skip to main content
Breaking News

Když hvězdy letí na orbitu. Rusové natočí první film ve vesmíru

Reklama

Z kazašského kosmodromu Bajkonur odstartovala rakteta Sojuz-2.1 s netradiční posádkou na palubě. S výjimkou profesionálního kosmonauta Antona Škaplerova ji totiž tvoří tým ruských filmařů: herečka Julija Peresildová a režisér Klim Šipenko.

Umělci budou v kosmu pracovat na vůbec prvním hraném filmu ve skutečném vesmíru. Natáčet se bude na Mezinárodní vesmírné stanici. Šipenko však nevyloučil, že první záběry filmu pořídí při letu k ISS.

Plánované vesmírné drama zatím nese pracovní název Výzva a má jít o příběh lékařky, která nemá vůbec nic společného s vesmírem, ale okolnosti ji přinutí letět na oběžnou dráhu. Aby zachránila kosmonauta.

Štáb má natočit zhruba 35 až 40 minut promítacího času. Natáčení se přitom zúčastní i Škaplerov a další ruští kosmonauti, kteří nyní na ISS pracují: Oleg Novickij a Pjotr Dubrov.

Reklama

„Budu hrát sám sebe – velitele lodi Antona, který dopravuje lékařku na stanici, aby tam provedla operaci a zachránila tak jiného kosmonauta,“ prozradil Škaplerov o své roli časopisu Ruskij kosmos.

Podle Olega Kotova, bývalého kosmonauta a nyní zástupce ředitele Ústavu pro lékařské a biologické problémy Ruské akademie věd, provádět na ISS chirurgický zákrok ovšem ve skutečnosti možné není.

„Nanejvýš lze zašít cévy nebo kůži. Nicméně tam jsou zdravotnická zařízení pro resuscitaci,“ řekl agentuře RIA Novosti. Závažná onemocnění by však musela být řešena na Zemi, dodal.

Peresildová a Šipenko stráví na oběžné dráze dvanáct dní, z nichž deset má být pracovních. Na Zemi se dvojice vrátí 17. října v kosmické lodi Sojuz MS-18 společně s kosmonautem Novickým, který je na ISS od dubna. Škaplerov na vesmírné stanici zůstane.

Reklama
Reklama