Nejbohatší Čech Petr Kellner posílil svou biotechnologickou divizi, která se zaměřuje na hledání přípravků na boj s různými druhy rakoviny. Jím ovládaná skupina PPF získala 19,2 procenta v britské společnosti Autolus Therapeutics, která je v pokročilé fázi klinických studií s přípravky protinádorové terapie založené na T-lymfocytech. PPF veřejně obchodovanou firmu nakupovala na americké burze NASDAQ, což znamená, že za podíl zaplatila zhruba dvě miliardy korun.

Autolus se věnuje klinickému vývoji širokého portfolia T-buněčných terapií nové generace, které jsou zacílené na léčbu hematologických i pevných nádorů. Cílem firmy je uvést na trh bezpečné a účinné T-buněčné terapie, a pomoci tak pacientům s vážnými onkologickými onemocněními. Pro klíčový produkt nazvaný AUTO1 plánuje zahájit registrační studii zaměřenou na pacienty s akutní lymfatickou leukemií ke konci tohoto roku, s předpokládaným podáním žádosti o souhlas s uvedením přípravku na trh v roce 2021.

„Naše investice do společnosti Autolus byla motivována velmi slibnými výsledky v rámci dosavadního klinického testování jejich CAR-T technologie a také tím, že zaměření firmy je v souladu se strategií rozvoje skupiny PPF v oblasti biotechnologií,“ uvedl Ladislav Bartoníček, minoritní akcionář PPF odpovědný za oblast biotechnologií.

Hlavní společností zastřešující tyto aktivity v PPF je firma Sotio, jejímž cílem je stát se plnohodnotnou farmaceutickou společností specializující se na onkologickou léčbu. Nejdál je momentálně se svojí vakcínou DCVAC, zaměřenou na karcinom prostaty: vakcína se nachází ve třetí, tedy poslední fázi klinické studie. I tak ji ale od schváleného léku dělí ještě minimálně dva roky. S tříletým zpožděním následuje podobná imunoterapie pro léčbu nádorů vaječníků a plic.

V případě nákupu společnosti Autolus jde podle informací Forbesu zatím čistě o finanční investici a PPF se nebude nijak podílet na manažerském řízení firmy nebo vývoji jejích přípravků.