skip to main content
Sport

Kdo jsou nejlépe placení sportovci v Česku? Podívejte se na letošní žebříček Forbesu

Během šesti let, co Forbes sleduje nejlépe vydělávající sportovce Česka, se na vrcholu točila pouze dvě jména: Petr Čech a Jakub Voráček. Nyní k nim přibylo třetí. V uplynulé sezoně 2019/2020 utržil nejvíce od klubu a sponzorů basketbalista Tomáš Satoranský. Alespoň přiblížit se mu dokázali pouze hokejisté.

Celý žebříček Forbesu Top 25 nejlépe placených sportovců si můžete přečíst zde:

Reklama

Satoranský, který si v minulém ročníku přišel podle propočtů Forbesu na 242 milionů korun, se do čela žebříčku vyhoupl díky loňskému přestupu z Washington Wizards do Chicago Bulls. Ve slavném klubu podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů (714 milionů korun) a příjmy mu plynou také od sponzorů, jako jsou Adidas, MasterCard či Xiaomi.

Jednička finančního žebříčku z roku 2017, hokejista Philadelphia Flyers Jakub Voráček, se s ročním příjmem 223 milionů korun umístil stejně jako loni na druhé příčce. Za ním se seřadila hokejová dvojice z Boston Bruins, Davidové Pastrňák (182 milionů) a Krejčí (167 milionů).

Reklama

Nejzajímavějším případem letošního ročníku je umístění hokejisty Martina Hanzala na sedmé příčce. Útočník Dallas Stars si v uplynulé sezoně NHL vydělal čtyři miliony dolarů, aniž by kvůli táhnoucímu se zranění zad odehrál jediný zápas. Podobnou zkušenost má z ročníku 2016/2017 obránce Ladislav Šmíd, jenž tehdy v Calgary Flames rovněž bez jediného startu inkasoval plný plat.

Mezi 25 nejvíce vydělávajících sportovců Česka se letos zařadilo 15 hokejistů, šest fotbalistů, dva basketbalisté a dvě tenistky. Spodní hranici představoval roční příjem 56 milionů korun v hrubém. Touto částkou žebříček uzavřela Petra Kvitová, která si poslední rok pohoršila – z šesté příčky žebříčku WTA klesla na dvanáctou pozici a nevyhrála jediný velký turnaj. Mezi nejvýdělečnější pětadvacítku se dostala především díky partnerstvím se společnostmi Nike, Wilson, L’Oréal či ALO Diamonds. 

Předplatné Forbesu

Mnohem lépe na tom letos byla její kolegyně na antuce Karolína Plíšková. Ta se s 93 miliony korun umístila na osmé příčce žebříčku. Vydělala si hlavně na Turnaji mistryň v Šen-čenu, kde si jako prize money odnesla bezmála milion dolarů. Zároveň za ní stojí štědří sponzoři jako ČSA nebo Fila, pro kterou je Karolína mezinárodní tváří. 

Při sestavování žebříčku nejlépe placených českých sportovců počítá Forbes Česko po vzoru amerického Forbesu hrubé příjmy sportovců z platu od klubu (případně z prize money) a peněz od sponzorů, a to za období od července 2019 do června 2020.

Reklama
Reklama