skip to main content
Forbes Woman

Když je žena ředitelkou a firma je jako manželství

Jitka Chizzola ptří k předním českým manažerkám a už téměř 25 let vede českou pobočku pojišťovny právní ochrany D.A.S. Narodila se v Olomouci a střední školu vystudovala v Havířově, záhy nato se ale odstěhovala do Rakouska, kde se prosadila v oblasti obchodu např. pro společnost Minolta Export. Zlom přišel v roce 1994, kdy se přihlásila do výběrového řízení na ředitelku české divize D.A.S. To vyhrála a pojišťovnu od té doby vede dodnes. Co se v manažerské funkci jako žena naučila, se nyní snaží předat čtenářům v podobě několika rad.


Buďte věrní tomu, co děláte

Stejně jako v manželství je i v byznysu důležitá věrnost. Jistě, spousta lidí vám bude oponovat, že je dobré zkusit si co nejvíce povolání, ale půjdu proti proudu a dovolím si nesouhlasit. Samozřejmě, musíte se připravit na různé výzvy a čelit mnoha lákadlům stejně jako v partnerství.

Reklama

V D.A.S. pracuji již 23 let, 15 let jsem pracovala ve Vídni, než přišla nová výzva vrátit se do ČR a vybudovat novou společnost. Do té doby jsem neměla ani potuchu, co to právní ochrana je. Skok do ledové vody, ukaž, co umíš. Měla jsem zkušenost v obchodě a mohu tvrdit, že umím jednat s lidmi a jsem organizačně velmi schopná. I tak jsem ale musela mockrát použít své moto „Nikdy to nevzdat“.

V prvních třech měsících jsem musela vsáknout celý chod pojišťovny v Rakousku, která tam již tenkrát působila skoro 50 let. Práce bylo hodně a bylo to náročné, ale byly to nádherné měsíce. Někdy to bylo skoro beze spánku, ale stálo to za to.

Jitka Chizzola

Jakákoli krize vás posílí

Podnikání obdobně jako partnerství prochází krizí, a pokud ji zvládnete, je silnější než kdy předtím. Občas vás některé události doslova zkouší, co vydržíte. Při posledních úpravách našeho prvního návrhu pojistky pro motorové vozidlo se mi tak trochu podlamovaly nohy.

Bylo 21. 12. 1994 a čekala jsem na svého kolegu, který měl přiletět v poledne z Mnichova, ale pro obrovský mráz přiletěl až pozdě odpoledne. Celý naplánovaný program jsem musela změnit. Poslední schůzka na ministerstvu financí se musela přesunout na další den, tedy na 22. 12., a poté dodělat poslední korektury textu. Loučili jsme se 23. 12. pozdě odpoledne.

On odletěl domů do Mnichova a já nasedla do auta a jela jsem ve velké vánici do Vídně, kde na mne čekali rodiče se synem. Byl to ale krásný den, protože nám ministerstvo obratem potvrdilo udělení licence. To je jen jedna konkrétní ukázka toho, že v podobných situacích musíte mít optimismus a musíte si věřit, že to vyjde.

Reklama

Výběr partnera je klíčový pro fungující vztah

Bez dobrých lidí nemůže fungovat dobrá firma, stejně jako bez správného partnera nemůže fungovat manželství. Při výběru uchazečů si vždy dávám pozor na to, jestli se umějí podívat přímo do očí. Řeč těla je určitě velkým pomocníkem při výběru lidí. Musíte na první pohled vidět, že nejsou roboti.

Lidé jsou různorodí a každý jedinec se hodí na nějakou jinou práci. Čím víc s nimi komunikujete a dozvíte se, co mají rádi a co ne, tím máte větší šanci na výběr toho pravého. Stejně pečlivě se následně snažíme o zaměstnance pečovat, aby se u nás cítili co nejlépe. Dětský koutek, home office, klouzavá pracovní doba a jiné výhody jsou u nás samozřejmostí.

Důvěra

Navzájem si s lidmi a obchodními partnery musíme důvěřovat. Jsem hodně otevřený člověk, který se snaží úkoly řešit efektivně a rychle. Když vedete společnost s více než 100 zaměstnanci, máte 12 poboček po celé ČR a k tomu vlastní obchodní síť, nic jiného vám nezbývá.

Zpočátku jsem předávala všechny informace a zkušenosti, které jsem se já naučila, svým spolupracovníkům. Po prvních 10 letech, kdy jsem byla hodně aktivní ve všech odděleních, jsem se pomalu, ale jistě oddalovala a nechávala rozhodování a kompetence na jednotlivých vedoucích.

Jsem ráda, že mám vedle sebe odborníky a skvělé lidi. Když se setkávám s některými podnikateli, pozoruji, že otázka nezdaru většinou souvisí s tím, že se vedení společnosti bojí řešit personální věci a manažeři neumějí nebo nechtějí předávat kompetence kolegům.

Je to hodně proto, že se bojí o své místo a mají strach, že o ně přijdou, a tím doslova udusí skvělé lidi, kteří nestojí o ten post, ale chtějí dělat dobrou práci.

Zázemí

K úspěchu v práci patří také dobré zázemí v soukromém životě. Ač si to někdy nechceme připustit, z vlastních zkušeností vím, že když nemáte v rodinném životě klid, vždy se to odrazí v pracovním nasazení. Zde se opět vracím ke svému životnímu mottu: „Nevzdávat to a zůstat optimistou.“

Aktuálně v prodeji: speciální vydání o ženách v byznysu, které je nejen pro ženy – to je Forbes Woman, jejž naleznete nyní v trafikách. Nebo můžete kupovat i online.

Reklama
Reklama