Do konce prázdnin zbývá 14 dní. Je to ideální čas se připravit, restartovat a začít si znovu užívat svou práci. Připravili jsme pro vás desetidenní výzvu. Každý pracovní den dostanete jeden úkol, díky kterému budete svou práci na konci výzvy milovat. Nebo ji naopak změníte.

První úkol: Má vaše práce smysl?

Toužíte po tom, aby vaše práce měla větší smysl, ale nevíte, jak toho dosáhnout? První otázka, kterou při hledání větší smysluplnosti v práci musíte zodpovědět, zní: Máte zaměstnání, nebo povolání? Jsou to totiž dva odlišné pojmy.

Zatímco zaměstnání je práce, kterou děláte pro peníze, pro povolání, jak už napovídá samo slovo, jste byli přímo povoláni, nejčastěji svými schopnostmi, nadáním, a jste schopni mu obětovat i velkou část svého osobního života.

Cash je king
Předplatné Forbesu Cash je king Forbes 9/2020

Pro obě definice je ale nutné jedno – ještě než začnete hledat smysl ve své práci, měli byste si určit, co chcete mít nebo čeho chcete dosáhnout v osobním životě.

Pak si zodpovězte jednoduchou otázku: Proč chodíte do práce? Jistě, pro peníze si ve finále chodí všichni – ale je to primární důvod?

Jedno je jisté: Čím starší budete, tím více smysluplnosti budete očekávat od práce, do které investujete svůj čas.

Jak ale přeskočit z práce, která vás nenaplňuje, do strhující a smysluplné kariéry? Tady jsou tři základní kroky, na kterých postavíte šťastnější kariéru.

Vytvořte si intimní vztah se sebou samým

Pokud toužíte po hodnotné kariéře, musíte nejprve lépe poznat své vlastní já. Vyjasnit si, co v životě milujete, nesnášíte, z čeho se můžete zbláznit nebo jaký druh lidí respektujete…

Odpovězte si na tyto základní a zásadní otázky:

  • Jaký je váš přirozený talent?
  • Čím v práci vyčníváte nad ostatní?
  • Jakou pozici jste nejvíce milovali/nenáviděli a proč?
  • U jakých životních hodnot nesnesete kompromisy?
  • Jaká dobrá rozhodnutí jste v životě udělali?

Soustřeďujte se na blízkou budoucnost

Nečekejte, že se hned stanete ředitelem. Plánujte si svou kariéru krok po kroku a mějte radost z malých úspěchů. Jedině tak zůstanete motivovaní.

Mnoho lidí se dnes chce vymanit z korporátní rutiny. Sní o tom, že si otevřou bistro, stanou se autorem bestsellerů nebo digitálním nomádem. Většina ale nemá ponětí, že i dělat kafe vyžaduje velké oddání a motivaci, pokud ho děláte každý den.

Předtím než dáte výpověď, začněte přemýšlet, proč tato povolání obdivujete. Chcete se stát respektovaným spisovatelem, aby vás konečně někdo ocenil a uznával, nebo proto, že chcete výrazněji ovlivnit lidi kolem? Chcete si otevřít bistro, protože byste rádi trávili čas mezi větší skupinou lidí, nebo prostě jen rádi vaříte?

Pokuste se rozklíčovat své touhy a postupně je krok po kroku naplňovat. Nehleďte kamsi do dáli a neříkejte „Toto bych chtěl dělat“ bez toho, abyste měli tušení, co to opravdu obnáší. Zapište se na kurz, začněte s novým koníčkem. Cokoli, co ve vás probudí pozitivní a motivující emoci. Změna pak přijde sama.

Posilte svou vůli

Pokud chcete zbudovat skvělou a smysluplnou kariéru, musíte se naučit říkat ano tomu, co chcete, a ne věcem, které už jsou za hranicí. Odpoutejte se od lidí a věcí, co z vás vysávají životní energii a čas. Dejte prioritu smysluplným věcem.

Mnoho zaměstnanců je natolik zahlceno všemi povinnostmi, že si nedokážou vytvořit prostor pro to, co chtějí. Mají strach postavit sebe sama na první místo.

Pokud neposílíte vůli a nenaučíte se upřednostňovat své potřeby, s velkou pravděpodobností ve své kariéře nedosáhnete smysluplnosti.