Samsung minulý týden na českém i globálním trhu ukončil prodej svého problematického smartphonu Galaxy Note7, který už se s největší pravděpodobností na pulty obchodů nikdy nevrátí. Zastavila se totiž i jeho výroba a Samsung vyzval všechny majitele, aby své telefony vypnuli a co nejdříve vrátili.

Ti, kteří tak neučiní, sice budou mít doma sběratelský kousek, ale poměrně rizikový. Možnost, že i vypnutý Note7 vybouchne, tu pořád je. Spoustu lidí to ale neodrazuje, už nyní lze v diskuzních fórech a na bazarových serverech najít inzeráty poptávající odkup tohoto modelu.

Příčinu se zatím nepodařilo odhalit

Na území USA před několika dny vešlo v platnost ustanovení, podle kterého nesmí Galaxy Note7 na palubu letadel, a to ani v případě, že bude vypnutý. Pro majitele je takové omezení jen další komplikací, a tak Samsung na vybraných letištích zřídil speciální kiosky, kde je možné Note7 vrátit a vyměnit za jiný model. A to včetně přenesení uživatelských dat.

galaxy-note-7-fire

Přesný počet vznícených telefonů se nikde neuvádí, ale jen na území USA bylo nahlášeno téměř 100 případů. V České republice, kde se prodalo okolo tisícovky kusů, nebyl zaznamenán ani jeden.

Na začátku celé kauzy to přitom vypadalo, že situace nebude až tak závažná. Akumulátory u telefonů se někdy vznítit či explodovat mohou – většinou se tak děje při vysokých teplotách nebo při používání neoriginálních nabíječek.

V případě Galaxy Note7 je ale situace mnohem komplikovanější, protože telefony hořely i při používání originálního vybavení, a na klidu nepřidá ani to, že se Samsungu zatím v laboratorních podmínkách problém nepodařilo replikovat. Jinými slovy, společnost pořád netuší, proč jí telefony vybuchují a co s tím dělat. Podle interního vyšetřování ale vše nasvědčuje tomu, že za problémy může právě chybně nastavený výrobní proces u akumulátorů.

Note 7 měl být klíčovým telefonem nejen pro vánoční trh

Pro Samsung je stažení klíčového modelu pro druhou polovinu roku 2016 a především vánoční trh velkou ztrátou. Galaxy Note7 je špičkový kus hardwaru se skvělým designem, který doplňuje na okrajích zaoblený displej. V recenzích i mezi veřejností byl tento model přijat velice pozitivně a úspěch byl skoro zaručen. Jenže pak přišel 24. srpen a první výbuch, který odstartoval kauzu, která nemá v technologickém průmyslu obdoby a pro Samsung jakožto lídra na poli chytrých telefonů bude mít velmi vážné následky.

galaxy-note-7

Náklady na stažení produktu z trhu a ztráty z příjmu podle odhadů analytiků Samsung až na 17 miliard dolarů a do vyšetřování se už zapojila i jihokorejská vláda. Na ekonomiku této země zřejmě kauza také bude mít dopad – mobilní divize značky Samsung Electronics se totiž podílí dvěma procenty na celkovém exportu. Jen během prvního dne po rozhodnutí stáhnout telefon z distribuční sítě se akcie společnosti Samsung Electronics propadly o téměř deset procent a pokles i nadále pokračuje.

Samsung jakožto sedmá nejhodnotnější značka světa tuto neočekávanou finanční zátěž ustojí, ale z dlouhodobého hlediska tu je ještě jeden velký problém – pravděpodobná ztráta důvěry zákazníků. Přitom právě na pozitivním vnímání značky jihokorejský gigant v uplynulých letech pečlivě pracoval.

Z kauzy bude těžit nejen Apple, ale i další výrobci

V portfoliu výrobce najdeme ještě další dva silné modely, Galaxy S7 & Galaxy S7 edge, které se rovněž dočkaly vřelého přijetí. Na jejich propagaci bude nyní Samsung muset zapracovat, aby mohl konkurovat letošnímu iPhone 7 (Plus). Právě nové modely Applu měly být největším soupeřem pro Galaxy Note7. Nyní má ale Apple tak trochu volné pole působnosti.

„Díky této chybě by cupertinská společnost mohla do konce letošního roku prodat až o 8 milionů kusů iPhonů více,“ soudí analytik Brian White. Samsung přitom předpokládal, že letos stihne prodat 10 až 14 milionů jednotek Galaxy Note7.

Na neúspěchu Samsungu vydělají i další výrobci. Čínské Xiaomi by mělo 25. října představit nový model Mi Note 2 s podobně zaobleným displejem, který by zejména na tamním trhu mohl zákazníkům posloužit jako vhodná náhrada za Galaxy Note7. Svého zástupce mezi velkými telefony chystá i čínské Huawei, které by podle zákulisních informací mělo na začátku listopadu odhalit novou generaci modelu Mate 9; ten by měl mít úhlopříčku displeje 5,9″ a i v tomto případě se hovoří jak o standardní variantě, tak i o verzi se zaobleným displejem.

galaxy-s8

Vzhledem k současné situaci se také může stát, že Samsung modelovou řadu Note, která definovala standard na poli větších telefonů se stylusem, zcela zařízne právě kvůli diskreditaci značky. Vypadá to tedy na smutný konec zavedené řady a Samsung se nyní bude muset hodně snažit, aby dokázal obnovit důvěru svých zákazníků.

Vyloučeno není ani to, že se dočkáme dřívějšího odhalení vlajkového modelu Galaxy S8, jehož premiéra byla každoročně plánována na termín Mobile World Congressu v Barceloně (ten se příští rok koná od 27. února – 2. března).

Jiří Hrma, SMARTmania.cz