Měla nekompromisní názory, těžko se s ní diskutovalo a ve svých návrzích se nebála experimentovat. Posouvala hranice architektury a urbanismu a taky s oblibou říkala: „Nenavrhuji krásné budovy. Takové se mi nelíbí. Mám ráda čistou svěží architekturu s organickými tvary.“ Zaha Hadid, charismatická anglická architektka iráckého původu, v 65 letech podlehla infarktu, ale její odkaz žije.

A my teď v Česku hledáme takové lidi, jaké ve světě ztělesňuje třeba právě tato dáma. Takové, jejichž životní příběh kombinuje sebevědomí, energičnost, odvahu pro neobvyklá řešení, jakou ona demonstrovala u svých projektů. Třeba u „kosmického“ komplexu Galaxy Soho v Pekingu, u centra plaveckých sportů pro olympiádu v Londýně, jehož střecha připomíná „křídla“ rejnoka, nebo třeba u návrhu Masarykova nádraží, které má změnit tvář Prahy.

Hledáme lidi, kteří zanechávají otisk a kterým ve společnosti právem patří titul Alfa jedinec.

Lev je králem zvířat. Vůdce smečky, její ochránce, arbitr sporů. Protože má ostré zuby a svaly, protože si své postavení vybudoval z pozice síly. To však není ta Alfa, kterou hledáme my. Macho, který své postavení zakládá na primitivních pudech a demonstraci bicepsů. Ostatně i v přírodě existují kromě agresivních jedinců rovněž tací, kteří mají emocionální inteligenci vyvinutou tak, že pochopí vůli většiny, a podle toho se jako Alfy řídí.

Kdo je podle vás česká Alfa? Nominujte a vyhrajte auto na víkend

Přesně tak by se měla chovat i naše Alfa – v duchu hodnot, které my ve Forbesu uznáváme. Díky takovým lidem je Česko lepší. Ať je to vědec, co najde lék na dosud neporazitelnou nemoc. Vizionář, který přichází s vynálezem ulehčujícím lidem život. Nebo třeba chirurg, který vrací lidem tvář a tím zase chuť do života. Prostě někdo, kdo po sobě zanechá otisk a vytváří hodnoty. A ani nutně nemusí mít miliony na kontě, o kterých mimochodem taky rádi píšeme. To hlavní a nejpřínosnější je totiž tvořivost a trvalý odkaz.

Slovo Alfa svádí k tomu, dopsat hned slovo samec, Alfa ale rozhodně není genderově vymezená. Jen se podívejte na Zahu Hadid a její trvalý otisk v podobě unikátních staveb. To je pravé „alfovství“, jak jej chápeme my. Žádná ucelená vědecká zpráva nebo potvrzená hypotéza na toto téma sice neexistuje, ale my si Alfu představujeme jako vášnivou, sebevědomou, energickou osobnost, která má potřebu tvořit, a ne se prát nebo se prvoplánově předvádět. Respekt si totiž nevybojujete, ten si musíte zasloužit.

Náš průzkum u 500 respondentů, kde muži a ženy byli zastoupeni rovnoměrně, ukázal, že potenciálních Alfa jedinců je sice málo, ale existují. Podle vnímání lidí je Alfa vysokoškolsky vzdělaný podnikatel z většího města, spíše mladší a bezdětný (mužský rod používáme jen pro zjednodušení).

Tak se otestujte. Jaká Alfa jste vy. Tvořivá? Vášnivá? Nebo taková, co má „koule“?