skip to main content
Technologie

Když z nebe sněží drony. Čínskou show narušila údajná sabotáž

Obyvatelům čínské metropole Čeng-čou se včera v noci naskytla podívaná jako ze sci-fi románu Neala Stephensona nebo počítačové hry Cyberpunk 2077. Během dronové show, které se v Číně těší masivní oblibě, začali jednotliví droni vypovídat službu a snášet se k zemi.

V říši, která světu přinesla ohňostroje, jsou jejich moderní obdobou právě podobné dronové roje. O zakázky na jejich realizaci se ale tamní provozovatelé tvrdě perou a podle spekulací dochází i k různým formám konkurenčních sabotáží.

Reklama

Ostatně i čerstvé selhání má dohru v trestním oznámení, podaném dotčenou firmou na neznámého pachatele. Ten měl údajně narušit navigační systémy dronů, které se pak přepnuly do režimu nouzového přistání a začaly klesat.

Kamery na jejich palubách v takové situaci hledají bezpečné místo, kam dron posadit, ale za snížené viditelnosti – například v noci při umělém osvětlení – mohou mít problém s rozlišováním objektů. Divákům v hlavním městě provincie Che-nan se naštěstí nic nestalo a někteří si naopak z večera odnesli novou hračku.