Vrhnout se do podnikání ve chvíli, kdy se vám narodily děti, není zrovna ideální start. Což zjistil i Scott Weiss, v současné době partner investiční společnosti Andreessen Horowitz, který se na serveru Medium.com podělil o zkušenosti, jak budovat úspěšný startup a zároveň dostát otcovské roli. Jak uvidíte, není to nijak snadné, ale ani neřešitelné.

Weiss a jeho manželka se rozhodli mít děti po šesti letech manželství. Oba pracovali ve startupech a byli odhodláni zvládnout jak potomky, tak své kariéry. S jedním dítětem a chůvou to ještě šlo. Když se jim ale za 22 měsíců narodilo druhé, Scott právě zakládal startup IronPort zabývající se e-mailovou bezpečností.

A když zakládáte startup, nemáte většinou dost peněz a musíte si jako společníci dělat všechno sami. „Život, k němuž se upíšete v rané fázi svého startupu, vás nutí brzy vstávat, vydat ze sebe všechno ve snaze dokázat něco velkého a vytvořit smysluplný produkt dřív, než vám dojdou peníze,“ popisuje Weiss.

Což se v praxi projevilo tak, že všichni v IronPortu jednu dobu sloužili kodérům, kteří produkt od nevidím do nevidím vytvářeli. Zbytek firmy jim nosil jídlo, myl auta, tankoval, nosil věci do čistírny a zajišťoval na pracovišti péči o děti.

Po těžkých začátcích začala firma vzkvétat. „Byla to neuvěřitelná profesionální zkušenost, jakou získáte jednou za život. Ale nejlepší roky v práci byly rozhodně i nejsmutnějšími roky doma,“ podotýká Scott, jemuž se rok a půl po druhém dítěti narodilo třetí. A jeho žena, do té doby jedna z řídících pracovnic své firmy, se rozhodla zůstat s potomky doma.

Na rozdíl od manžela, který měl rozjíždějící se firmu, která ho mačkala jako citron tak, že když přišel večer unavený domů, toužil jen po drinku a pasivním odpočinku u televize, přitom vnímala všechno docela jinak.

„Protože s dětmi doma mluvila většinou jednoslabičně, chtěla si po mém příchodu popovídat konečně s nějakým dospělým. Jenže zatímco já se chtěl válet u televize, ona chtěla dětem ukázat, jak vypadá rodinný život. Včetně toho, že každý by měl pomáhat vařit, uklízet a odpovídat za domácnost. Její snaha neuspěla, protože táta nebyl schopen vynést ani koš nebo vyměnit žárovku. Dokonce jsem jí navrhl, ať si někoho sežene, aby uklízel a vařil, když ji to stresuje,“ popisuje Weiss, který své tehdejší jednání dnes hodnotí jako manýry ředitele zeměkoule.

IronPort úspěšně fungoval sedm let, než ho koupila společnost Cisco. O něco později si vzal Scott Weiss rok a půl volna. A najednou se stal plnohodnotným otcem. Balil svačiny, vozil děti do školy, dělal večeře – zkrátka plnil svou rodičovskou roli. V roce 2011 nastoupil jako partner do Andreessen Horowitz, ale jako táta fungoval dál, i když už zase pracoval na plný úvazek.

Dá se zvládnout rodina i kariéra? Nejsou generální ředitelé a zakladatelé těch nejlepších společností nejlepší právě proto, že jsou natolik zaměření na výkon, že mu podřídí vše? S touto situací se už potýkala spousta manželství a skoro vždy dojdou do fáze, že nerovnováhu mezi rodinou a prací provázejí oběti na jedné či druhé straně.

Tohle jsou ty nejdůležitější věci, které je třeba změnit, abyste byli nejen skvělým profesionálem, ale i dobrým otcem a členem rodiny:

Doma vypněte režim „práce“: I vy si možná myslíte, že vaše profesionální činnost je důležitější a naléhavější než to, co předvádíte doma. I Scottovi doma často vyčítali, že pořád myslí na něco jiného. Když se zavřete do koupelny, abyste vyřídili e-maily, jste patrně mentálně jinde. Být s rodinou ovšem znamená odstřihnout se doma od práce včetně e-mailů, telefonu a počítače a soustředit se na domácí provoz. Pomoci s večeří, dětem s úkoly i mimoškolními projekty. A mluvit se svou partnerkou.

Plánování a priority: Pokud váš kalendář ví, že schůzky v úterý a ve čtvrtek můžete mít až od 9 hodin, protože předtím chystáte snídaně a zajišťujete rozvoz do školy, zjistíte, jak je úžasné mít možnost plánovat schůzky až po této hodině. Taky vám pomůže, když bydlíte nedaleko svého pracoviště. Postupně zjistíte, že stejně snadno si můžete vyhradit jeden večer v týdnu s partnerkou nebo si udělat čas na fotbalový zápas se synem.

Mluvte: Jestli nechcete, aby vaše žena musela na dotaz, kde je její muž, odpovídat: Nevím, musíte mu zavolat sám, mluvte. Sdělujte, kam jedete na služební cestu, ptejte se, kdy je třeba vyzvednout děti, jak to bude s večeří, a když se změní plány, improvizujte za chodu. Vypadla mi z rozvrhu schůzka, takže stihnu poslední půlhodinu fotbalového zápasu svého syna? Mám cestou domů něco koupit? Kontrolovat si mezi pracovními schůzkami telefon je normální. Rodiny se také musí naučit diskutovat o vážných rozhodnutích rodičů, jako je přijetí funkce generálního ředitele, spoluzaložení startupu a podobně. A měly by si vyhradit právo své rozhodnutí změnit podle toho, jak se jejich život vyvíjí.

Podílejte se: I když si myslíte, že máte práce nad hlavu, musíte se podílet na chodu rodiny. I ten nejvíce zaneprázdněný generální ředitel by měl vozit děti do školy, balit jim svačiny, občas uvařit, pomáhat s úkoly a chodit na třídní schůzky a besídky. Weissova žena nepotřebovala profesionální pomoc v domácnosti. Potřebovala, aby se její muž osobně ujal některých rodinných aktivit. Součástí rodinného života zůstanete jen tehdy, když se ho budete každodenně účastnit. Možná to z vás udělá vnímavějšího člověka – a díky tomu i lepšího profesionála.