skip to main content

Ke startu připravit, Vzlet! V Praze roste nový kulturní palác, na vznik už se vybralo přes milion

Býval tu prosperující prvorepublikový biograf, pak zchátralý sklad filmového archivu. Poslední roky zůstávala budova v pražských Vršovicích nevyužitá, ale to se může brzy změnit.

Už začátkem nadcházejícího roku by mohla z rekonstrukce vzlétnout nová kulturní instituce, navazující na tradici bývalého sokolského kina Vzlet. Právě dnes vrcholí na platformě Donio crowdfundingová kampaň, která by měla dofinancovat závěrečnou část projektu – zejména technické vybavení sálů a přilehlou kavárnu.

Reklama

„Kampaň jsme spouštěli v době, kdy vrcholila druhá vlna pandemie a lidi byli plní hořkosti. O to jsme vděčnější, že se nám za měsíc podařilo vybrat přes milion korun,“ konstatuje divadelní producent a ředitel Vzletu Petr Prokop.

Do konce kampaně chybí pořadatelům do finální částky něco přes 50 tisíc korun. „Další dvě třetiny rozpočtu bychom rádi dofinancovali z privátních zdrojů,“ říká Prokop s tím, že spolupráci přislíbil také nejmenovaný významný mecenáš a donátor české kultury.

Za novým Vzletem stojí tři renomované subjekty napříč žánry: originální autorské divadlo Vosto5, přední světový barokní orchestr Collegium 1704 a filmový producent a provozovatel vršovického Kina Pilotů Jan Macola. Oba soubory tu najdou své trvalé scény a třetí jmenovaný se bude starat o vzdělávací program, přednášky a talkshow.

Reklama

Nová kulturní instituce by měla vzlétnout 19. února a už ode dneška – středy 16. prosince – spustí předprodej vstupenek na první půlrok. Na programu se objeví kultovní představení Vosto5ky Dechovka nebo Společenstvo vlastníků, Collegium 1704 uvede v novém paláci své vokální komorní řady.

Veřejný prostor oživí Vzlet venkovní galerií na fasádě budovy, kde se jednou za čtvrt roku objeví nová velkoformátová instalace. Jako první tu své dílo umístí vršovický patriot Krištof Kintera.

„Mohlo by se zdát, že metropole je zahlcena kulturními aktivitami všeho druhu. Významnější kulturní dění v Praze je však téměř výhradně vázáno na turistickou zónu v historickém centru,“ zdůvodňuje vzletné plány umělecký vedoucí Collegia 1704 a dirigent Václav Luks.

„Rozjezd bude kvůli pandemii možná obtížný, ale věřím, že nejpozději od příští sezony už vše pojede normálně,“ neztrácí optimismus Petr Prokop. Vzlet by přitom podle něj neměl jen natahovat ruku k donátorům a grantům. „Věříme, že kvalitní kultura se dá provozovat i v udržitelném byznysovém modelu.“

Reklama
Reklama