel patnáctiminutový potlesk vestoje. O Banshees of Inisherin se mluví jako o jednom z filmů roku.


White Noise

Zahajovací film festivalu vychází ze stejnojmenného románu od Dona DeLilla z roku 1985. Hlavní roli v něm ztvárnil Adam Driver, který si zopakoval spolupráci s režisérem Noahem Baumbachem, se kterým natočil srdceryvné drama Manželská historie. Tady hraje profesora historie, který se specializuje na Adolfa Hitlera. Aby ztvárnil staršího vystresovaného muže, musel přibrat. 30. prosince snímek bude na Netflixu.


Blonde

Životopisný snímek o Marilyn Monroe, kterou v této adaptaci ztvárnila Ana de Armas. Děj se nebude úzkostlivě držet skutečnosti a vedle hlavní protagonistky si zahraje třeba Adrien Brody. Už 28. září film uvede Netflix. 


Bones and All

Maren a Lee jsou milenci a zároveň kanibalové. To zní jako dostatečně bizarní premisa pro snímek, který natočil Ital Luca Guadagnino a hlavní role v něm hrají Timothée Chalamet a Taylor Russell. Film je zasazený do reaganovské Ameriky, přes niž se hrdinové vydávají na více než čtyři tisíce kilometrů dlouhý roadtrip.


BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

Po sedmi letech od oscarového Revenanta přichází s novinkou také mexický režisér Alejandro González Iñárritu. Tříhodinové drama o mexickém novináři a dokumentaristovi, které nese jisté autobiografické prvky, vzbuzuje zatím rozpačité reakce od zcela nadšených až po velmi kritické.


Don’t Worry Darling

Jeden z nejdiskutovanějších filmů festivalu, ovšem nikoli kvůli snímku samotnému, ale vzhledem k již zmíněnému údajnému plivanci jedné z hvězd snímku Harryho Stylese na Chrise Pinea. Ve filmu samotném prý přitom více než tito dva válí Florence Pugh, která má pozvedávat jinak veskrze průměrný psychologický thriller.


The Eternal Daughter

Duchařský příběh od britské režisérky Joanny Hogg, v němž hraje ústřední dvojroli Tilda Swinton: je zároveň umělkyní i její postarší matkou, které se vrací do bývalého rodinného sídla, hotelu s tajuplnou minulostí.


Tár

Dlouhé ovace vestoje si vysloužil také snímek Todda Fielda s názvem Tár vyprávějící příběh první ženy, která se stala dirigentkou velkého německého orchestru. Hlavní roli brilantně ztvárnila Cate Blanchett.


The Son

Rodinné drama od Floriana Zellera, který se předloni blýskl s intimním příběhem o stáří Otec s Anthonym Hopkinsem. Tentokrát si francouzský spisovatel a režisér vybral do hlavní role Hugha Jackmana, jehož život se ve filmu obrátí naruby, když do jeho hektického života zasáhne návrat exmanželky. A mimochodem, Hopkins se ve filmu objeví rovněž.