Ani ten největší optimista nemůže popřít, že na ekonomiku se valí kritické měsíce – tím spíš ale může být toto léto plné zážitků a hédonismu. I kvůli vědomí, že by mohlo být na příštích pár roků poslední. Jak si ho však cestovatelsky užít na maximum?

Jistě, na jachtě. A opravdu nemusíte znovu na Jadran. Nic proti modravým vlnám u chorvatských ostrovů, toto je však vyšší jachtařská. Třeba takový Karibik, který spojuje jedinečné zážitky i praktickou stránku věci, byť tomu tak ještě nedávno vůbec nebylo.

„Hurikán Irma v roce 2017 v Karibiku poškodil nebo zcela zničil přes šedesát procent lodí a množství marín,“ vysvětluje Pavel Přibiš, spoluzakladatel úspěšného globálního vyhledávače jachet Boataround.com. „Majitelé na to reagovali a objednali nové lodě, nicméně výrobní závody na tak silnou poptávku nebyly schopné reagovat okamžitě, takže bylo k dispozici mnohem méně lodí.“

Jinými slovy, tehdy Karibik představoval mix, který nadšené jachtaře mohl spíš odrazovat. „Ceny za pronájmy jachet z důvodu menší nabídky šly v letech 2018 a 2019 nahoru. Další roky, 2020 a 2021, zase odradil klienty z Evropské unie a tím pádem i z Česka od delších cest, hlavně z důvodu nejistoty ohledně dopravy a pandemických opatření,“ dodává Přibiš.

Teď je však ráj v pořádku. „V Karibiku je nyní k dispozici dost jachet, létání je stabilnější, obavy z uzavírání hranic rezonují mnohem méně a ceny za pronájmy jachet šly výrazně dolů,“ dodává spoluzakladatel Boataroundu.

To se samozřejmě propisuje i do zájmu klientů. Jen v Karibiku vzrostla meziročně poptávka po jachtách o 190 procent, na Kanárských ostrovech o devadesát procent a na Azorských ostrovech o 81 procent. Lze se však plavit i dál. Tady je pět tipů, které Forbes vybral společně s Pavlem Přibišem.

Cianfuegos, Kuba

Karibský úvod a optimální místo, odkud se vydat na pláž Sirena, jednu z vůbec nejhezčích v celé karibské oblasti. Cianfuegos si s přezdívkou Perla jihu drží výsadní pozici ve srovnání kubánských měst. Pevnost Castillo de Jagua upomíná na časy, kdy bylo potřeba bránit se nájezdům pirátů, ale teď se tu ve velkém koncentrují jachtaři. Když zrovna zakotvíte, působivé jsou rovněž haciendy na poloostrově Punta Gorda.

Angra dos Reis, Brazílie

Dva tisíce pláží, čtyři stovky ostrovů. Dost na objevování, což? A život tady, to je prostě Brazílie – přes den koupání a objevování nových nádherných zátok tohoto archipelu, k tomu skvělé jídlo a večer, jak jinak, samba na pláži. Blízko je rovněž Ilha Grande, tedy Velký ostrov, perla celé této obrovské země. Jako bonus, který nemá ve světě rovno, se samozřejmě cestou tam či zpět nabízí navštívit Rio de Janeiro.

Launceston, Tasmánie

On sám tento pozoruhodný ostrov pojmenoval Van Diemenova země, dějiny se však ukázaly být spravedlivé, a tak se dnes jmenuje Tasmánie – na počet Nizozemce Abela Tasmana, hrdiny námořních objevů, který jako první z Evropanů popsal místní břehy.

Australské území dodnes nabízí prvky ráje, nedotčené přírodní krásy, skvělý vítr na plachtění a nebe plné hvězd, vždyť jste pod Jižním křížem. Začíná se plavbou po řece Tamar a pokračuje se na sever na ostrovy Furneaux. Opět nechybí společný jmenovatel všech dnešních tipů, kterým je skvělé jídlo, zde vyšperkované pohostinností domácích.

Songenfjord, Norsko

Tady sice nelze garantovat koupání v moři o teplotě, kterou si obvykle nastavujete pro relax ve vaně, ale zase jde o největší z norských fjordů, kde se pojí čistá nádhera přírody se syrovostí a drsnou krásou lidmi nedotčených míst.

Variantou pro ještě větší luxus je privátní výlet na lodi po stopách Vikingů. Ve vesnici Undredal pak nabízejí místní sýry či malinový med a celý region si zakládá na špičkové gastronomii, což je při současné pověsti skandinávského přístupu lákadlo samo o sobě.

Sal-Palmeira, Kapverdy

Hlavní město ostrova Sal, na němž vás budou přitahovat dvě věci – slunečné počasí po téměř celý rok a skvělý vítr pro plachetnice. Ideální startovní pozice pro cesty okolo celého ostrova a dále do Kapverd.

Místní vlny jsou spíše pro zkušenější jachtaře, o to větší odměnu pak ale nabízejí. Včetně pohledů na pevninu, kde se mísí Afrika s arabským světem a portugalským koloniálním dědictvím. A kde se pláže zdají být nekonečné…