„My nejsme hloupí, abychom podruhé začali dělat na transakci, která má nulovou šanci vyjít,“ říkal Forbesu ve firemním sídle PPF vysoce postavený člen Kellnerovy skupiny, když komentoval aktuální snahy o sloučení Air Bank s Monetou.

Dva týdny od této schůzky podnikají kapitalisté z Evropské ulice další krok směrem k první části velkého bankovního obchodu: PPF v tiskové zprávě uvedla, že její společnost s důmyslným názvem Tanemo navyšuje limit pro odkup akcií z původních 20 na 29 procent. V lednu zveřejněná nabídka 80 korun za akcii končí právě dnes.

„Zatím vše probíhá více méně podle očekávání,“ hlásí Oliver Škutil z londýnského fondu Petrus Advisers, který je nejhlasitějším odpůrcem transakce a podle kterého je 80 korun za akcii neadekvátní. Představenstvo Monety ovšem navrhovanou cenu vidí v souladu se zájmy banky a akcionářů.

„Náš pohled se nezměnil, čekáme na informace ohledně valné hromady stejně jako na množství akcií které PPF získá,“ doplňuje Škutil. Cokoli nad deset procent podléhá schválení ze strany České národní banky, ohledně možné další nabídky s vyšší cenou je skeptický.

„Nevíme, zda na to mají finance a do jaké míry by to dávalo z jejich pohledu smysl,“ tvrdí manažer londýnského fondu.

Na konci února získal Forbes názor od známého investora, který akcie Monety drží jako fyzická osoba. Dotyčný se domnívá, že skupina PPF bude muset zvednout cenu o 15 až 20 procent, aby jí plán vyšel. V opačném případě ji podle něj minoritní fondy na cestě zablokují.

Obchod se bude lámat na valné hromadě.

V aktuálním seznamu akcionářů Monety drží největší podíl ve výši 10,5 procenta Chase Nominees Limited, nicméně tyto informace jsou nicneříkající – nevíme, kdo za entitou reálně stojí, respektive pro koho se akcie kupují. Na pokračování si tak budeme muset počkat ze strany PPF.

Obchod se každopádně bude lámat na zmíněné valné hromadě. Druhá část spočívá v odhlasování fúze Monety s entitami PPF: Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a platformou Zonky. To se má vypořádat směnnou akcií.

Vydání Forbesu Poslouchej!

„Při standardním zaplnění valné hromady bude PPF stačit jedno procento dalších akcionářů při vybudování zmíněné 29procentní pozice odkupem, aby směnu akcií prosadila. Což už je deal done,“ řekl Forbesu zdroj z velké banky.

Barvitou hru, probíhající při potenciálně obřím bankovním obchodu, Forbes popisuje v aktuálním vydání, které je právě v prodeji.