Pánské tílko – bezpochyby složitá stylová disciplína, pokud vám tedy na stylu záleží. V dávné minulosti se tento oděvní artefakt spojoval s členy pouličních gangů anebo s muži s vyšším temperamentem. Totiž takovými, kteří se, lapidárně řečeno, chovali nezdvořile ke svým ženám. Není divu, že v Americe se tílkům dlouho říkávalo „wife beater shirt“.

Hanlivější přezdívka snad už ani neexistuje. Ovšem jenom do doby, než se do estetiky tílka vložil Hollywood. Začalo to s padouchy – jenže lidé mají padouchy rádi. Zvlášť pokud je ztvárňují tak charismatičtí herci, jakým byl třeba Marlon Brando. Ten se v tílku objevil například ve filmu Tramvaj do stanice touha (na hlavním snímku).

Dalším tílkařským klasikem byl Warren Beatty v Bonnie a Clydeovi. Tolik k Hollywoodu. My si v našich podmínkách připomeňme Lubomíra Lipského ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Ten sice nebyl přímo násilníkem v tílku, i když…

A pak tu máme „husté“ tílkaře, jako třeba Ramba, Wolverina anebo Bruce Willise ve Smrtonosné pasti. A tak je v tuto chvíli vhodné připomenout, že pro letní sezonu 2020 pánské tílko zažívá obrovskou renesanci. Třebaže u Ramba a spol návrháři příliš inspirace nenalezli. V kolekcích se tílko objevuje v rozličných barevných kombinacích, střizích a vzorech. Zde jsou naše tipy na léto. Vypracovaná muskulatura zůstává na vás.

JW Anderson

Tílko s mohutně vykrojeným podpažím stále platí za jeden z největších stylových faux pas, ale otázkou je, jak dlouho to vydrží, protože v posledních letech pánské stylové mýty padají jako muži na bitevním poli. V JW Anderson si třeba myslí, že pořádný výkroj letos nutně potřebujete.

Dunhill

Androgynní look. Něco jako Bowie ve svém sedmdesátkovém post Ziggy období Thin White Duke. Pokud na to „máte“, budete na glamour večírku za borce.

Prada

Uvolněný střih přesně podle současných intencí. To už ani není tílko, ale spíš vyšší módní statement.

Givenchy

Basketbalové tílko podle prémiového gigantu Givenchy – takhle nějak se tílka nosila v 90. letech. Proč to celé krapet neosvěžit?