„Breaking: Keith Richards byl nalezen živý,“ napsal jeden americký satirický server. To bylo před lety.

Od té doby se mnoho nezměnilo, kameny se stále valí kupředu, i když všem už táhne na osmdesát, a dnes večer se dovalí až do Letňan. Stále předvádějí stejný rock ’nroll jako dřív a Mick Jagger se na pódiu hýbe jako dvacetiletá gymnastka.

Jaké je jejich tajemství dlouhověkosti a energie? Není to tak složité, a přestože nejste rockové hvězdy, mohlo by se hodit i vám.

Přísný režim

Jen málokterý důchodce o sebe pečuje stejně jako tento (brzy) pětasedmdesátiletý pán. Cvičí jógu, plave a každý den běhá.  Zaměstnává trenéry, maséry, fyzioterapeuty, dietology a šéfkuchaře. Alkohol pije jen příležitostně, jeho dieta sestává z celozrnného pečiva, rýže, zeleniny, luštěnin, drůbežího a ryb. Jen před koncertem si dává talíř těstovin, aby měl dost energie.

Ano, mluvíme o Micku Jaggerovi.

Také vám na něm poslední roky něco nesedělo a nedokázali jste popsat, co to je? Podívejte se na jeho postoj. Chodit vzpřímeně není na jeho věk vůbec obvyklé. Tělo staršího člověka se většinou ohýbá v zádech, gravitaci podléhá i krk. Jaggerova vzpřímená postava prozrazuje, že denně posiluje a cvičí.

Aby zvládl tour No Filter, trénuje prý každý den tři hodiny (magazínu Rolling Stones se svěřil, že ho při tom trenér nutí zpívat).


Říká se, že zatímco se část kapely v pondělí vozila po Vltavě, Mick Jagger běhal někde v okolí Pražského hradu.

Cvičí ale celý svůj život – jeho otec byl tělocvikář a svého syna vedl k pravidelnému pohybu.

To znamená, že Jagger disponuje dobrými návyky. Přidejte k tomu ještě silné geny (jeho otec zemřel v 93 letech) a vyjde vám z toho nesmrtelný rocker.

Pověst není realita

Život Rolling Stones nebyl nikdy pouze ve znamení drog, sexu a rock’n’rollu. Jasně, měli své divoké období. Ano, Richards v sedmdesátých letech experimentoval s tvrdými drogami a od kokainu si dal pauzu až po šedesátce, ale sám ve svých pamětech uvádí, že jeho pověst byla vždycky mnohem drsnější než realita.

Když se na rockera Keitha Richardse zeptáte jeho nejbližšího okolí, poví vám nejspíš o stárnoucím pánovi, který je sběratelem starých knih a jeho nejoblíbenější vzpomínky na dětství jsou odpoledne strávená ve veřejných knihovnách.

Když už drogy, vždy si kupoval jen tu nejlepší kvalitu a nikdy nezvyšoval dávky. Ale stejně tohle doma nezkoušejte, děti.

Žádné strachy z budoucnosti

„Jakmile jsme si dali pauzu a přestali pracovat, onemocněl jsem,“ svěřil se před 10 lety bubeník Charlie Watts. Tohle je to tajemství – Rolling Stones jednoduše skončit nemohou, energii jim totiž dodává jejich práce a hudba.

A tak koncertují a nestrachují se myšlenkami na budoucnost. Když už Jagger v rozhovorech dostane otázku na důchod, v odpovědi nikdy nepředvídá.

„Teď přemýšlím jen nad naším turné, nad ničím jiným,“ odbývá novináře. A k tomu dodává: „Nemůžu přece pořád myslet na to, kdy to asi přestanu zvládat.“

Jeho oblíbené pořekadlo zní: Nevyhlížej zítřejší mraky přes dnešní slunce. Zkuste se tím řídit taky. Mimochodem, dnes má být v Letňanech slunečno a 30 stupňů.