Co by mohlo zacelit těžké ekonomické rány způsobené pandemií koronaviru a následnými opatřeními, která zastavila ekonomiku?

Podle nové studie zveřejněné Světovým ekonomickým fórem (WEF) by to mohly být aktivity spojené s ochranou životního prostředí a bojem proti klimatické změně.

Do roku 2030 by přestup na ekologické technologie každoročně přinesl 400 milionů nových pracovních míst a měl by vygenerovat osm až deset trilionů dolarů.

Zelené technologie by přinesly práci 400 milionům lidí a vygenerovaly by osm trilionů dolarů.

Možností, jak zaměstnat lidi, uvádí zpráva WEF mnoho. Velký potenciál je v práci s energetickými zdroji, jejich efektivnějším využívání a v přechodu na obnovitelnou energii. Další pracovní příležitosti poskytuje zásobování a lepší hospodaření s potravinami, kterými se globálně plýtvá.

Zároveň je zřejmé, že plán bude vyžadovat značnou vstupní investici. Řada pracovníků doteď působila v oborech, které udržitelně nefungují, a budou tedy potřebovat rekvalifikaci, aby se mohli věnovat jiné, „zelenější“ práci. Vlády po celém světě nicméně už nyní pumpují do ekonomiky značné peníze a zpráva WEF jen naznačuje, jakým směrem by tyto investice měly vést.

„Systémová změna na tak velké škále nikdy není jednoduchá,“ prohlásila Jennifer Morris, vedoucí americké organizace The Nature Conservancy. „Zpráva WEF nicméně zdůrazňuje, že je naší hromadnou zodpovědností změnit způsob, jak jíme, žijeme, rosteme, stavíme a napájíme své životy.“

Zpráva její slova potvrzuje. „Příroda a klima se dostávají do bodů, z nichž není návratu. Pokud se záchranné snahy nebudou věnovat této planetární krizi, kritické okno, v němž se dá zabránit nejhoršímu, se nenávratně zavře. Rozhodnutí, jak naložit s pocovidovými záchrannými balíčky, definuje podobu společnosti a ekonomik na další dekády dopředu,“ píše WEF.

Nejde přitom o první studii, která upozorňuje na to, že ochranou planety lze posílit i její ekonomiku. I jiný nedávný výzkum, zveřejněný organizací Campaign for Nature, uvádí, že skoro třetinu světových oceánů lze ochránit a zároveň tím prospět celosvětové ekonomice.

Čímž se dostáváme zpět k závěrům Světového ekonomického fóra, tedy že léčbu planety a zároveň ekonomiky lze spojit. „Příroda dokáže nabídnout pracovní místa, která ekonomika potřebuje,“ uvedl Akanksha Khatri, vedoucí ekologické agendy ve WEF. „Firmám a vládám nic nebrání v tom, aby tyto programy uvedly do provozu, a daly tak práci milionům lidí.“