skip to main content

Kde se vzala současná inflace? Mezi viníky je covid i nastavení české ekonomiky

6 minut čtení

Česko i svět, domácnosti i byznys. Všichni se teď vyrovnávají se situací, jaká tady dlouho nebyla. Zdražuje v podstatě všechno a zdražuje to rychle. Důvody musíme hledat především v pandemii covidu-19 a v případě Česka i v předpandemickém nastavení ekonomiky. Rekordně nízká nezaměstnanost, se kterou díky státním podporám příliš nepohnuly ani lockdowny, vytvořila ve spojení s chutí Čechů utrácet výživné inflační podhoubí. Zvyšování cen teď přitom doléhá výrazně i na byznys.

Žádná jiná firma na světě neprodala v období covidu tolik lůžek pro intenzivní péči jako Linet. Firmě vzrostl obrat během pandemie zhruba o dvacet procent na téměř devět miliard korun a Linet se stal tahounem technologických investic. Přesto teď firma ze Slaného, stejně jako mraky dalších českých firem, řeší situaci, která jí může přinést řadu potíží a již v českém byznyse nikdo nepamatuje.

Reklama

Prudce zdražuje prakticky všechno. Navíc doslova po celém světě. Od energií přes materiály a dopravu po potraviny nebo elektroniku. A tématem číslo jedna se tak stala celosvětová inflace, která pro mnoho českých firem znamená nejen méně peněz na investice, ale také riziko větších potíží, nižších zisků nebo nutnosti začít propouštět, protože nebudou peníze na mzdy.