Máte rádi knihy, ale nakupování v obrovských a neosobních knihkupeckých sítích vás nebaví? V malých knihkupectvích najdete jak příjemnou atmosféru a hezký interiér, tak bohatý výběr titulů, které jinde jen tak neseženete.

Čtěte také: Kniha jako offline terapie. Jak v Praze vyrostla oáza klidu s vybranými tituly

Vybrali jsme pro vás ta nejlepší místa z Prahy a máme i dva tipy z Brna.

Book Therapy, Praha 

Stylový vinohradský obchod je stálicí na seznamu nejlepších pražských knihkupectví. Můžete si být jisti, že zde seženete skutečně ty nejzajímavější zahraniční i české knihy o designu, architektuře, životním stylu, módě nebo umění, protože každý titul zde prochází pečlivým kurátorským výběrem.

Book Therapy si zakládá na osobním kontaktu se zákazníkem, proto také nenabízí své knihy online. A pokud nechcete, aby vás v knihkupectví kdokoli rušil, můžete si objednat Osobní terapii, kdy Book Therapy otevře jen pro vás a vy zde můžete třeba u vína nebo čaje strávit s knihami tolik času, kolik budete chtít.

Pro rozvoj dětského potenciálu a osobnosti zase nabízí skvělý program Flowers & Dinosaurs University. Na základě předem zvoleného nastavení přijde vašemu dítěti každý měsíc balíček se dvěma naučnými a zábavnými knihami.

Co si koupit? H. Walter Lack: Book of Flowers

Kde: Římská 35, Praha 2

Dlouhá punčocha, Brno

Dlouhá punčocha je na brněnské knižní scéně nováčkem, mají tu otevřeno od března tohoto roku. Specializují se výhradně na knihy pro děti, a protože dětských knih vychází velké množství a je těžké se v nich zorientovat, Dlouhá punčocha si zakládá na tom, že vám s tím pomůže.

Majitelky knihkupectví Marcela Zachovalová a Zuzana Streichsbierová věnují výběru titulů do svého obchodu velkou péči, takže se zde rozhodně nerozhodnete špatně. V nabídce jsou knihy pro děti všech věkových skupin, od obrázkových leporel pro batolata po cool knihy i pro ty nejnáročnější teenagery.

Co si koupit? Liv Strömquist: Ovoce poznání

Kde: Jiráskova 2, Brno-Veveří

Xaoxax, Praha

Xaoxax je malé knihkupectví s galerií v proslulé Krymské ulici. Zaměřuje se především na obrazové knihy a komiksy a najdete tu zejména publikace z drobných nakladatelství, jako je třeba Baobab, Labyrint, Take Take Take, Meander a další.

Xaoxax prezentuje díla zavedených autorů, studentů, ale i zajímavých amatérů. Mimo nákupu knih sem můžete zajít také na výstavu ilustrací a grafik, čtení nebo se přihlásit do výtvarné dílny, která se koná pro děti i dospělé.

Co si koupit? Paul Paetzel: Můj kámoš Seb

Kde: Krymská 29, Praha 10

Bistro Kaprova Bookshop, Praha

Tam, kde dnes stojí Bistro Kaprova, které si otevřel šéfkuchař Tomáš Černý, stálo léta známé knihkupectví. Z úcty a respektu ke všem, kteří toto knihkupectví léta provozovali a vedli, i s úctou a respektem k těm, kteří ho rádi navštěvovali, se noví majitelé rozhodli v části Bistra Kaprova zachovat také menší knihkupectví.

Obchod nepatří do žádné sítě knihkupectví ani nakladatelství a jeho prostor je omezený, proto je nabídka tematicky zaměřená na knihy o historii (zejména o historii hlavního města), cestopisy a knihy o gastronomii a kuchařky.

Co si koupit? Knihu portrétů od Annie Leibovitz s jejím vlastnoručním podpisem

Kde: Kaprova 8, Praha 1

Page Five, Praha

Dnes už kultovní letenské knihkupectví a vydavatelství otevřelo před rokem i svou druhou pobočku v pražském multifunkčním prostoru CAMP. Page Five se specializuje na prodej a distribuci publikací zaměřených na výtvarné umění, design, architekturu, fotografii nebo poezii. Najít zde ale můžete i velký výběr komiksů.

Zakládají si na spolupráci se zahraničními partnery, díky kterým můžou českému trhu nabídnout řadu zahraničních publikací a periodik, jež nejsou na českém trhu běžně k dostání. Zároveň se snaží o propagaci tvorby mladých českých autorů a výtvarníků.

Co si koupit? Miloš Hroch: Křičím: „To jsem já!“

Kde: Veverkova 5, Praha 7 // CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2

ArtMap, Praha + Brno

Knihkupectví ArtMap, zaměřené na umělecké publikace, má prodejnu v Praze a v Brně. Je tu široký výběr knih o současném výtvarném umění, designu, architektuře, filmu či hudbě, katalogů, monografií, komiksů nebo knih pro děti.

Prodávají se tu ale i designové předměty nebo krásné hračky. A i zde se často konají společenské akce typu autorských čtení, workshopů, výstav nebo diskusí na různorodá témata.

Co si koupit? Václav Jánoščík: Nespavost

Kde: Praha – Vojtěšská 18, Praha 1 // Brno – Místodržitelský palác, Moravské nám. 1a, Brno