Rok 2023 byl pro mnohé ultrabohaté rokem, kdy se stali ještě bohatšími. Díky růstu akciových trhů je více než polovina z 2568 miliardářů a miliardářek planety bohatší než vloni.
Někteří mají samozřejmě větší štěstí než jiní. Podle odhadů amerického Forbesu si deset lidí s největšími loňskými výdělky připsalo do 15. prosince 2023 dohromady 490 miliard dolarů. Hned sedm z těchto deseti jsou přitom technologičtí miliardáři.
Jestliže rok 2022 byl pro velké technologické firmy rokem zúčtování, vloni zažily oživení, kdy technologický index Nasdaq Composite vyskočil o42 procent a téměř zdvojnásobil nárůst širšího indexu S&P 500.
Akcie „velké sedmy“ – Applu, Microsoftu, Alphabetu, Amazonu, Nvidie, Tesly a Mety – výrazně překonaly zbytek trhu a pozvedly miliardáře, kteří za nimi stojí, k ještě většímu bohatství. Koho nejvíc? Elona Muska.
Musk zahájil loňský rok jako druhý nejbohatší člověk na světě s odhadovanou hodnotou majetku 146,5 miliardy dolarů – předloni totiž prodělal více peněz než kdokoli jiný. Na konci roku 2023 je ale zpět na miliardářském vrcholu, když si po pozoruhodném obratu akcií společnosti Tesla připsal více než 108 miliard dolarů.
Pouze dva z desítky loni nejúspěšnějších miliardářů pocházejí ze zemí mimo Spojené státy; indonéský petrochemický a energetický magnát Prajogo Pangestu nicméně vykazuje největší loňský zisk v procentním vyjádření (více než 900 procent).
Deset miliardářů, kteří v roce 2023 zbohatli nejvíce:
1. Elon Musk
zdroj bohatství: Tesla, SpaceX
čistý majetek: 254,9 miliardy dolarů (+108,4 miliardy dolarů v roce 2023)
Musk strávil první celý rok ve vedení Twitteru, který v červenci přejmenoval na X, převážně pálením hodnoty své investice. Přesto se mu podařilo v uplynulých dvanácti měsících zbohatnout více než komukoli jinému na světě, a to především díky svým dalším podnikům.
Akcie jeho výrobce elektromobilů Tesla vzrostly o více než sto procent a raketová společnost SpaceX, která loni uskutečnila více než devadesát úspěšných startů, se v červenci vyšplhala na hodnotu 150 miliard dolarů.
2. Mark Zuckerberg
zdroj bohatství: Facebook
čistý majetek: 118,6 miliardy dolarů (+74,8 miliardy dolarů v roce 2023)
Po obzvláště těžkém roce 2022, kdy se propadla cena akcií Mety, klesly zisky a ve čtvrtém čtvrtletí došlo k výraznému propouštění, se Zuckerberg vrátil a navýšil své jmění o zhruba 75 miliard dolarů, zatímco akcionáři jásali nad jeho „rokem efektivity“. Akcie mateřské společnosti Facebooku vzrostly do 15. prosince o 178 procent.
3. Jeff Bezos
zdroj bohatství: Amazon
čistý majetek: 172,3 miliardy dolarů (+65 miliard dolarů v roce 2023)
Bezos rozdal akcie v hodnotě 700 milionů dolarů, především na boj proti bezdomovectví a změně klimatu, a přislíbil sto milionů dolarů na pomoc při lesních požárech na havajském ostrově Maui, kde žije. Takové dary si může snadno dovolit: akcie Amazonu vzrostly v roce 2023 o 79 procent, což dává Bezosovi 65 miliard nových důvodů k oslavám.
4. Prajogo Pangestu
zdroj bohatství: diverzifikovaný
čistý majetek: 52,8 miliardy dolarů (+47,9 miliardy dolarů v roce 2023)
Indonéský magnát získal jmění dřevařstvím a petrochemií. V březnu vstoupil na burzu s podnikem na těžbu uhlí a v říjnu se společností kolem obnovitelných zdrojů energie, vlastnící největšího výrobce geotermální energie v zemi. Akcie vyskočily o více než 800 procent.
5. Larry Page
zdroj bohatství: Alphabet
čistý majetek: 111,7 miliardy dolarů (+34,4 miliardy dolarů v roce 2023)
Akcie Alphabetu loni vzrostly o padesát procent, protože investoři očekávají, že letos technologický gigant představí software Gemini AI. Mateřská společnost Googlu, který Page založil společně se Sergeyem Brinem v roce 1998, v březnu uvedla na trh AI chatbota Bard.
6. Amancio Ortega
zdroj bohatství: Zara
čistý majetek: 97,4 miliardy dolarů (+33,2 miliardy dolarů v roce 2023)
Akcie španělského průkopníka rychlé módy, madridské společnosti Inditex známé svými obchody Zara, vzrostly vloni o 57 procent. Na rekordní úroveň je dostala silná poptávka a rekordní zisky. Ortega vlastní šedesát procent společnosti a zasedá v jejím představenstvu spolu s dcerou Martou, která je od roku 2022 nevýkonnou předsedkyní.
7. Sergey Brin
zdroj bohatství: Google
čistý majetek: 107,3 miliardy dolarů (+33 miliard dolarů v roce 2023)
Brin se spolu s Larrym Pagem v roce 2019 stáhl z každodenní činnosti Googlu, ale v roce 2023 se do společnosti vrátil ve své nejvýznamnější roli za poslední roky: pracuje na vývoji v oblasti umělé inteligence.
8. Steve Ballmer
zdroj bohatství: Microsoft
čistý majetek: 110,9 miliardy dolarů (+32,4 miliardy dolarů v roce 2023)
Loňský rok svědčil dvěma Ballmerovým hlavním investicím: basketbalovému týmu Los Angeles Clippers, jehož hodnota je o devatenáct procent vyšší než před rokem, a Microsoftu, kde Ballmer jakožto jeho šéf z let 2000–2014 zůstává akcionářem.
Akcie společnosti vzrostly o 55 procent, a to především díky lukrativní desetimiliardové investici do společnosti OpenAI, vyvíjející software ChatGPT.
9. Larry Ellison
zdroj bohatství: Oracle
čistý majetek: 133,2 miliardy dolarů (+30,8 miliardy dolarů v roce 2023)
Poptávka po službách datových center, generovaná růstem využití umělé inteligence, vloni zvýšila akcie softwarového gigantu, spoluzaloženého Ellisonem už v roce 1977, o 26 procent. Díky tomu technologický ředitel společnosti zbohatl o více než třicet miliard dolarů.
10. Jen-Hsun Huang
zdroj bohatství: Nvidia
čistý majetek: 43,6 miliardy dolarů (+29,8 miliardy dolarů v roce 2023)
Nikdo neztělesňuje boom umělé inteligence lépe než Huang, spoluzakladatel a generální ředitel Nvidie, která navrhuje více čipů používaných v systémech umělé inteligence než kdokoli jiný. Akcie společnosti vzrostly loni o 230 procent, což zvýšilo její tržní kapitalizaci na 1,2 bilionu dolarů – a tchajwanský rodák Huang, který má logo společnosti vytetované na paži, se stal jedním z dvacítky nejbohatších Američanů.