skip to main content
Světový byznys

Kdo nekrátí daně, není celebrita? Bar Refaeli rozšířila seznam hvězd odsouzených za daňové podvody

2 minuty čtení

„Ať už jsem se pustila do čehokoli, vždy pro mě bylo velice důležité dělat také něco pro ostatní, a když už se mi poštěstí něčeho dosáhnout, je pro mne také zásadní se o to podělit a využít toho pro někoho dalšího,“ nechala se před dvěma lety slyšet supermodelka a podnikatelka Bar Refaeli pro americký Forbes, jehož redaktor ji tenkrát vyzpovídal u příležitosti izraelského žebříčku 30 pod 30.

Refaeli, která se události účastnila jako etablovaná celebrita s čistým jměním 20 milionů dolarů (Forbesem byla v roce 2013 označena za nejúspěšnější modelku Izraele), tenkrát vysvětlovala, že se snaží pomáhat lidem, kamkoli přijde.

„Když jsem teď zpátky v Izraeli, tak toho dělám spoustu zase tady – jen to dělám potichu, mimo Instagram, nepouštím k tomu novináře a nevodím s sebou fotografy.“

Reklama

Nikoho asi nenapadlo, že by tenkrát mohla mluvit i o krácení daní.

Právě z toho ji nyní uznal Izrael vinnou: konkrétně z daňových úniků z výdělků takřka 10 milionů dolarů, za což jí tamní soud vyměřil devět měsíců veřejně prospěšných prací. Jedna z nejslavnějších modelek světa, která vedle ocenění nejkrásnější ženy planety z Maximu v roce 2012 proslula i tím, že byla v letech 2005–2009 přítelkyní herce Leonarda DiCapria (nyní je manželkou izraelského podnikatele Adiho Ezry), přitom pod rukou zákona dopadla ještě dobře.

Její matku Zipi, která pracovala jako modelčina agentka, poslal soud na 16 měsíců do vězení. Obě mají současně povinnost zaplatit pokutu ve výši 750 tisíc amerických dolarů, nehledě na dva a půl milionu dolarů, o něž stát připravily.

Výdělky padlé superhvězdy, která se do povědomí veřejnosti dostala poprvé v roce 2009 na obálce magazínu Sports Illustrated a v roce 2019 uváděla soutěž Eurovision v Tel Avivu, už roky generuje i její podnikatelská činnost. Prodej pětiprocentního podílu v módní značce Castro vynesl Refaeli až čtyřmilionový profit a spouvlastnila výrobce designových brýlí Carolina Lemke, v jehož kampani z roku 2018 vystupovala společně s Kim Kardashian.

Daňový delikt se však týká doby minulé – výsledek dlouho se táhnoucího soudního procesu staví na poskytnutí nesprávných informací z doby, kdy byla modelka partnerkou DiCapria. V té době podle svých slov neplatila daně proto, že pobývala s hercem v USA, nicméně pro soud nešlo o rodinný vztah, a proto byl její domovinou stále Izrael, kde daně platit měla.

Reklama

Supermodelka, která se podle obhajoby nevyhýbala placení daní záměrně, není v daňových únicích jedinou celebritou a svou – ať už vědomou, či nevědomou – činností za hranou zákona se ocitá ve vybrané společnosti, v níž figurují i následující celebrity a podnikatelé:

Wesley Snipes
Herec proslulý ze snímků Blade či Bílí muži neumějí skákat si za šizení daní, kdy státu neodvedl 7 milionů dolarů, odseděl tři roky ve věznici.

„Můžeš strčit kočku do trouby, ale to z ní neudělá sušenku.“

Domenico Dolce a Stefano Gabbana
V roce 2009 byla dvojice módních návrhářů obviněna z toho, že se vyhnula daňové povinnosti, a roku 2013 následovala kauza ohledně nepřiznaného zisku jedné miliardy eur. Oběma hrozilo několik let vězení, ale nakonec byli zcela očištěni.

Lauryn Hill
Muzikantka proslulá jako jedna z nejlepších raperek historie skončila na tři měsíce ve vězení poté, co se ukázalo, že v průběhu deseti let neodvedla na daních více než milion dolarů. Zpěvačka přiznala, že se daně zaplatit chystala, ale po odchodu z hudebního byznysu na ně neměla peníze.

H. Ty Warner
722. nejbohatší muž ze seznamu světových miliardářů Forbesu z roku 2016, zakladatel řady Ty Warner Hotels & Resorts a mozek za byznysem s plyšovými zvířátky Beanie Babies, která se v roce 1995 stala jednou z prvních internetových senzací a lidé si je nakupovali jako finanční investici, se úřadům zapomněl zmínit o hrubém příjmu 24,4 milionu dolarů. Na pokutách a vrácených daních ale zaplatil takové peníze, že se nakonec vazbě vyhnul.

Martha Stewart
Americká podnikatelka a televizní celebrita, kterou v roce 2007 zařadil americký Forbes na seznam 20 nejbohatších žen v zábavním průmyslu (se jměním přibližně 650 milionů dolarů), byla v souvislosti s podvodem týkajícím se jejího prodeje akcií biotechnologické společnosti ImClone odsouzena na pět měsíců věznice a pět měsíců domácího vězení. Gratulujeme!

Reklama
Reklama