Pokud by se o někom mělo mluvit jako o muži činu, je to právě Dalibor Dědek. Jičínský rodák, zakladatel jabloneckého Jablotronu a miliardář, jemuž patří v aktuálním žebříčku nejbohatších lidí Česka 75. pozice, o pomoci nejen mluví, ale také koná. Nejnověji vložil sto milionů korun ve formě podílů v investičním fondu do Nadace Neuron, která podporuje české vědce.

Kdo je muž, který se ve svých šestašedesáti letech stále chodí otužovat do jablonecké přehrady, nedávno se podruhé oženil, byznys prý nikdy nedělal pro peníze a který tvrdí, že smyslem, proč být na světě, je být užitečný?

S podnikáním začínal Dalibor Dědek v devadesátých letech, kdy pracoval coby vývojář v jabloneckém Liazu. Se třemi spolupracovníky založili v roce 1990 firmu Jablotron, kterou od začátku vedl a nakonec v ní zůstal i jediným vlastníkem.

Vzpomíná, že když chtěli získat v porevolučních letech úvěr, z bank je vyhazovali. Přezdívali jim blouznivci z Jizerských hor, nechápali, že chtějí vyrábět elektroniku, když tehdy krachovala jedna Tesla za druhou.

Ale vytrvali a nakonec půjčku dostali. Ostatně, sám Dalibor Dědek říká, že podnikání je hlavně o odvaze. A když se nedaří, neměl by člověk žehrat na osud, ale vydat se jinou cestou.

Dnes patří skupina Jablotron Group s obratem okolo dvou miliard korun a hospodářským výsledkem zhruba půl miliardy k úspěšným a celosvětově známým firmám na výrobu zabezpečovací a komunikační techniky. A může za to i osoba jeho zakladatele, který se rozhodl, že své bohatství použije na to, aby v Česku bylo líp.

Nejenže dlouhodobě podporuje české školství, kdy naposledy soukromé Základní svobodné škole v Jablonci předal novou budovu za 190 milionů korun, ale také prostřednictvím Nadace Jablotron každoročně přispívá okolo třiceti milionů korun na drobné projekty v regionu.

Dědek také podporuje učitele, podílí se na ochraně přírody v Jizerských horách, vybudoval dům pro seniory, ale též díky němu mají třeba bezdomovci v Jablonci noclehárnu.

Už přes rok se rovněž angažuje v pomoci Ruskem napadené Ukrajině. Hned na počátku konfliktu jako reakci na násilí odpojil Jablotron ruské zákazníky od aplikací k alarmům a vypnul i přenosy na pulty centrální ochrany.

Poté vyhlásil kampaň Dárek pro Putina, do níž lidé přispívají na zbraně, drony, ale i výcvik záchranářů a kde se vybralo už přes půl miliardy korun. Sám ze svého přispěl na Ukrajinu dohromady kolem sto milionů korun.

info Dron Bivoj. Foto Michael Tomeš
Dron Bivoj. Foto Michael Tomeš

Že je skutečně mužem činu, ukázal i loni na jaře, kdy Forbes a iniciativa Svobodu Ukrajině pořádaly aukční večer právě na podporu Ukrajiny. Vybrat se na něm podařilo třiadvacet milionů korun a roli hrdiny sehrál tehdy právě Dalibor Dědek.

Namísto příhozů po desítkách tisíc korun za podepsaný slávistický dres, v němž nastoupil fotbalový tým v den ruské agrese, zahlásil Dědek sumu deset milionů. A i díky jeho gestu se pak každá položka vydražila minimálně za stovky tisíc korun.

Oblíbený miliardář

Dalibor Dědek má v regionu, kde žije a věnuje se svému byznysu, silnou základnu fanoušků. Lidé jsou mu vděční třeba za záchranu hrabětických luk, které vykoupil, aby na nich nemohli v budoucnu stavět devolopeři. Před lety také vykoupil Prezidentskou chatu, kterou zrekonstruoval a která patří mezi vyhledávané destinace v Jizerských horách.

Naopak mezi jeho méně povedené kroky patří krátké zásnuby s politikou. Vstup do ní oznámil v roce 2017, kdy měl plnit roli lídra krajské kandidátky STAN před parlamentními volbami. Nakonec ale z kandidatury vycouval a zůstal jen podporovatelem hnutí.

Pauzu si před lety dával i v samotném Jablotronu, jehož vedení svěřil svému společníkovi Miroslavu Jarolímovi. Před rokem ale od něj jeho čtyřicetiprocentní podíl odkoupil zpět a Jarolím z firmy odešel.

Dalibor Dědek se v ní dnes věnuje spíše vizionářství v oblasti produktů a snaží se řešit konsolidaci firmy, která bude jasně deklarovat, že Jablotron je česká silná společnost, na kterou by měli být Češi v budoucnu hrdí.

info Foto Jiří Turek a Jana Jabůrková
Foto Jiří Turek a Jana Jabůrková

Ostatně v roce 2022 se rozhodl, že jako benefit rozdělí mezi všech zhruba 600 pracovníků každý rok deset procent z čistého zisku, což loni činilo sto tisíc na hlavu. Výplata bude navíc pro všechny stejná, nezáleží na tom, zda půjde o vývojáře nebo uklízečku.

Peníze ale putují na virtuální investiční účty, kde se budou dál prostřednictvím investičního fondu zhodnocovat. A disponovat jím budou moci zaměstnanci až po pěti letech.

A snad nejlépe jeho osobnost vystihuje věta, kterou řekl v rozhovoru pro Forbes v roce 2022. „Mě babička naučila v životě pár věcí – jíst šišky s povidly, nikdy neutrácet víc, než mám, a že dluh je hanba.“