Dění kolem krachu dvou českých oděvních značek Pietro Filipi a Kara nabírá další spád. Po necelých dvou měsících od vyhlášení insolvence obou firem, které patří do skupiny C2H Michala Mičky, dochází u kožešnické Kary k zajímavému posunu.
Do hry o ovládnutí značky se sedmdesátiletou historií se vložil její dřívější majitel Zdeněk Rinth s finanční pomocí investiční skupiny Natland. Ten podle informací Forbesu už před týdnem koupil pohledávku jediného zajištěného věřitele Kary – České spořitelny.
„Ve skutečnosti jsem pohledávku koupil a o tom, že je to cesta k ovládnutí Kary, nemůže být řeč, stejně jako nemůže být řeč o převzetí. Je to první a malý krok k záchraně Kary,“ říká pro Forbes sám Rinth.
Rinth se ale o ovládnutí snaží. V pondělí k soudu poslal návrh na povolení k reorganizaci firmy, o kterém bude v příštích týdnech věřitelský výbor rozhodovat. Tento návrh se v úterý ráno objevil ve spisech insolvenčního rejstříku.
První schůze věřitelů po rozhodnutí o úpadku firmy se má konat 31. května, Rinth s Natlandem nyní všem zúčastněným pošlou detailní plán na reorganizaci firmy.
Trutnovský podnikatel tak pomalu pracuje na tom, čím se po bankrotu Kary, kterou privatizoval v 90. letech a před třemi lety ji s tržbami 400 milionů prodal právě skupině C2H Michala Mičky, veřejně netajil.
Jeho cílem je Karu s pomocí silného finančního partnera ovládnout a vyvézt ji zpět mezi fungující podniky bez nutnosti hromadného propouštění a přetrhání vazeb s dodavateli. Za tímto účelem se spojil právě s Natlandem Tomáše Rašky.
„Požádal jsem Natland o spolupráci v projektu záchrany Kary, protože jsem se v této oblasti – chvála bohu – nikdy nepohyboval a nemám s tím zkušenosti,“ doplnil Zdeněk Rinth.
„Pan Rinth Karu budoval roky a byl smutný ze stavu, ve kterém se nachází. My s ním spolupracujeme na záchraně firmy, pomáháme s finanční restrukturalizací, s řízením procesu úpadku včetně právních kroků,“ říká zakladatel a majoritní vlastník Natland Group Tomáš Raška.
„Aktuálně nejdůležitější je, aby firma byla schopna zachovat provoz prodejní sítě, udržet klíčové lidi a vrátit se k práci na produktu, se kterým slavila úspěchy v minulosti,“ dodává.
Kara do insolvence vstoupila společně s Pietro Filipi 8. února, po sobě zanechala u dohromady 150 věřitelů, kteří se dle insolvenčního rejstříku stále hlásí o své nároky, dluhy ve výši 270 milionů korun.
Největším a zároveň jediným zajištěným věřitelem byla Česká spořitelna, která evidovala pohledávky za 167 milionů korun.
Kara, kterou Michal Mička od Zdeňka Rintha koupil skrz svou skupinu C2H před třemi lety a propojil ji z pohledu managementu, informačního systému i marketingu se značkou Pietro Filipi, již ovládl o rok dříve, ještě předloni měla tržby ve výši 395 milionů korun.
Loňské několikaměsíční uzavření obchodů z důvodu protipandemických vládních nařízení ale tržby obou firem osekalo na polovinu, a ty tak nebyly schopny splácet své závazky včetně výplat.
Mnozí věřitelé ale poukazují na fakt, že firma nebyla v dobré kondici už před pandemií a že za krachem stálo i financování celého byznysu skrz korporátní dluhopisy C2H, které se v době krize staly velkou finanční zátěží celé skupiny.
Někteří z nich proto kvitují, že se bývalý majitek Kary opět vložil do hry. „Zdeněk Rinth je nadějí, že byznys Kary bude pokračovat dál. Oboru rozumí a byl v osobním kontaktu se svými partnery,“ říká k tomu Denisa Podraská, spolumajitelka firmy Famito, provozující například e-shop Kabelka.cz, která Kaře dodávala kabelky a peněženky. Trutnovská firma jí dluží přes čtyři miliony korun.
Kara měla ještě na konci ledna téměř 200 zaměstnanců, a ti tak nyní společně s dodavateli, kteří krachem přišli o větší či menší část byznysu, vzhlížejí ke Zdeňku Rinthovi a jeho záchrannému plánu. A ten si svůj důchod nejspíš představoval jinak.
Procházky se svým psíkem po severočeských lesích teď možná bude muset zase na chvíli oželet a vrhnout se jako krizový manažer do byznysu, do kterého začal pronikat už v 70. letech.
Michal Mička se ke Kaře a Pietro Filipi snažil přitáhnout mladší zákazníky. Teď bude zajímavé sledovat, zda Zdeněk Rinth bude v této cestě pokračovat, či otočí kormidlem. Rinth ale může využít spojení s Natlandem, kterému patří i online prodejce módy Zoot. S ním může najít synergie právě u e-shopů.
„Předpokládáme úzkou spolupráci v online segmentu prostřednictvím našich módních e-shopů Zoot a Different, včetně možnosti dostat Karu na další zahraniční trhy, kde již naše značky působí,“ konstatuje Tomáš Raška.
„Nejen Kaře, ale i dalším značkám Zoot může pomoct řešit současnou situaci se zavřenými obchody, ale i jejich budoucí další rozvoj,“ uzavírá.