Větší koncentraci talentu a poctivých selfmade byznysových příběhů na jednom pódiu jen tak nenajdete. Na tomhle se sešla velká čtyřka českého e-commerce: Jan Bednář, Tomáš Čupr, Milan Kratina a Michal Menšík.

Muži, kteří se postupně vystřídali na titulkách Forbesu – šéfa DoDo najdete na té aktuální –, se střetli v rámci našeho diskusního fóra Úplně nejlepší kraj, pořádaného souběžně s karlovarským filmovým festivalem.

Karlovarsko, které v žebříčku krajů Místo pro život ještě loni patřilo mezi nejhorší, se letos umístilo v první trojici a nepolevuje. Mladá krev českého byznysu proto debatovala o tom, jak z Karlovarského kraje vybudovat nové Silicon Valley.

Do průmyslového rozvoje tu šlape společnost Accolade miliardářů Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala už několik let – byla mezi vůbec prvními, kdo v Chebu začal stavět průmyslové parky. Na západě Čech teď průkopník v budování a investicích do logistických parků chystá další projekty za více než šest miliard korun.

„Kraj se nám líbí, protože je prostě dobrý. Zároveň ale hází pomyslnou šipku do Německa, a to mu dává extrémní konkurenční výhodu. Vidíme, že z toho těží všechny segmenty, které v našich halách najdete: výroba, logistika i e-commerce,“ řekl v panelu Milan Kratina.

„Milan mě postupně přesvědčuje, že i pro nás je nejstrategičtější místo v Evropě právě Karlovarsko,“ souhlasně doplnil Jan Bednář ze ShipMonku, nejmladší selfmade člen našeho žebříčku miliardářů. Přesto má podle panelistů kraj před sebou ještě spoustu práce – trápí ho úbytek lidí, kteří by v něm chtěli žít.

„Jde to ruku v ruce, poptávka i nabídka. Do nových oblastí začínáme zajíždět proto, abychom tam lidem ulehčili život. Na druhou stranu se mnoho lidí, a to bez nadsázky, rozhoduje, jestli se někam přestěhovat i podle toho, jestli tam s Rohlíkem zavážíme,“ přisadil si Tomáš Čupr.

Stejně tak se poptávkou v kraji řídí i kurýrní služba DoDo. „Fungujeme jako franšízy, proto v případě, že budou konkrétní retailisti chtít doručovat rychleji, můžou začít dovážet s námi,“ řekl šéf společnosti Michal Menšík.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Co by tedy mladou krev českého e-commerce, která je podle čtveřice v současnosti nejlepší českou vývozní „komoditou“, přimělo k větším investicím na Karlovarsku? Podle Honzy Bednáře by mohly zabrat různé pobídky, běžné například v Americe.

„Města se tam prakticky bijí o to, aby tam ty firmy šly. Nabízejí jim za to různé výhody nebo dotace. Samozřejmě je důležité i to, aby bylo v kraji dostupné vzdělání, ale to je běh na dlouhou trať,“ domnívá se.

Podle Tomáše Čupra však na tom, jestli je na Karlovarsku univerzita, tolik nezáleží. „Hlavní je, aby tady ten talent zůstával. A k tomu musí být kraj hlavně místo, kde se skvěle žije,“ myslí si šestadvacátý nejbohatší Čech.

Michal Menšík navíc dodal, že čím dál více vývojářů a vývojářek nechce žít ve velkých městech. „V DoDo pracuje vzdáleně na třicet procent vývojářů a vidíme, že to funguje. Jenom k tomu musí mít příležitost,“ řekl a dodal, že tyto lidi si mohou získat právě města s bohatým volnočasovým vyžitím.

„Když se rozhlédnete, je tu krásná příroda, krásné město a do Prahy blízko. Možná to jen musíme začít víc říkat. A začít v blízkosti Prahy vytvářet huby, kde se skvěle žije a něco skvělého se tam produkuje,“ shrnul Tomáš Čupr.