Peníze hýbou světem a ani na mrazivé a po měsíce temné Antarktidě se bez nich neobejdete, a to i když jste vědec a na zmrzlém kontinentu neděláte nic jiného, než že zkoumáte všudypřítomný led. Americká banka Wells Fargo proto už v roce 1998 otevřela na Antarktidě bankomat, konkrétně v tamním vědeckém středisku McMurdo. To má podle ročního období od 250 až po více než tisíc obyvatel.

A ano, i v tak malé komunitě je obchod stěžejní. Stejně jako jinde i obyvatelé této stanice pravidelně navštěvují kavárny, bary, obchody a pošty, a peníze tak rotují v místní uzavřené ekonomice. Někde se dá platit jen v hotovosti – proto tu jsou bankomaty, jinde je alespoň stanovena minimální částka, při které lze útratu platit kartou, píše web Mentalfloss.com.

bankomat

Vzhledem k tomu, že Antarktida není zrovna nejdostupnější destinace světa, má zde Wells Fargo bankomaty rovnou dva. Funkční je ale vždy jen jeden, druhý slouží jako záloha pro případ, že by se tomu aktivnímu něco stalo. Pravidelná údržba strojů probíhá jednou za dva roky.

Mluvčí Wells Fargo Kristopher Dahl říká, že jeho společnost učí zaměstnance provádět jednoduché opravy, a když jde do tuhého, mohou prý na náhradní díly rozebrat druhý bankomat. Údržbáři, kteří se na Antarktidu vydávají, musejí podle Dahla nejdřív projít psychologickými a tělesnými testy, aby bylo jasné, že jsou způsobilí pro antarktické podnebí pro případ, že by je tam nepříznivé počasí zdrželo.

McMurdo leží blízko území Nového Zélandu, bankomat ale vydává jen americké dolary. (Ty si zájemci mohou případně směnit na  výzkumné základně Scott Base, vzdálené tři kilometry, kterou provozuje Nový Zéland). Původní antarktická měna zatím neexistuje, Antarktické zámořská směnárna i tak ale vyrábí sběratelské bankovky, které kupuje nebo prodává podle jejich nominální hodnoty, dokud falešným penězům nevyprší platnost.

A co by se stalo, kdyby někoho, kdo má dostatek peněz na účtu, napadlo vybrat z bankomatu veškerou hotovost, což by vedlo k rozpadu ekonomiky na celém kontinentu? „Zajímavá myšlenka,“ říká Dahl. „Z bezpečnostních důvodů nemůžeme prozradit, kolik peněz v bankomatu je.“ A pro lidi s nekalými záměry Dahl vzkazuje, že přístroj sleduje kamera.