Na světě je spousta nádherných pláží, ale pláž Grace Bay se už léta drží na předních příčkách žebříčků. Nachází se na ostrově Providenciales, který je součástí karibských souostroví Turks a Caicos. Místní mu říkají Provo a je třetím největším ostrovem tohoto zámořského území Spojeného království a zaručeně tím nejpopulárnějším.

Pláž vypadá jako stvořená ze snu – bílý písek se táhne v délce dvanácti kilometrů a tyrkysová voda je tady čistá a klidná. Letos ji za nejlepší pláž na světě zvolili cestovatelé na serveru Tripadvisor, ale přední příčky v jiných žebříčcích drží pravidelně.

A není divu. Zátoka Grace Bay je chráněna bariérovým útesem vzdáleným zhruba tři kilometry od pobřeží a právě díky němu je zdejší voda křišťálově čistá. Zachovalost pláže, která je součástí národního parku Princess Alexandria, zase hlídá místní vláda svými ekologickými opatřeními.

Klidné vody jsou ideální pro děti, které se učí plavat, pro jízdu na koni podél pobřeží, stejně tak jako pro všechny druhy vodních sportů nebo jen pro lenošení a kochání se nádherným výhledem.

Nejste si jisti, zda můžete všem těm oceněním věřit? Nezbývá než si výlet na Turks a Caicos naplánovat a přesvědčit se na vlastní kůži.

Kde se ubytovat?

Na výběr máte z několika all-inclusive hotelů, vil, penzionů a pronájmů. Club Med Turkoise byl prvním a dodnes je pravděpodobně nejznámějším hotelem v Grace Bay. Jedná se o nedávno zrekonstruovaný all-inclusive resort pouze pro dospělé, který nabízí například potápěčský program – můžete vidět třeba delfíny a želvy, které zde žijí.

Nedaleko se nachází Ocean Club Resorts a po krátké procházce mezi mírnými vlnami najdete v zátoce ještě Ocean Club West. Ubytování je tam zajištěno v samostatných apartmánech s kuchyní a prádelnou a oba objekty mají osvěžující zahrady a bazény. Hlavní atrakcí resortů Ocean Club jsou ale jejich restaurace, včetně přímořské Solany a elegantního Opusu, který má největší vinný lístek v Provo.

Nejlepší volbou pro rodiny je pak Beaches Turks a Caicos. Tento all-inclusive resort se totiž může pochlubit vodním parkem o rozloze 45 tisíc metrů čtverečních, jednadvaceti restauracemi, deseti bazény a spoustou aktivit. Děti i jejich rodiče si zamilují stánky se zmrzlinou, mac&cheese stánky, sushi bary, pizzerie nebo palačinkárny.

Další možností je Grace Bay Resorts, soubor soukromých vil a hotelových resortů. Grace Bay Club byl prvním luxusním resortem na souostroví a má jednu z největších pláží v zemi. Všechny jeho pokoje a apartmá navíc směřují k zálivu Grace Bay.

Možností je ale daleko víc. Point Grace je luxusní butikový hotel, který se rovněž nachází v zátoce Grace Bay a působí dojmem malé vesničky s domky. West Bay Club je zaměřen na rodiny s dětmi, ale má také speciální prostory pro páry. A nejnovějším přírůstkem je Rock House, který byl otevřen na jaře 2022 na severním pobřeží Provo a nabízí 46 apartmánů a prázdninových domů.

Pozor na papírování

Pro vstup na ostrovy Turks a Caicos musíte být plně očkováni proti covidu-19 (včetně dospívajících od 16 let) a předložit doklad o negativním PCR testu provedeném do tří dnů před příjezdem. Současně musíte mít cestovní zdravotní pojištění, být bez příznaků a mít schválenou cestovní autorizaci.

Další podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách Turks a Caicos Tourism. Nezapomeňte na cestovní pas. Pro pobyty do 90 dnů není vízum nutné.