Sto kilometrů od poslední známé cesty. Dosažitelné jen lodí (nebo pěšky). Odměna za dva dny cesty. Místo, kam vkročila je hrstka lidí. To jsou nová měřítka pro luxusní cestování.

Stále více lidí má v současnosti pocit, že když je nějaké místo lehce dosažitelné letadlem nebo autem, tak za to doopravdy nestojí. Opravdové potěšení je pro ně ve špatné dostupnosti a začíná až tam, kde cesta končí. Hledají autenticitu a rádi se pochlubí tím, co dokázali

Když mluvíme o tom “jet někam pryč”, mnoho z nás má opravdu na mysli pryč, daleko. Ale neznamená to, že nutně rezignujeme na komfort a pohodlí. Existuje celá řada míst, která tyhle dvě věci umí skloubit dohromady – jsou daleko, cesta k nim není jednoduchá, ale zároveň nabízí ještě lepší servis než hotely uprostřed civilizace. Cesta je výzva, ale na konci vás čeká sladká odměna. A stále více dnešních cestovatelů (mnou počínaje) tato zátiší záměrně vyhledává.

Novináři Debbie Pappyn a David de Vleeschauwer  se vyznají a cestující do nejvzdálenějších koutů světa. Píšou o tom blog Classe touriste a vydali také fotografickou knihu Remote Place to Stay (některé fotografie najdete  tomto článku).

“Cestování do vzdálených míst může mít až terapeutické účinky: řídit přes zamrzlé Baltské moře na tajemný ostrov v Estonsku: skočit na ultralehké letadlo a zmizet do obrovské divočiny Aljašky: nastoupit na vlak a nechat se odvézt od normálního života někam do údolí. Takoví cestovatelé prahnou po emocích a čistých zážitcích, které se ztrácejí ve světě rozptýlení a fragmentace,” říká o novém fenoménu Debbie Pappyn.

Zde jsou některá z jejích oblíbených míst, kam se můžete zajet ztratit. Stejně tak jako pár mých:

Hotel Budir, Island

“Je to neuvěřitelné místo”, říká Pappyn o něčem, co je snad jediný skutečný plážový hotel na Islandu. Leží vedle lávového pole s výhledem na ledovec Snaefellsnes. Hotel převzal jméno od nedalekého ústí řeky Budir, která míří do zálivu Faxafloi, domova tuleňů. “V prostředí, které připomíná spíše měsíční krajinu, se díky tomuto hotelu cítíte jako doma. Díky obrovským oknům si hosté mohou užívat přírodní krásy okolí přímo z obývacího pokoje, za skotačících plamínků v krbu,” říká Pappyn. V létě tu můžete plavat a dělat táboráky na pláži.

budir done

Amangiri, Utah (USA)

Tento resort leží blízko jezera Powell, podle Pappyn ho ale jen tak nenajdete. “Cestu ukazuje jen maličká cedule a ta cesta vypadá spíš jako mezírka v poušti, která mizí v dálce. Po dlouhé jízdě skrz pískovcové skály se hotel objeví na obzoru jako fata morgana,” popisuje Pappyn. Obdélníkový pavilon z leštěného betonu s hranami ostrými jako břitva se tu tyčí jako protiklad k obrovské skalní stěně. “Skutečný svět jakoby neexistoval, když se kocháte výhledem na tuto rozsáhlou poušť.”

amangiri done

Sextantio Albergo Diffuso, Itálie

V národním parku Gran Sasso e Monti della Laga v Apeninách leží vesnička Santo Stefano di Sessanio obklopená úžasnými krásami Abruzza. “Připomíná Nový Zéland, ale s horskými vrcholy Alp”, říká o tomto italském regionu Pappyn. Švédsko-italský podnikatel proměnil opuštěnou vesnici v tzv. albergo diffuso – „rozptýlený hotel“ – s pokoji pro hosty rozptýlenými do 32 zrekonstruovaných domů. “S nedotčenou přírodou, chytrým designem a promyšlenou rekonstrukcí je to jedno z nejklidnějších míst k pobytu v Evropě,” glosuje Pappyn.

sextantio done

Fogo Island Inn, Kanada

Místní slogan mluví za vše: Daleko od daleka (Far Away from Far Away). Ostrov na sever od Newfoundlandu je dostupný pouze vrtulníkem nebo trajektem z přístavu Farewell. V zimě Atlantský ocean zamrzá a na jaře okolo hotelu proplouvají obrovské ledovce. Každý apartmán má podlahová i střešní okna s výhledem na Labradorský proud. Design je minimalistický, ale přátelský a hosté jsou udržováni v teple díky krbům a útulným prošívaným dekám. Pappyn říká, že “je to perfektní místo pro četbu knihy, zatímco se můžete kochat pohledem do bílé prázdnoty.”

fogo done

Panství Pädaste, Estonsko

Toto renovované panství leží na ostrově Muhu a v zimě je dosažitelné pouze ledovými cestami po Baltském moři. Navzdory své odlehlosti, nebo možná kvůli ní, tento hotel přitahuje oddanou mezinárodní klientelu. Přicházejí za samotou, intimními službami, vynikající kuchyní a lázněmi, kde nechybí klasická dřevěná sauna a dřevěná vytápěná výřivka s výhledem na záliv.

padaste done

Ultima Thule, Aljaška

Název znamená “země odlehlá nad rámec veškeré odlehlosti.” To je přesné. Hotel je 6 hodin jízdy z Anchorage a poté 90 minut letu hluboko do hor Wrangell, největší chráněné přírodní oblasti na světě. Paul Claus, kterému Ultima Thule patří, říká, že bere hosty do míst, kam ještě nikdy lidská noha nevkročila – jeho otec byl prvním bílým osadníkem v těchto končinách a domorodci věřili, že země je prokletá. Skvělý tým pilotů bere hosty na prohlídky malými letadldy, na túry, rybařit a na pikniky v divokých tundrách a u masivních ledovců.

ultima thule done

Aganoa Lodge, Samoa

Na Savai’i, vzdálenějším ze dvou hlavních ostrovů Samoy (po nepředvídatelné hodinu dlouhé cestě trajektem z hlavního ostrova Upolu), leží nově předělaný hotýlek, který jako by vypadl z hlavy autora Robinsona Crusoe. Osm bungalowů pod širým nebem leží přímo na pudrově bílém písku, Tichý oceán je křišťálově průhledný a voda teplá jako ve vaně. Můžete tu surfovat anebo jen tak odpočívat. Večeře začíná každý večer čerstvým sašimi.

aganoa lodge done

Tierra Chiloe, Chile

Když na tomto souostroví blízko Puerto Montt v severní Patagonii postavili letiště, které přijme pouze jeden let denně, tak to byla velká změna. Donedávna mělo mnoho místních vesnic elektřinu jen na pár hodin denně a pomalý rybářský životní styl tu zatím zůstává prakticky neporušený. Ostrovy jsou posety barevnými domy na muřích nohách a koloniálními dřevěnými kostely (pár z nich je pod patronací UNESCO) a příroda je tu dech beroucí.

tierra chiloe done

Kakslauttanen, Finsko

Kakslauttanen leží asi 150 mil severně od polárního kruhu, na okraji národního parku Urho Kekkonena (největšího národního parku ve Finsku) a taky na okraji veškerých map. Zdejší sruby, vyhřívaná prosklená iglú a dokonce i iglú ze sněhu jsou pohodlná a víc než vhodná k pozorování sobů ve dne a polární záře v noci.

kakkslautanen done

Yemaya Island Hideway, Nikaragua

Tzv. Little Corn Island leží asi 40 minut na východ od Nikaraguy a láká svou klidnou atmosférou. Středisko Yemaya je pouze 30 minut chůzí lesem (v noci si nezapomeňte vzít světlomet) od jediného malého městečka na ostrově. Jediný způsob jak se sem dostat je vodním taxi z přístaviště nebo letem ze sousedního ostrova. Příjezd tímto taxíkem můžu označit za jeden z mých nejlepších zážitků minulého roku.

yemaya done

Kasbah du Toubkal, Maroko

Asi po hodině cesty z Marakéše se dostanete do berberské vesnice Imlil. Tam už na vás budou čekat lidé z hotelu, naloží vám zavazadla na osly a vy si vyšlápnete 20 minut do kopce (nezapomeňte si proto pevnou obuv). Díky tomu náležitě oceníte servírované mléko a datle, které podle berberské tradice dostanete.  Tato menší cesta je také výborným zahřátím pro hlavní místní aktivitu – trekking v horách Vysokého Atlasu po cestách, které se prodírají skrz tradiční vesničky, kde vás místní obyvatelé pozvou na čaj.

kasbah done

Mashpi Lodge, Ekvádor

Vysoko v Andách, asi tři hodiny severozápadně od Quita, uprostřed chráněného deštného pralesa leží Mashpi Lodge. Je to domov pum, stovek druhů obojživelníků a plazů, tisíce druhů hmyzu a pavouků a také více než 500 druhů ptáků. Masphi Lodge ale není jen hotel, je to také výzkumná stanice, kde pracují špičkoví vědci. Za tímto projektem stojí jeden ekvádorský podnikatel, který chtěl lidem nabídnout možnost poznat prales, aniž by museli spát ve stanech. Tento ocelovo-skleněný hotel s 22 pokoji je navržený tak, aby lidi uvnitř chránil a zároveň zůstal v úzkém kontaktu s přírodou.

mashpi done


Čtěte také: 

Chtěli byste se zahřát? 8 tipů na tu nejlepší jarní dovolenou v Karibiku

Kde nakupovat, pít a jíst v Miami. Ta nejlepší místa vám ukáže Ivanka Trump

Privátní sjezdovka, kde nikdy nečekáte ve frontě. Za 1,6 milionu korun ročně