„Ty velké západní značky nevědí, co vám bude slušet. Já ano.“

Módní návrhářka Grace Chen nemohla být přímější, když takto oslovila své přátele, zákazníky a fanoušky na večírku, který se konal v jejím domě v Šanghaji. Když mluvila o své značce a své vizi, jedna věc byla hned jasná. Tato žena ví, co znamená luxusní móda v současné Číně. Její klientela se skládá z čínské politické a podnikatelské elity, což je důkaz toho, že se jen nevychloubá.

Chen se narodila v roce 1970 a během 15 let, která strávila v New Yorku a Los Angeles, si vybudovala jméno oblékáním takových celebrit jako Helen Mirren nebo Oprah Winfrey. V roce 2009 se vrátila do Šanghaje, otevřela svůj vlastní oděvní podnik a okamžitě zabodovala mezi společenskou smetánkou.

Oblékala třeba první dámu Číny Pcheng Li-jüan, manželku čínského premiéra Li Kche-čchiang, bývalou čínskou velvyslankyni v Británii Fu Jing nebo a herečky Čchin Chaj-lu a Liou Siao-čching. Stala se také hlavní garderobiérkou spousty bohatých čínských dam, které už byly znuděné svými kostýmky od Chanelu a kalhotami od Armaniho.

grace-chen

Návrhářka Grace Chen

„Mnoho mých klientů se na mě obrací, protože evropské módní značky jim prostě nesedí – střihem, stylem nebo třeba barvou. Chtějí luxus, který se časem neokouká, pohodlí, sofistikovanost, ale přesto jednoduchost. Nic z té avantgardy, kterou můžete nyní vidět na Západě.“

Během posledních několika let čínská klientela začala přicházet na chuť opravdovému luxusu a nyní touží po něčem, co by odráželo její vkus. „Byli extrémně věrní západním značkám. Milovali třeba Gucciho nebo Pradu, ale nyní už jsou jimi znudění. Chtějí módu, která by odrážela jejich čínské kořeny.“

Názory této návrhářky dokresluje i úspěch její značky. Prodeje se od roku 2009 každý rok zdvojnásobily a to je něco, o čem si výše zmíněné západní značky mohou nechat zdát.

Toto léto otevřela Dům Grace Chen, který se nachází v art deco vile z roku 1924 v Šanghaji. Skrytý za vysokými zdmi nabízí několik showrooomů, zkušební VIP salonky, uměleckou galerii, knihovnu, jídelnu i přehlídkové molo. To vše se záměrem stát se mezinárodní módní destinací pro vyšší třídu.

moda

Její nabídka se poslední dobou rozšířila. K večerním šatům přibyly i koktejlky a formální, každodenní oblečení, ve kterém se prolíná západní zakázkové krejčovství s čínským řemeslem. „Měníme se ze zakázkového krejčovství na plnohodnotnou oděvní značku. O to, co děláme, je obrovský zájem,“ dodává Chen pyšně.

A co je ještě zajímavější, tento zájem se neomezuje jen na čínské prostředí. Věhlas vybudovaný mezi čínskou smetánkou přitáhl pozornost i zahraničních osobností z oblasti módy a diplomacie. V roce 2015 měla přehlídku v Bruselu u příležitosti oslav 40. výročí vztahů mezi Čínou a s unijními státy. Loni v březnu pod záštitou čínské ambasády v Paříži představila kolekci svého oblečení pro každodenní nošení a získala si tím nejednoho evropského zákazníka.

V červnu, těsně před otevřením svého domu, ohromila v Londýně při příležitosti oslav 90. narozenin královny Alžběty II. dav diplomatů a místní společenské smetánky uvedením nové kolekce. Členové britské společnosti, asijští VIP sídlící v Londýně, a dokonce hrstka bohatých čínských obdivovatelů, kteří přiletěli speciálně kvůli této příležitosti, se do módní přehlídky zapojili. Profesionální modelky a aristokratky – například Olga Romanoff, členka ruské královské rodiny – spolu chodily po molu.

Tato přehlídka byla nesmírně ambiciózní událostí, o které mnozí módní návrháři mohou jen snít. A Grace Chen je ve svých plánech neméně ambiciózní. „Chci vytvořit luxusní značku, která bude známá po celém světě. Moje šaty nejsou trendy, jsou klasické. A věřím, že právě díky tomu vyniknou.“

Nová éra luxusní módy tak možná započne v Číně.