skip to main content
Sport

Každý může zvítězit. Jak se připravit na férový maraton, i když vůbec neběháte?

Reklama

Běhání a budování kariéry má hodně společného. Zatímco dříve platilo, že na vrchol se dostanete pouze sami, dnes si uvědomujeme, že týmová práce nás vynese nejen dál, ale také pro nás bude smysluplnější.

S obdobným přístupem pracuje i závod Battle of the Teams, který se koná tuto neděli 30. května v Praze jako první běžecký závod v našem postpandemickém světě.

Dvaatřicet nejlepších světových maratonců z Afriky, Asie a Evropy (včetně České republiky) bude rozděleno prostřednictvím losu do čtyř týmů po čtyřech ženách a čtyřech mužích. Cílem je, aby skupiny byly co nejvyrovnanější a zvítězit mohl opravdu každý.

Zapojeny budou firmy jako například Lasvit nebo ČEZ, jehož kapitánkou týmu bude olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová.

Jak se rychle zlepšit v běhání?

Pro účast v nedělním maratonu ale nemusíte být trénovaní šampioni. Nejdůležitější je se zúčastnit, ať už jde o výzvu sportovní, $nebo pracovní. Překážky nás dělají silnějšími ve fyzickém pohybu i v kariéře.

Postupně do svých běžeckých tréninků zařaďte trasu, kde jsou schody a kopce. Nebudete tak stagnovat a vaše výkonnost jen poroste. Jen se připravte na to, že ze začátku vám některá stoupání budou připadat nezdolatelná. Pokoříte je pouze tak, že se do nich pustíte i přes opakovanou nechuť.

Reklama

Méně je ale více, což platí obzvlášť v případě, kdy s běháním teprve začínáte. Není nic špatného na tom, přiznat si, že vám došly síly. „Zastavte se, rozdýchejte a zkuste to znovu,“ doporučuje Renata Pavlíčková z RunCzech.

Otázka, která trápí řadu začínajících běžců, zní: jak velkou pauzu byste měli mít mezi tréninkem a jídlem? Od hlavního jídla do okamžiku, než se půjdete proběhnout, by to měly být dvě až tři hodiny.

Stav ukrutného hladu ale také není ideální – zaženete ho prostřednictvím banánu nebo energetické tyčinky.

Dostali jste chuť zaběhnout si unikátní maraton, i když vaše postpandemická kondice připomíná některé světové ekonomiky? Pak na nic nečekejte a nazujte běžecké tretry už dnes.

Stačí po práci, na pár desítek minut. Cesta k vítězství totiž začíná vaším rozhodnutím.

Reklama
Reklama