Potřebujete na bezodkladnou pracovní cestu mimo republiku nebo za příbuznými do zahraničí? Hranice Česka jsou směrem ven otevřené už týden. Ale jak to vypadá prakticky? Kam vás opravdu pustí?

Podívejte se na přehled zemí, kam můžete reálně vyjet a kde naopak čáru hlídá po zuby ozbrojená pohraniční stráž.

K sousedům

Slovensko
Na Slovensko vás nepustí, leda by vaše cesta spadala do několika málo výjimek – patříte mezi pendlery s bydlištěm 30 km od hranic nebo máte na Slovensku registrovaný pobyt. Přes hranice vás pustí, i pokud jedete za rodinou (a to jen za těmi nejbližšími – manželem, manželkou nebo nezletilým dítětem).

Propustkou přes hranice je taky diplomatický pas, což platí ve většině zemí se zavřenými hranicemi, anebo speciální výjimka udělená slovenským Úřadem veřejného zdravotnictví. Volný vjezd mají ještě kamioňáci, zdravotníci a pracovníci pohřební služby.

Pro všechny ostatní je hranice zavřená. Výjimky pro turisty nebo cestovatele se podle ministerstva neudělují, takže na výlet do Tater si zatím musíte nechat zajít chuť, a ani dál na východ tudy cesta nevede. Nic ale není ztraceno a v létě by možná mohlo být lépe. Slovenské ministertsvo dopravy se nechalo slyšet, že „za příznivé epidemiologické situace by bylo otevřené postupnému rozjezdu turistických zařízení“ možná už od července.

Rakousko
U našich jižních sousedů je vaší propustkou atest o neinfikovanosti koronavirem, který ale nesmí být starší než čtyři dny. Bez něj vás do země nepustí, leda byste tu měli hlavní či vedlejší pobyt, anebo v zemi běžně pobývali. V tom případě přes hranici můžete, ale za cenu čtrnáctidenní karantény.

Pokud Rakouskem jen projíždíte, nemusíte předkládat negativní test a vyhnete se i karanténě, ale musíte se zavázat, že celým Rakouskem projedete bez zastávky – a že vás v cílové destinaci přes hranici pustí ven z Rakouska. Hlídky na hraničním přechodu proto kontrolují, jestli máte dostatek paliva v nádrži.

Výlet do Alp na prodloužený víkend neplánujte.

Bez karantény a bez testu vás pustí taky ze závažných rodinných důvodů (ale musíte na hranici jednoznačně prokázat důvod) nebo když jedete vyzvednout příbuzné na letiště ve Vídni. Přechody jsou volné i pro pendlery.

I když Rakousko na hranicích patří k těm benevolentnějším, výlet do Alp na prodloužený víkend ještě neplánujte. Pravidla v zemi platí přísnější než u nás, mimo nezbytně nutné případy je zakázané opouštět domov, platí zákaz shromažďování více než pěti lidí a zavřené jsou restaurace, bary, sportovní centra a kina, stejně jako většina obchodů. Uvolnění by mohlo přijít na začátku léta, kdy by se podle rakouského kancléře mohly Čechům otevřít turistické destinace v horách.

Polsko
Naši slovanští bratři na severu se s námi poslední týdny moc nebratříčkují. S výjimkou zásobování nepouští na svoje území prakticky nikoho. Tranzit přes Polsko je uzavřen.

Ve středu situace na čáře vygradovala natolik, že polští vojáci dokonce spustili výstražnou palbu, když se z české strany pokoušel muž bez povolení překročit hranici na přechodu Pilszcz. Šlo o Němce trvale žijícího v Česku, který ke státní hranici dojel autem a potom se pěšky několikrát pokusil dostat do Polska. Nedbal přitom varovnání polských vojáků, byl agresivní a zastavily ho až dva varovné výstřely.

Takže pokud opravdu potřebujete nutně do Polska, opatrně. Podobně přísný režim bude na hranicích platit nejméně další dva týdny. A platí i v Českém Těšíně, městě rozděleném čárou. Výjimky samozřejmě existují – přes hranice vás pustí, pokud máte v Polsku manžela nebo rodiče, jste držitelem karty Poláka, anebo v Polsku žijete.

Německo
Na hranicích sice plošné kontroly nejsou, ale německá politika je neúprosná: Jestli nemáte extra závažný důvod k cestě, nemáte tam co dělat. Pokud vás Němci načapají na svém území bez důvodu, hrozí vám sankce a vrácení zpátky do Česka. A jaké jsou ty závažné důvody, které by vás k cestě opravňovaly?

Pokud na německém území trvale bydlíte nebo tam musíte jet za prací nebo za byznysem, protože to vyžaduje smlouva (kterou se taky prokážete). Přes hranice vás pustí taky za lékařem, ale jen pokud jde o otázku života a smrti nebo když musíte nutně pečovat o člena rodiny (je třeba potvrzení od jeho lékaře). Návštěvy manželů ani dětí povolené nejsou.

Zato jsou hranice otevřené pro lesníky a zemědělce, pokud potřebují v Německu obhospodařit polnosti – ale jen s patřičným povolením. Pokud se váš pobyt protáhne přes 24 hodin, musíte ve všech případech nastoupit do čtrnáctidenní karantény. Německem můžete taky projet nebo tam přestupovat na letišti, ale jen pokud nemáte k dispozici alternativní spojení. Povolená je i cesta z Česka na německá letiště.

Co se týče cest turistických, Německo žádné termíny rozvolnění režimu na hranicích nezveřejnilo. A i když se hranice otevřou, nepočítají Němci s běžnou turistickou sezonou s natřískanými horskými bary a chatami. Prioritou je dostat pod kontrolu nákazu koronavirem a tam Německo ještě čeká dlouhá cesta: stále drží šestou příčku v zemích s největším počtem infikovaných.

Ještě popojedem?

Pokračovat na cestě po zemi dál než k našim přímým sousedům není jednoduché, ale není to nemožné. Jako občan Evropské unie máte třeba volný vstup do Nizozemska. Povolený je tím pádem i tranzit přes nizozemské silnice a letiště Schiphol, odkud létají mezinárodní linky. Musíte mít ale na paměti opatření, která v Nizozemsku platí, třeba že v autě spolu nesmí jet více než dva lidé, pokud to nejsou rodinní příslušníci nebo nežijí ve společné domácnosti (což je potřeba doložit).

Francie má režim poněkud volnější, ale i tak musíte mít schválený důvod své cesty do země. Od překročení hranic u sebe musíte mít „attestation“ o tom, kam jedete a za jakým účelem. Účel cesty musí být jasně prokázán a vstup do Francie je povolen pouze z důvodů explicitně stanovených v atestaci.

Švýcarsko je cizincům uzavřené, mohou se tam pouze ze zahraničí vracet sami Švýcaři a lidé s trvalým pobytem. Na hranicích Švýcarska s Německem a Rakouskem jsou kontroly.

Do Itálie vás pustí, když oznámíte na hranici motiv příjezdu a adresu, kde budete trávit povinnou čtrnáctidenní karanténu. Výjimkou jsou krátké pobyty do 72 hodin. Zároveň ale v Itálii pořád ještě platí přísný režim „zůstanu dom“, takže mimo domov se můžete pohybovat jen z prokazatelných a naprosto nezbytných důvodů, což kontrolují časté policejní hlídky.

Slovinsko má podmínky mírnější, pustí vás přes hranici, pokud se zavážete k týdenní karanténě a prokážete adresu, kde ji strávíte. Od konce dubna taky země znovu povolila pohyb mezi jednotlivými občinami, a i když jsou zavřená sportoviště a místa pro trávení volného času, pohyb v přírodě a po městě není výrazně omezen. Otevřený je i tranzit, zemi ale musíte opustit do 24 hodin.

Co se týče Chorvatska, na prodloužený víkend u moře vůbec nepomýšlejte. Chorvatsko je všem cizincům stále zavřené, výjimky jsou přísné a vztahují se jen na lékaře, policisty, vojáky, diplomaty a kamioňáky. Kdy se turisté zase podívají na chorvatské pláže, zatím vláda nechce naznačovat, i když doufá, že v létě se situace alespoň částečně uvolní.

Vlastní tryskáč?

S leteckou dopravou ve stadiu klinické smrti to sice vypadá, že nikam dál než po Evropě se nedostanete, ale možnosti popoletět jsou. Z Ruzyně třeba na 1. máje odlétá jedno letadlo směr Šanghaj, jedno do bulharské Sofie a jedno do běloruského Minsku. Je však pravdou, že do prvních dvou jmenovaných destinací vás jako cizince bez diplomatického pasu nepustí a do té třetí nechcete.

Komplikovanější, ale možnou variantou je popojet na jedno z větších evropských letišt a pokračovat dál vzduchem. Třeba z amsterdamského Schipholu i v těchto dnech odlétá ve špičce několik dopravních letadel za hodinu.

No a pořád je tady možnost se rozmazlit a odletět z Česka private jetem. Přijde vás to sice na několik desítek tisíc korun za letovou hodinu, takže třeba na zpáteční cestu do Londýna počítejte s rozpočtem zhruba čtvrt milionu, ale možnost to je. A za poslední týden zájem o cesty z Prahy private jetem značně stoupl.

Tak kam vyrazit? Předpokládáme, že toužíte po místě, kde je krásně. A ideálně tam neřádí koronavirus. Jo, i takové země ještě na světě jsou. Třeba na karibském korálovém ostrově Anguilla zaznamenali tři nemocné, ale všichni už jsou vyléčení a nakažených je tam teď nula. Podobně je to i na ostrově St. Barth. Když si dáte pozor, abyste tam infekci nezavlekli sami, budete v bezpečí.

Informace o možnosti vstupu do jednotlivých zemí jsou převzaté od ministerstva zahraničí a aktuální ke 30. dubnu. Zamini svůj přehled na webu pravidelně aktualizuje a najdete v něm ty nejčerstvější informace a změny v pravidlech pro vstup do jednotlivých států.