V této budově je ukryt příběh podnikatelské historie Československa v kostce. Najdete tu rovněž všechno, co má velké drama mít: krásu, lásku i smrt. A také hodně peněz, obrovskou zkázu i naději, že to nakonec dobře dopadne.

Říká vám něco jméno David Weinstein? Nemusíte se stydět, pokud se vám nic nevybaví. Vzpomínají na něj hlavně někteří pamětníci z Opavy. A také Linda Bittová a Václav Hájek. Díky nim ožívá odkaz podnikatele, který byl svého času stejně významný jako Baťa, v naprosto nečekaném rozměru.

Velikost budovy dává tušit, že jde o něco majestátního. Je ale celá zakrytá lešením. Bočním vchodem vstupujeme dovnitř a je to trochu podobná emoce, jako když si představíte sestup s ponorkou k vraku Titaniku. Zánik se tu mísí s nádherou, kterou nedokázali zničit nacisté, komunisté ani divoká devadesátá léta.

„Tady to muselo vypadat jako v galerii Lafayette,“ vydechnu pod ohořelou, ale nádhernou skleněnou kupolí. „Nikoli, tohle byl obchodní dům amerického typu. David Weinstein zadal jeho stavbu vídeňskému architektovi Leopoldu Bauerovi, který se pro Bredu inspiroval na svých cestách Chicagem a Buffalem,“ uvádí informace na pravou míru historik Václav Hájek.

Jeho znalosti o Davidu Weinsteinovi vás ohromí. Zná o něm nejen běžně dostupné informace, s Hájkem budete cestovat v čase i za norské fjordy či do izraelské Haify. Ale nepředbíhejme, zatím jsme v Opavě roku 1928. 

Podnikatel Weinstein se svým společníkem Maxem Bredou staví obchodní dům, na jaký se bude vzpomínat ještě takřka za sto let. K přestavbě budovy, která bývala pivovarem, volá architekta Bauera. A ten vytvoří doslova chrám nakupování. Největší obchodní dům v celém Československu. Zboží se tu nejen prodává, ale i vyrábí.

Forbes Digital Premium