skip to main content
Jeff Bezos

Kdo je MacKenzie Bezos, která se možná stane nejbohatší ženou světa

MacKenzie Bezos se brzy může stát nejmajetnější ženou na světě. Ve středu totiž s manželem Jeffem Bezosem, zakladatelem a největším akcionářem internetového gigantu Amazon, jehož tržní kapitalizace přesahuje 800 miliard dolarů, ve společném prohlášení oznámili veřejnosti, že se po 25 letech manželství rozvádějí.

Čtěte také: Žebříček 400 nejbohatších Američanů: Bezos všem utekl, Trump opět klesl

„Jak naše rodina a blízcí přátelé už vědí, po dlouhé době zkoumání lásky a pokusného odloučení jsme se rozhodli, že se rozvedeme a nadále budeme svůj život společně sdílet jako přátelé,“ ohlásili manželé prostřednictvím twitterového účtu nejbohatšího muže planety.

Aktuální jmění Jeffa Bezose přesahuje dle žebříčku Forbesu 137 miliard dolarů. Čtyřiapadesátiletý rodák z novomexického Albuquerque vlastní mimo jiné mnoho nemovitostí po Spojených státech v hodnotě stovek milionů dolarů, dále firmy jako Blue Origin nebo Washington Post, zlatým vejcem pro něj ovšem je podíl 16,4 procenta v Amazonu. Vlastní kolem 80 milionů akcií této firmy, která tvoří přes 90 procent jeho celkového jmění.

Plánovaný rozvod tak snadno může zamíchat s nejdražšími rozvody v historii. „Jestliže byl Amazon založen necelý rok poté, co se Bezosovi vzali, pak by si tím MacKenzie mohla nárokovat svá práva na polovinu Bezosova majetku spjatého s Amazonem,“ píše server CNBC. Záleží také na tom, kde se dvojice rozvede. Pokud ve státě Washington, kde se v roce 1993 vzali, tak tam se majetek při rozvodu dělí na polovinu. MacKenzie Bezos by tak připadlo zhruba 66 miliard dolarů, a stala by se tak nejbohatší ženou světa. Dnes jí je se 45 miliardami dolarů dědička Walmartu Alice Walton.

MacKenzie Bezos vyrostla v San Francisku, kde její otec pracoval jako finanční manažer. Vystudovala Princeton University, kterou úspěšně absolvovala v roce 1992, jen šest let poté, co tuto školu opustil právě Jeff. Poprvé jej ale potkala až v newyorském fondu D.E. Shaw, kde s ní americký miliardář dělal vstupní pohovor.

Nakonec měli kanceláře hned vedle sebe a dodnes vzpomíná na to, jak se zprvu zamilovala do jeho hlasitého charakteristického smíchu, který se často ozýval z útrob jeho kanceláře. „Jak byste se do takového smíchu mohla nezamilovat?“ řekla v rozhovoru pro magazín Vogue v roce 2013.

Reklama

Dvojice se vzala v roce 1993, krátce poté se Jeff Bezos rozhodl, že opustí jistoty manažerského postu a rozjede svůj projekt na online prodej knih, který spustil ze své garáže v americkém Seattlu, kam se rodina krátce po svatbě přestěhovala. MacKenzie Bezos svému choti od začátku stála po boku a v době rozjezdu patřila ke klíčovým lidem Amazonu, na starosti měla hlavně účetnictví.

Pohádkový příběh online gigantu Amazon, který začínal s knihami a dnes si přes něj můžete objednat v podstatě cokoli, na co si vzpomenete, trvá dodnes. A knihy přivedly k úspěchu i samotnou MacKenzie, i když jiným způsobem než u jejího chotě, se kterým vychovává čtyři děti – stala se oceněnou spisovatelkou.

Jeff a MacKenzie Bezosovi. Forbes.com

MacKenzie Bezos po tom toužila už od svých šesti let, kdy začala psát svou první povídkovou knihu The Book Worm, která měla 149 stran, ovšem později ji zničila povodeň. Studium proto zasvětila anglickému jazyku a literatuře na zmiňované univerzitě v Princetonu, kde její profesorkou byla držitelka Pulitzerovy ceny Toni Morrison. „Jedna z nejlepších studentek, co jsem kdy měla. Opravdu nejlepší,“ řekla před lety Morrison pro magazín Vogue.

MacKenzie je dnes autorkou dvou románů. Ten první s názvem The Testing of Luther Albright, pojednávající o průměrném otci rodiny ve středním věku, který pro ni chce to nejlepší, ovšem osud není tak přímočarý, hodnotila v roce 2005 redaktorka New York Times Kate Bolick a označila jej za „tiše pohlcující“ i díky mnohým psychologickým zápletkám.

Kniha nakonec vyhrála cenu American Book Award a Jeff poté na svou manželku prozradil, že román psala celých 10 let. A to tím způsobem, že se i během dovolené v noci vzbudila, zavřela do koupelny, napustila vanu a v ní ji pak její choť nacházel právě při psaní románů.

Foto: Profimedia, Getty images

Druhá kniha s názvem Traps vyšla před šesti lety. Sama MacKenzie Bezos ji označovala za komplexnější než svou prvotinu, nacházely se v ní už čtyři hlavní postavy, které dohromady přinášely daleko složitější psychologické zápletky a zvraty. Na významnější literární cenu s ní ale nedosáhla.

Uvidíme, zda bude mít už brzy možná nejbohatší žena světa více času na psaní a přijde s dalším románem. I po rozvodu totiž dvojice počítá s tím, že budou v úzkém kontaktu i jako přátelé.

„Vidíme před námi úžasnou budoucnost i jako rodičové, přátelé a partneři v mnoha společných projektech,“ napsali mimo jiné v prohlášení.