Asi jste to zaznamenali – českým pošťákům a pošťačkám se nelíbí, že za přepážkami musí nabízet kromě orazítkování dopisu či zaplacení složenky třeba i losy, půjčky, reflexní náramky pro chodce nebo časopisy. Ve Finsku by na ně ale čekaly úplně jiné výzvy.

Klasické poštovní služby jsou celosvětově na ústupu a jednotlivé národní pošty se s tím snaží vyrovnat po svém. S hodně originálním nápadem před časem přišlo vedení finské pošty Posti, které oznámilo, že její lidé budou od poloviny května zájemcům pravidelně každé úterý sekat trávu.

Půlhodina týdně vyjde měsíčně na 65 eur, hodina pak na 130. Pošťáka si mohou Finové objednat online, jedinou podmínkou je, aby měli vlastní sekačku. Ty Posti zatím neposkytuje. Nabízí ale jinou možnost – odečíst si tyhle náklady z daní.

„Sekání trávy je prvním programem tohoto typu, který si mohou lidé od Posti objednat. Během léta ho budeme testovat po celé zemi. Nápad vzešel od našich zaměstnanců a věříme, že zákazníci z něj budou nadšeni,” uvedla v oficiálním prohlášení ředitelka finské pošty Anu Punola.

Úterý si jako sekací den pošta vybrala proto, že jde údajně o část týdne, kdy je objem jejích dodávek, díky malému počtu tiskovin a reklamních letáků, stabilně nejnižší.

postovni schrank a

Ačkoli to celé může znít jako vtip, Posti se takto snaží čelit opravdu velkým problémům. Jak upozorňuje například magazín Fortune, jen loni vykázala ztrátu necelých 76 milionů eur a zdaleka není jedinou poštou, která vytrvale nevydělává. Jednou z rekordmanek je v tomto ohledu americká US Postal Service, která loni ohlásila neuvěřitelnou ztrátu 5,1 miliardy dolarů (ano, souboj s Amazonem je v Americe tvrdý).

Web Atlantic.com pak připomíná, že nejde o první pokus Posti využít své lidi i nějak jinak – už nyní běží dva programy, v jejichž rámci se zaměstnanci pošty zapojují do pomoci v pečovatelských domech nebo v bezpečnostních agenturách.

A extra služby zkouší například i indická India Post. Ta loni v srpnu navázala spolupráci s indickými farmáři a pověřila své lidi, aby nabízeli jejich produkty. Pokud si je někdo objednal, tak si za doručení účtovala speciální poplatek.