Z toho čísla se vám možná zatočí hlava: odhadem 20 milionů mužů bylo aktivními uživateli Ashley Madison – internetové seznamky pro zadané muže a ženy, do níž se před pár týdny nabourali hackeři a odhalili totožnost virtuálních záletníků. Mimochodem, zhruba 60 tisíc lidí se ke svým účtům připojovalo z vládních úřadů, bank a dalších institucí ve Washingtonu D.C. – není tedy divu, že kauzu neprovázejí jen množící se žádosti o rozvod, ale také sebevraždy.

Faktem je, že v USA se na Ashley Madison seznamoval kdekdo. Přesněji řečeno každý šestý ženatý muž. Sami určitě znáte šest ženatých mužů. I já jich znám minimálně šest. A nejméně jeden z nich si podle všeho hledal zálet v „e-klubu nevěrníků“.

Jak jsem k tomu došla? Na Gizmodo.com se dočteme, že z celkového počtu 37 milionů účtů patřilo 5,5 milionu ženám, přičemž většina jich byla neaktivních. V případě mužů jich nějakou e-mailovou aktivitu  vykazovalo 20 milionů. Jestli bylo zbývajících 11 milionů účtů falešných, duplikovaných nebo patřilo zvědavcům, kteří svou aktivitu po registraci utnuli, jasné není.

AshleyMadison_intro

Podle uniklých informací přitom víme, že polovina z 20 milionů aktivních účtů mužů pochází z USA, což znamená, že američtí muži tu byli zastoupeni 10 miliony profily. Data institutu Pew Research Center udávají, že v USA žije 61,2 milionu ženatých mužů. Vydělíme-li toto číslo 10 miliony, dojdeme k závěru, že každý šestý ženatý Američan byl členem Ashley Madison.

Údiv z téhle číslovky je však zbytečný. Všichni víme, v jakém světě žijeme a že se lidé podvádějí. Počty rozvodů jsou v Americe relativně stabilní a pohybují se už desítky let kolem 50 %. Proč tedy ten povyk? Mohli bychom to sice shodit na puritánství, které je pro USA typické, jenže tím přehlédneme jednu důležitou věc.

Pravý důvod, proč si Američanky (a nejen ty) odmítají připustit, jak křehké mají manželství, jsou totiž finance. Ochota vzdát se kariéry a dát (kvůli dětem) přednost jistotě a zajištěné budoucnosti je až příliš častý scénář. Jednoduše počítají s tím, že je manžel bude živit. Výsledkem je finanční negramotnost a závislost.

Co z toho plyne? Podle známého terapeuta Garyho Neumana, jenž se zabývá důsledky hacknutého portálu, je celá kauza poučením přesně pro tenhle typ žen. Tady je návod, jak to změnit. Mimochodem – jisté poučení si z něj může do vztahu odnést každý.

Nikdy svou kariéru nevěšte na hřebík
Když přijdou děti, určitě není na škodu v práci zvolnit. Úplně zanechat kariéry se ale nevyplácí. Vývoj jde tak rychle dopředu, že teď je více než kdykoli předtím důležité si vydřené dovednosti a znalosti udržet. Stejně jako certifikáty a kontakt s lidmi. Rodinné finance je navíc bezpečnější rozložit na obě strany, než aby je měl v režii pouze jeden.

A pro ty, kdo nevěří: podle statistik mají páry, které žijí pouze z jednoho příjmu, vyšší pravděpodobnost, že se rozvedou. Jedna studie také uvádí, že pokud oba partneři pracují a jsou v práci šťastní, cítí se zpravidla šťastnější i ve vztahu.

Obětovat práci navíc znamená, že v případě (pravděpodobného) rozvodu vám hrozí finanční nouze. Děláte něco pro to, abyste ochránili svou finanční situaci v případě, že vás partner začne podvádět nebo že se vztah rozpadne z jiných důvodů? Pokud ne, přestaňte si nalhávat, že vám se to stát nemůže.

Nikdy nespoléhejte, že vás zachrání alimenty
Stačí se podívat na situaci v soudnictví – protože je většina soudců ženského pohlaví, navíc ženy, které pracovaly v době, kdy jejich děti vyrůstaly, nejsou příliš empatické vůči těm, které očekávají, že je muž zajistí. Může se dokonce stát, že váš bývalý partner ztratí práci nebo ji už nebude moci vykonávat. V takovém případě se s komfortním finančním polštářem můžete rozloučit úplně.

Aktivně se zapojte do rodinných financí
Jeden známý finanční poradce – specialista na rozvody – vyslovil údiv nad tím, jak často ženy nemají vůbec tušení, co se děje s rodinnými účty. Udělejte to naopak. Své bankovní a investiční účty mějte psané na své jméno a pečlivě sledujte i domácí finance. Můžete tak krom jiného zjistit, zda z účtů nelétají každý měsíc oknem tisíce na partnerovy tajné večeře a hotely. V případě rozvodového dělení navíc budete v lepší pozici a zároveň snížíte šanci, že vám bývalý/á vyluxuje společnou kreditku.

Autor: Emma Johnson