skip to main content

Kdo staví pro Kellnera a spol.? Dvacítka nejžádanějších architektů Česka

Nejbohatší Češi mají spoustu rozličných zálib, ale jen jednu byste našli téměř u každého – architekturu. Každý zkrátka chce mít postavený dům od toho nejlepšího architekta.

Podívali jsme se na to, za kým v takovém případě Kellner a další nejbohatší Češi chodí, a sestavili jsme první výběr Top 20 nejžádanějších českých architektů. Výsledkem je dvacítka jmen, která byste měli znát i vy, protože právě tihle elitní architekti určují a vymýšlejí, jak vypadá svět, ve kterém žijeme.

Najdete ho v novém speciálním vydání Forbesu Life, který jsme z velké části věnovali architektuře. Které architekty jsme do našeho výběru zařadili?

Čtěte také: Mladí a bohatí. Seznamte se s desítkou nejmladších českých miliardářů

Prvního vám prozradí hned obálka, na které je nejslavnější žijící architekt posledních dekád Josef Pleskot. Muž, který pomáhal Václavu Havlovi zkrášlit Pražský hrad, Petru Kellnerovi postavil vilu ve Vraném nad Vltavou a který s Janem Světlíkem zachránil krásu industriálních Vítkovic.

Ve velkém rozhovoru vysvětluje, proč se teď v Česku nestaví nic výjimečného a jak to souvisí s bojácností, kterou Pleskot pozoruje i ve společnosti. „Problém je, že veřejní investoři, tedy hlavně města, nepřicházejí se zadáním, které by bylo kreativní nebo by ke kreativitě vybízelo,“ říká.


Koupit nové vydání Forbes LIFE »


Reklama

Do výběru Top 20 patří i dva architekti, kteří si kvůli nám spolu dali drink v pražském baru Public Interest. Vít Máslo, jenž tenhle krásný bar spoluvlastní, si sem pozval Jakuba Ciglera, se kterým se bavili mimo jiné o tom, proč je někdy nevděčné stavět pro nejbohatší Čechy.

Oba toho totiž o tom vědí dost – první stavěl vilu Pavlu Tykačovi, druhý zase Kellnerovi nebo Marku Dospivovi.

Ve výběru najdete i mladou architektku Evu Le Peutrec, která žije v jižním Pacifiku v Nové Kaledonii, odkud v poslední době často vyráží do Číny. Tady totiž postavila už 24 mrakodrapů a právě teď tu plánuje město pro milion obyvatel. Její příběh vás každopádně nadchne.

A máme pro vás pochopitelně i Evu Jiřičnou, která v pražské Troji postavila krásnou vilu pro developera Luďka Sekyru, a my je všechny pohromadě poprvé vyfotili.

Dalších 15 jmen v našem výběru vám už ale neprozradíme. Naleznete je totiž ve Forbesu Life. Předplatitelé ho už najdou ve schránkách, vy ostatní se pro něj od 25. října stavte v trafice nebo teď v našem e-shopu.