Blázen do produktů a dat. Tak sebe sama popisuje jeden z dvojice tvůrců kryptoměny dogecoin, softwarový inženýr Jackson Palmer. Spolu s parťákem Billym Markusem přišli před necelými osmi lety s původně parodickým virtuálním platidlem, které dnes bere vážně celý investiční svět.
A nezávisle na ujetosti celého dogecoinu bere kryptoměny vážně i sám Palmer, který se k nim čerstvě – a velmi příkře – vyjádřil na svém doposud neaktivním twitterovém účtu.
„Kryptoměny jsou nástrojem k obohacení svých zastánců kombinací vyhýbání se daním a dohledu regulatorních orgánů a vynuceného nedostatku,“ začíná ve vláknu čítajícím deset tweetů. Snaží se přitom vysvětlit, proč už se sám do světa kryptoměn neplánuje vrátit.
„Navzdory tvrzením o decentralizaci je krypto ovládáno kartelem bohatých osobností,“ pokračuje se svou kritikou. „Vyrostl z toho kult rychlého bohatství, nastavený tak, aby vysával peníze ze zoufalých a naivních lidí,“ domnívá se muž, který odchod z kryptoměnové scény ohlásil v dubnu roku 2015.
Palmer konstatuje, že i když finanční vykořisťování není nic nového, kryptoměny jsou cíleně vyvíjené tak, aby z nich měli prospěch ti, kdo jsou již na vrcholu. „Přijdete o heslo ke svému účtu? Vaše chyba. Nalítnete na nějaký scam? Vaše chyba. Ale miliardáři manipulující celým trhem? Géniové,“ píše Jackson Palmer.
Kryptoměny jsou pro něj zosobněním odvrácených stránek kapitalismu: korupce, podvodů a nerovnosti. Především mu ale vadí, že jakákoli kritická diskuze o těchto problémech je z jeho pohledu v současnosti nemožná.
„I ta nejjemnější kritika krypta vyvolá snahu vlivných osobností vás pošpinit a rozčílí retailové investory, kterým byl prodán falešný příslib, že z nich budou jednoho dne miliardáři,“ domnívá se Palmer.
Právě z tohoto důvodu už se nechce veřejné debaty o kryptoměnách účastnit. Krypto není v souladu s jeho politickým přesvědčením ani hodnotovým žebříčkem a na diskuze s těmi, kdo si před fakty zacpávají uši, už nemá energii.
„Tleskám těm, kterým ta energie zbývá,“ uzavírá své twitterové zamyšlení. „Nové technologie mohou zlepšovat svět, ale nesmíme z nich odnímat jejich společenské dopady.“