Slunce je v plné síle, šroubuje teploměry do vysokých hodnot a to je ten pravý čas na pořádné ochlazení. Jenže veřejná koupaliště překypují návštěvníky, vodní nádrže nebo rybníky nemá každý v oblibě a navíc – často trpí sinicemi nebo jinými neduhy, takže už zbývají jen pískovny a lomy. A právě o lomech teď bude řeč.

V Česku se jich nacházejí stovky a většinou přitahují pozornost už jen svou tyrkysovou vodou a malebným okolím. Kde je hledat?

Čtěte také: Kam na burgera? 5+1 tipů na vyhlášené podniky v Česku

Možná dobře znáte lomy na Berounsku typu Kosov nebo Homolák a samozřejmě již dlouhou dobu „zakázané“ lomy Amerika. Jejich sláva už ale ztratila svůj lesk – jednak kvůli přeplněnosti a také kvůli tomu, že jejich návštěvu si nepřejí samotní majitelé pozemků, a proto se snaží koupání všelijak znepříjemňovat až znemožňovat.

Toto jsou naše tipy na více či méně známé lomy po celé České republice, kde to ještě jde a kde vás bude přecházet zrak.

Lom u Mariánského mlýna, Mikulov

Dobře, nezačínáme zrovna místem, které nikdo nezná. Oblíbeným místem se stal ještě předtím, než ho zprofanoval seriál Vinaři. Ale pokud jste zde ještě nebyli, tak máte první letní tip.

Ne nadarmo se kraji kolem Mikulovska říká česká Itálie. Bílý kaolín, nadprůměrné teploty, vinice a vodní nádrž Nové mlýny s několika marinami jen dokreslují pocit, že jste opravdu u Středozemního moře. Není proto divu, že známému lomu v této oblasti místní familiárně přezdívají malý Jadran.

Tenhle bývalý vápencový lom s volným přístupem na vás vykoukne z druhé strany Svatého kopečku od Mikulova. Z vyhlídky působí jak kráter, do kterého je zapuštěný zelenomodrý drahokam.  A kolem samé vinice. Prostě pastva pro oči. Zajímavostí je, že tento lom dokážete celý přejít namočeni jen po kolena. Není to tak, že by byl mělký, jen jeho prostředkem se táhne nevytěžený pás, na kterém si v klidu mohou hrát i vaši ratolesti.

20150701_194742 dv

Kurovický lom, Kroměříž

Mléčně modrá voda se nachází v Kurovickém lomu nedaleko Kroměříže. Po dlouhá léta byl k tomuto lomu vstup zakázán, což se změnilo před třemi lety. Vstup je nyní zpoplatněn 50 korunami. Přímo k lomu se autem dostanete jen za cenu porušení zákazu vjezdu. Je ale ideální například jako osvěžující zastávka vašeho cyklovýletu.

A jestli máte blízko k přírodě, tak tady to pro vás bude balzám na tělo i duši. Vápencový lom je totiž přírodní památkou (Natura 2000) a domovem například pro 247 rostlin, 21 druhů ptáků a 60 druhů brouků včetně největšího vodního brouka na světě vodomila černého.

Mašovický lom, Znojemsko

Dříve se tu těžil kámen na štěrk, dnes je oblíbeným relaxačním místem nejen místních obyvatel. Lom hned vedle obce Mašovice na Znojemsku přitahuje už jen svou průzračnou vodou, která vás příjemně osvěží.

Tenhle lom zasazený do romantické scenérie, který je navíc domovem vzácného čolka dravého, ale není pro rodiny s dětmi. Jeho břehy jsou totiž poměrně strmé. Vydat se k němu ale stojí za to, odmění vás opravdu osvěžujícím koupáním.

227cs_2_big

Foto: Znojemskabeseda.cz

Lipnické lomy, Lipnice nad Sázavou

Dopravní zácpa na rozpálené dálnici dokáže znepříjemnit den. A co si budeme povídat, cestování po D1 není rozhodně žádný med. A proto by vám mohlo přijít vhod alespoň rychlé osvěžení. Ideálním místem jsou lipnické žulové lomy zasazené do lesů nedaleko Lipnice nad Sázavou.

Lomy jsou díky své průzračné vodě oblíbeným cílem potápěčů, připravte se taky na pořádné, až ledové ochlazení. V každém ze tří lomů jsou pak vytesané několikametrové reliéfy ucha, úst a očí, které vytvořila skupina mladých kameníků na paměť špiclování v bývalém režimu.

treijdskn

Zdroj: Turistika.cz

Lom Šífr, Opava

Čistá a průhledná voda vás bude čekat v potápěči oblíbeném lomu nedaleko Svobodných Heřmanic na Opavsku. Možná i proto je v 17metrové hloubce na železných lanech zavěšena ponorná kabina Permon z válcoven Vítkovice Steel, ve které před desítkami let probíhaly testy s dlouhodobým pobytem člověka pod vodou.

Vstup a občerstvení žádné, ale rozvalit se i s dětmi můžete na široké pláži v severní části lomu, kde je i nejlepší přístup do vody.

640x480_bZ5iiG

Foto: Lubomír Vrána

Lomeček, Mrákov – Starý Klíčov

Jedete se svými ratolestmi na Šumavu? Pak je vezměte do Lomečku, kde zažijí tu pravou „verneovku“ ve stylu Dvacet tisíc mil pod mořem. Uprostřed průzračného lomu je totiž v osmimetrové hloubce zapuštěna největší podvodní pozorovatelna v Česku, odkud skrz padesáticentimetrová okna sledujete vodní svět.

A pokud se „pod vodu“ nebudete chtít vydat, zabavíte se i na pevnině. Okolí je totiž poseto dřevěnými sochami. Není divu, každé léto se tu koná dřevařské sympozium a přes sezonu tu často zní pronikavé zvuky elektrických kytar. Tady se rozhodně nudit nebudete. Vstup je zpoplatněn.

dffsea

Takže, kam vyrazíte?