Situace kolem koronaviru u nás se nadále zhoršuje, a tak do boje podobně jako počátkem roku opět vstupují miliardáři. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nyní darovala ministerstvu zdravotnictví 50 plicních ventilátorů CoroVent za celkem 10 milionů korun.

Ventilátory české výroby, které vznikly na jaře v reakci na nedostatek těchto přístrojů, resort rozdělí podle požadavků velkých tuzemských nemocnic. Po deseti kusech ventilátory poputují do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Thomayerovy nemocnice, FN Motol a FN Plzeň, pět kusů převezmou zástupci FN Hradec Králové a FN Královské Vinohrady.

„Vnímáme to nejen jako pomoc se zajištěním nouzového zařízení pro případ nárůstu pacientů v nemocnicích, ale i jako ocenění týmu českých vědců, kteří za vývojem stáli, a podporu českého výrobce, který měl odvahu do projektu investovat vlastní prostředky,“ okomentoval Vladimír Mlynář, člen vedení skupiny.

PPF byla podle jeho slov u projektu CoroVent od počátku. Již v dubnu finančně podpořila třebíčskou firmu MiCo Medical, která se výrobě těchto přístrojů momentálně věnuje.

Plicní ventilátor CoroVent byl vyvinut na platformě COVID19CZ týmem odborníků z ČVUT v čele s profesorem Karlem Roubíkem, jenž se umělou plicní ventilací zabývá přes 25 let. Značný podíl na jeho vzniku měla také veřejnost, která na něj během několika dnů vybrala více než 15 milionů korun.

Ventilátor už dříve získal licenci americké agentury pro potraviny a léky FDA. Nyní bude finalizována certifikace i u nás, aby přístroj mohl sloužit v českých nemocnicích.