Luxusní roubenka, panorama slovenského Matterhornu, soukromý chef a pocit, že máte hory jenom pro sebe. Takhle to taky může vypadat na Liptově, na úbočí Vysokých Tater, kam jsme vzali nové Porsche Cayenne E-Hybrid, abychom otestovali, jak si poradí v království sněhu a ledu. A ukázali vám jeden tajný tip na chalet s těmi nejhezčími východy slunce.

Poprvé mě napadlo, jestli jsme to už nepřehnali, když se cesta před námi ztratila v bílé tmě. Najednou nebylo poznat, kde začíná louka a končí silnice, krajnice dokonale zafoukaná sněhem. Podruhé už to nebyla jenom myšlenka, která mi probleskla hlavou, ale i lakonicky pronesená věta mého muže.

„Jsi si jistá?“ zeptal se. Nebyla jsem si jistá ani trochu, jestli je to dobrý nápad, vjet do půlmetru prašanu něčím jiným než sněžným skútrem nebo pluhem. Ale vzhledem k tomu, že už jsem větší část toho ne zrovna geniálně promyšleného otáčecího manévru spáchala, nezbylo než ho dokončit.

Asi univerzální pravdou života je, že v hraniční situace záleží na máločem víc, než s kým ji prožíváte a jestli vás podrží. A já toho mrazivého bílého dne měla štěstí na parťáka – protože když si sednete za volant nového e-hybridního Porsche Cayenne, máte dobrou šanci, že i faux pas v prašanu vyřeší jako gentleman za vás.

Sekundu lehkého napětí sice trvá, než se všechna čtyři kola s vervou chytnou a zahryznou do sněhu hlubokého vysoko nad kolena, ale cayenne se elegantně prokouše i touhle pastí a za půl minuty jsme zpátky na zafoukané polňačce.

Další čtvrthodina je možná jedna z nejmagičtějších, které jsem kdy za volantem strávila. Husté sněžení na chvíli poleví, mlha se rozestoupí, dokonale bílá silnice se vine dokonale bílou krajinou.

A i když jsem si jistá, že to na cestě lemující horské louky i les přece musí klouzat, každý manévr mě ujišťuje o tom, že možná jinému autu. Tenhle borec s dokonale vyladěným podvozkem, náhonem na všechna čtyři kola a 470 koňmi pod kapotou má situaci pevně pod kontrolou.

Pohádka jménem Dúška

Nebudu tu nudit detaily o diferenciálech a uzávěrkách, v tomhle kouzelném lese na konci světa mi totiž stačí vědět jediná věc:

Inženýři ve Stuttgartu si dali sakra záležet na tom, aby Porsche sebevědomě vrnělo a nehnulo se ani o milimetr mimo danou trajektorii i ve chvíli, kdy můj muž už lehce zadržuje dech a chystá si další „Jsi si jistá?“, protože jsem se rozhodla, že sníh přece odjakživa znamená užít si i trochu legrace… A na opuštěné lesní cestě na to šlápnu, abychom otestovali, co všechno tohle auto umí.

Jen zkuste odolat, když víte, že máte pro sebe celé kouzelné zimní království pod Kriváněm a na pár nocí jste tu pánem jenom vy. Tady, pod ikonickým nejzápadnějším vrcholem Vysokých Tater, totiž uprostřed horské louky sedí chata Dúška. Dřevěný chalet, který si pro vás schovává ty nejlepší výhledy a taky artikl dnes v horách nevídaný: absolutní soukromí.

Luxusně vybavená roubenka, odkud můžete přímo z terasy vyrazit na běžky, sněžnice nebo jen líně z postele sledovat dechberoucí východ slunce nad Tatrami.

Bryndza a private chef

Tohle pohádkové místo mají na svědomí majitelé farmy Východná dole v údolí Liptova, kteří na horských stráních chovají ovce, krávy, koně a taky sbírají bio tatranské byliny, ze kterých dělají luxusní čaje.

Ty na vás budou společně s jejich ovčími sýry, bryndzovou pomazánkou a čerstvým chlebem čekat v košíku se snídaní, který se první večer zjeví přede dveřmi.

Kuchyň je tu vybavená dokonale, takže při večeru u krbu můžete popustit uzdu svému vnitřnímu Robuchonovi, ale pokud byste se chtěli nechat rozmazlit, stačí zvednout telefon a manažeři Dúšky vám zajistí i soukromého šéfkuchaře, který vám uvaří.

Spokojení, zrelaxovaní, odpočinutí. Nasycení panoramatických výhledů přes prosklené štíty chaletu, co dál…?

Na Štrbské pleso je to odtud patnáct kilometrů, do Tatranské Lomnice třicet, kdybyste měli chuť na trochu adrenalinu na svahu nebo si chtěli odškrtnout ze seznamu další ikony Vysokých Tater. Ale upřímně – usedlost pod Kriváněm je místo tak magické, že se vůbec nevyplatí odsud někam jezdit.

Obzvlášť, když po dni hustého sněžení a mlhy se ráno vyloupne do azurového nebe a sníh jiskří, jako by louky okolo, silnice i stromy byly posypané diamanty.

Kdy jindy máte jenom pro sebe horské stráně, kam oko dohlédne, nekonečné možnosti pro skialpy a taky (ano, je to návykové) panensky bílé, jen pluhem upravené cesty, kde můžete sami otestovat, jestli se vám podaří cayenne dostat až na hranici jeho možností a jak velká zábava to na sněhu může být s autem, které jako by se pro horské stezky a sněhová království narodilo.

Forbes tip: Cayenne E-Hybrid je vybavený spalovacím třílitrovým šestiválcem V6 turbo s výkonem 224 kW (304 k) a elektromotorem o výkonu 130 kW (176 k). Nový výrazně výkonnější elektromotor nabízí vynikající jízdní dynamiku v čistě elektrickém režimu, ale taky pomáhá spalovacímu motoru při jízdě, hlavně při akceleraci. Zdrojem energie je mu nová baterie s kapacitou 25,9 kWh.


Článek je součástí projektu Nabitá jízda, který vzniká ve spolupráci Forbes Česko a značky Porsche v ČR. V následujících měsících vás budeme na 16 cílových destinacích ve čtyřech jízdách směřujících na jih i východ od Česka inspirovat, abyste necestovali pouze po dálnici, ale nebáli se odbočit do krajiny. Nepůjde o rychlost, jak by se dalo čekat. Půjde o prožitek z cesty.

Jak probíhá cestování elektrikou mimo hlavní tahy Evropou? Kde a jak na cestách v horách a průsmycích načerpáte energii vy i vaše auto? Trvá nabití baterie opravdu tak dlouho? Teď v zimě vás pozveme do dvou nových destinací, které jsme dobyli novým e-hybridním Porsche Cayenne. Díky nabitým jízdám zjistíte, proč má někdy smysl odbočit z cesty.