Jan Kulczyk, nejbohatší Polák a zřejmě nejúspěšnější polský investor své doby zemřel v úterý, ve věku 65 let ve Vídni. Mluvčí jeho společnosti Kulczyk Holding uvedl, že to bylo v důsledku banální srdeční operace.

Kulczyk Holding byl založen v roce 1991, v současnosti jde o mezinárodní investiční společnost, která působí ve více než 30 zemích mimo jiné v oboru financí, telekomunikací, energetiky, infrastruktury nebo nemovitostí.

Sám Kulczyk byl nejvýraznějším polským investorem, jehož činnost se ale neomezovala jen na jeho rodnou zem, ale investoval také v Jižní Americe, v Asii nebo v Africe. Velikost jeho jmění se odhaduje na 3,9 miliardy dolarů, což jej řadilo k nemnoha polským miliardářům. Coby nejbohatší Polák se na žebříčku Forbesu nejbohatších lidí světa loni umístil na 430. místě.

Kulczyk kupoval podíly ve společnostech, které po pádu komunismu polská vláda privatizovala. Zajistil si tak například podíl ve státních telekomunikacích TPSA, z nichž se později stala nynější společnost Orange Polska.

Už v roce 1981 založil firmu Interkulpol. Později vybudoval největší polskou automobilovou skupinu, která do Polska dovážela značky Škoda, VW, Audi, Porsche a Bentley. Podle Kulczyk Investment prodala skupina za uplynulých 20 let více než milion aut, což z ní činí lídra na polském trhu.

Tím ale Kulczykovy aktivity zdaleka nekončí – měl také podíl v největších polských rafineriích PKN Orlen a stál u zrodu projektu na postavení soukromé dálnice spojující Polsko se zbytkem Evropy. Byl největší polským investorem v Africe. Jeho tamní portfolio zahrnuje obchod se železnou rudou, mědí, zlatem a palivy. Jako prvnímu podnikateli na světě mu nigerijská vláda udělila titul Přítel Nigérie. V této africké zemi se Kulczyk zabýval především obchodem s ropou.

Byl strategickým partnerem a podílníkem pivovarnické společnosti SAB Miller, jež působí v 75 zemích. Spoluzakládal i největší pivovarnickou polskou společnost Kompanii Piwowarskou.

Často vystupoval v médiích kvůli působení v energetické skupině Polenergia, která se soustředila na konvenční i nekonvenční druhy energie. Polenergia, která se snaží v Polsku stavět větrné elektrárny, byla jednou z klíčových částí portfolia Kulczyk Investments.

Jan Kulczyk se narodil v roce 1950 ve středopolské Bydhošti (Bydgoszczi). Měl doktorát z mezinárodního práva. Věnoval se filantropii, polský ministr kultury jej v roce 2012 ocenil titulem Patron kultury. Letos v červnu obdržel od prezidenta Bronislawa Komorowského řád Polonia Restituta za podporu polské kultury. Byl také známým příznivcem Muzea historie polských Židů.

Autor: Luiza Oleszczuk