Průhledný panovník Karel IV. vyrobený z nerezových plátů, vysoký pět metrů a těžký 24 tun. To může být nová dominanta Smetanových sadů v Karlových Varech. Sochař Michal Gabriel uspěl se svým návrhem nového pomníku Karla Čtvrtého v soutěži, kterou vypsal karlovarský Rotary Club. Jeho vítězství bylo oznámeno ve čtvrtek večer.

„Velmi mě to těší a věřím, že teď začne cesta k její realizaci,“ uvedl Gabriel pro Forbes. Spoluautorem skulptury je Michael Gabriel, který se podílel na digitální podobě sochy a je taky autorem umístění sochy v centru města.

Socha je unikátní díky použité výrobní technologii, kterou sochař připravil společně s trutnovskou společností Kasper patřící do žebříčku největších rodinných firem, který Forbes každoročně sestavuje.

kasper3

Za sochou Karla IV. bude stát technologie rodiny Kasperových.

Spočívá ve vrstvení nerezových plátů, jemuž předchází použití počítačových 3D technologií. Gabriel ve spolupráci s Kasperovými již několik soch ze skládaných ocelových plechů vytvořil, ale toto by mohla být největší realizace. Jezdecká socha panovníka v dlouhém plášti a s listinou v ruce je doplněná o svatováclavskou korunu, která je uzavřená v soklu sochy.

Technologie potom umožňuje, aby se hmota soklu z určitého úhlu pohledu zprůhlednila a mohla se v něm objevit právě vznášející se koruna panovníka. Deset milimetrů tlusté nerezové plechy, jichž má být 280, jsou totiž propojené čepy, které mezi sebou nechávají prostor a díky tomu vypadá dílo z každého úhlu trochu jinak.

gif_konicek

„Může to být unikátní projekt sochy v této technologii, kterou jsme s panem Gabrielem společně vyvinuli. Nejnáročnější je konstrukční příprava ve 3D technologii a samozřejmě složení pět metrů vysoké sochy také není snadné. Ale s tím bychom si poradili,“ říká Jakub Kasper, jeden ze synů zakladatele skupiny Rudolfa Kaspera a výkonný šéf firmy Kasper Kovo.

Zjednodušeně řečeno je socha nejprve vymodelována klasickým způsobem, potom je ale kompletně naskenována do počítače a ten provede její detailní rozkreslení do jednotlivých nerezových plátů. Zatím vznikl jen 50 centimetrů vysoký model, Michal Gabriel je ale připraven vytvořit ještě jednu detailnější předlohu a ostatní záleží na financích. Cenu samotné sochy odhaduje na zhruba osm milionů korun.

Gabriel

Michal Gabriel

„Samozřejmě je zásadní, jak se k projektu Rotary klubu postaví případní donátoři a radnice,“ dodává Michal Gabriel, jenž se podílel například na výtvarném zpracování interiéru pavilonu Indonéské džungle v ZOO Praha a byl děkanem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.